آخرین اخبار :
  • منتشر شده در دوشنبه, 29 خرداد 1396 10:39
خبرشمال از فرصت ها و ظرفیت های بی شمار پیش رو به مدد اقتصاد مقاومتی گزارش می هد

اقتصاد مقاومتی از شعار تا عمل

خبرشمال / گروه اقتصادی

یکی از کلیدواژه های اصلی ادبیات اقتصادی ما در طول دو سال گذشته، موضوع اقتصاد مقاومتی بوده است. اقتصاد مقاومتی که نخستین بار در سال 29 بهمن ماه سال 1392 و در ابلاغیه مقام معظم رهبری به روسای سه قوه سه گانه به آن اشاره شده بود، همه آن چیزی است که ما از یک اقتصاد پویا و پررونق داخلی یک کشور، انتظار داریم.

سرآغاز 
در مقدمه این فراخوان ملی آمده است: ایران اسلامی با استعدادهای سرشار معنوی و مادی و ذخائر و منابع غنی و متنوع و زیرساختهای گسترده و مهمتر از همه، برخورداری از نیروی انسانی متعهد و کارآمد و دارای عزم راسخ برای پیشرفت، اگر از الگوی اقتصادی بومی و علمی برآمده از فرهنگ انقلابی و اسلامی که همان اقتصاد مقاومتی است، پیروی کند نه تنها بر همه مشکلات اقتصادی فائق آمده و دشمن را که با تحمیل یک جنگ اقتصادی تمام عیار در برابر این ملت بزرگ صف آرایی کرده، به شکست و عقب نشینی وا می دارد، بلکه خواهد توانست در جهانی که مخاطرات و بی اطمینانی های ناشی از تحولات خارج از اختیار، مانند بحرانهای مالی، اقتصادی، سیاسی و ... در آن رو به افزایش است، با حفظ دستاوردهای کشور در زمینه های مختلف و تداوم پیشرفت و تحقق آرمانها و اصول قانون اساسی و سند چشم انداز بیست ساله، اقتصاد متکی به دانش و فناوری، عدالت بنیان، درونزا و برونگرا، پویا و پیشرو را محقق سازد و الگوئی الهام بخش از نظام اقتصادی اسلام را عینیت بخشد. سیاستهای کلی این سند ملی اقتصادی کشور که با نگاهی به اصل 44 قانون اساسی و با رویکردی جهادی، انعطاف پذیر، فرصت ساز، مولد، درونزا، پیشرو و برونگرا نگاشته شده است، شامل 24 بند است که در هر کدام از آنها، توصیه ای عالمانه با هدف رشد و توسعه هدفمند و بهینه اقتصادی نهفته است.

توسعه درونزا و برون نگر
اما مهم ترین موضوعی که در طول این سالها برای برخی از جریانات سیاسی و فکری و فرهنگی، ابهاماتی را بوجود آورده است، موضوع چالش برانگیز اقتصاد درون زا و برون نگر است. این دو مولفه، در حالی در برخی از نگرش ها از یکدیگر جدا تلقی می شوند که در واقع دو روی یک سکه می باشند و بدون توجه به یکی از آن دو نمی توان آینده اقتصادی کشور را به درستی ترسیم کرد. موضوع بسیار روشن است، درون زا بودن اقتصاد به این معناست که ما در امر رشد بالندگی اقتصادی باید به نیرو و همت و اراده متخصصان و نیروی انسانی ماهر و حاذق ایرانی و به طور کلی به منابع مادی و معنوی داخلی کشور متکی باشیم و در این زمینه نباید چشم مان به دست خارجی ها باشد تا ببینیم آنها برای ما چه فاکتوری می پیچند، چه آنکه هر کشوری بنا بر مقتضیات و ظرفیت های درونی خودش می تواند نسخه ای از پویایی و رشد و توسعه اقتصادی را برای خود بپیچد و اساسا الگوی توسعه اقتصادی هر کشوری با کشورهای دیگر، سازگاری و همخوانی ندارد.
اما در عین حال نیز نباید از برون نگری اقتصاد نیز غافل ماند. برون نگری البته هرگز به معنای برون سپاری اقتصاد داخلی نیست بلکه مراد از آن، فراهم آوردن بسترهای لازم برای سهولت تزریق سرمایه گذاری خارجی در کشور می باشد که این اتفاق اگر در چهارچوب اقتصاد مقاومتی باشد، نه تنها امر قبیحی نیست بلکه می تواند به عنوان یک کاتالیزور (شتابدهنده بسیار قوی) سرعت رسیدن به اهداف عالیه اقتصادی را شتاب بیشتری ببخشد.

سیمای استانی اقتصاد مقاومتی
اما اقتصاد مقاومتی علاوه بر دارا بودن چهره ای کلی و ملی ، دارای وجهی کوچکتر نیز می باشد که این وجه کوچکتر را می توان در استان های کشور مشاهده کرد.
همانطور که می دانید ایران، کشوری پهناور و 4 فصل است که به هریک از استانهای سی و یک گانه آن که پا بگذارید، یک ظرفیت بسیار بزرگ تولیدی و اقتصادی را مشاهده می کنید که استانها طی برنامه ریزی درست و دقیق، می توانند با بهره گیری از همه ظرفیت ها، آن پتانسیلِ بالقوه را به جنبش درآورده و به فعلیت برسانند. به طور مثال در مشهد مقدس، علاوه بر زیارتگاه امام هشتم شیعیان، کشت زعفران و البته فیروزه نیشابور که هر دو از سودآور ترین بخش های تولیدی و اقتصادی هستند تنها بخشی از ظرفیت های آشکار این استان بشمار می روند و یا دریای جنوب، فرصت بسیار خوبی را برای اهالی و ساحل نشینان دریای نیلگون خلیج فارس فراهم آورده است تا آنها با صیادی و ماهیگیری، سالانه بخش اعظمی از نیاز کشور به ماهیان سردآبی و شور را تامین کنند.

شمال، قطعه ای از بهشت تولیدات و محصـــــولات کشاورزی
اما در شمال ایران، نیز با توجه به لبخند دائمی آسمان و زمین و نگاه ویژه خداوند تبارک و تعالی به این سرزمین که برخی آن را قطعه ای از بهشت نیز می نامند، اقتصاد مقاومتی جلوه خاص تری می یابد.  اقلیم مناسب برای کشت و کاشت هر نوع محصول کشاورزی از غلات گرفته تا انواع و اقسام میوه جات و صیفی جات و .... از شمال ایران، بهشتی بی نظیر برای تحقق اقتصاد مقاومتی ساخته است که اگر برنامه ریزان اقتصادی استانی بتوانند از این فرصت نهایت بهره را ببرند ، نه تنها مازندران و گیلان و گلستان، بلکه تمام ایران از نعمت های پاک و خدادادی آن بهره مند می شوند.

مازندران با انرژیهای بالقوه در بخش اقتصاد
مازندران یکی از استان های بسیار توانمند در بخش تولید محصولات کشاورزی است. از برنج مرغوب آن که شهره آفاق شده است تا مرکبات خوشمزه و آبدار آن که در هیچ کجای ایران و شاید جهان، نظیر آن یافت نشود، پتانسیل بسیار خوبی است که اگر از تمام ظرفیت های بالقوه و بالفعل آن استفاده شود می تواند، کمک شایان توجهی را به شکل گیری توسعه و رونق اقتصادی استان داشته باشد.

عدم پاسخگویی به دلیل تعدد جلسات!
اما برای این امر باید دید که دستگاه های اجرایی استان، چه مقدار از شعارها و حرف ها و فاصله گرفته و به برنامه ها نزدیک شده اند؟ آیا بجز سربرگ ها و برچسبهایی با عنوان شعار اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال، رد و اثری دیگر از عمل به سیاست های اقتصاد مقاومتی در جای جای مازندران دیده می شود؟! این سوالات ما را بر آن داشت تا طی گفتگویی با مدیرکل امور اقتصادی استانداری از محتوا و برنامه های انجام گرفته و پیش روی استان در  بخش اقتصادی مطلع شویم که متاسفانه جلسات پی در پی ایشان را از پاسخگویی به افکار عمومی بازداشت، حال آنکه اساسا یکی از مهم ترین چالش های روز در استان مازندران، همین تعدد جلسات است که گویی مسئولان را از پاسخگویی و عمل به برنامه ها دور نگهداشته است و شاید این خود از طنزهای تلخ روزگار است که باید گفت: آنقدر جلسات زیاد است که فرصتی برای اجرای برنامه ها باقی نمی ماند و شوربختانه باید بگوییم تا اوضاع به این منوال پیش می رود، هیچ امیدی به بهبود شرایط در مازندران نخواهد بود!

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی