آخرین اخبار :
  • منتشر شده در پنج شنبه, 25 خرداد 1396 09:37
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران:

ممنوعیت واردات برنج در زمان برداشت امسال هم برقرار است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه با تدبیر دولت از سال 93 تاکنون واردات برنج بر اساس نیاز واقعی کشور بوده، گفت: شالیکاران نگران نباشند ،امسال نیز ممنوعیت واردات برنج از اول مرداد تا پایان آذرماه که زمان برداشت برنج داخلی است، برقرار است.
دلاور حیدرپور با بیان اینکه امسال 213هزار هکتار از زمین های استان زیرکشت شالی برنج رفته است، افزود: پیش بینی می شود امسال حدود یک میلیون و 300هزار تن شلتوک برنج تولید شود.

وی با بیان اینکه نیاز واقعی سالانه کشور به برنج سه میلیون تن است، گفت: نیاز واقعی به واردات برنج نیز کمتر از 600هزار تن است.
وی ادامه داد: پیش بینی می شود امسال حدود 100هزار هکتار از زمین های استان زیر کشت دوباره برنج و یا پرورش ساقه شالی ( رتون) برود 
وی سطح زیر کشت ارقام پر محصول امسال را حدود 70 هزار هکتار اعلام کرد و گفت: شیرودی، فجر و خزر عمده ارقام پرمحصول است.
حیدر پور با بیان اینکه امسال حدود سه هزار هکتار از زمین های بایر و باغات درجه سه استان زیر کشت برنج رفته است، اظهار داشت: همزمان با آغاز به کار دولت یازدهم ، با ایجاد ثبات قیمت برنج، مدیریت و کنترل برنج های وارداتی، ممنوعیت واردات برنج در زمان برداشت و مکانیزه شدن کشاورزی ، حفظ زمین برای برنجکاری مورد استقبال بیشتر کشاورزان قرار گرفته است.
در حال حاضر عمده زمین های شالی در مرحله ظهور خوشه و خوشه بندی قرار دارد و سالانه حدود یک میلیون تن برنج سفید برابر با 42درصد نیاز کشور در استان مازندران تولید می شود.
وی به پرداخت 435میلیارد تومان تسهیلات به بخش های کشاورزی مازندران در سال 95 اشاره کرد و گفت: 114میلیارد تومان تسهیلات مکانیزاسیون با 15درصد سود، 100میلیارد تومان تسهیلات از محل صندوق توسعه ملی برای توسعه گلخانه و پرورش ماهی در قفس و 220میلیارد تومان از محل بسته رونق تولید برای 800طرح تولیدی و خدماتی کشاورزی پرداخت شده است. 
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران به تجهیز ، یکپارچه سازی و نوسازی زمین های شالیزاری در استان اشاره کرد و گفت: سال گذشته سه هزار هکتار از زمین های استان تسطیح و نوسازی و زمین تحویل کشاورزان شد. حیدر پور با بیان اینکه تا کنون 60 هزار هکتار از زمین های استان تسطیح و یکپارچه سازی شده است، گفت: بر اساس برنامه پنجساله ششم توسعه کشور 110 هزار هکتار از زمین های مازندران و گیلان باید تجهیز و نوسازی شود.

بهره برداری از 43طرح تولیدی و خدماتی کشاورزی مازندران 
همزمان با هفته جهاد کشاورزی 43طرح تولیدی و خدماتی با سرمایه گذاری 157میلیارد ریال به بهره برداری رسیده است .
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: هشت طرح کشاورزی تولیدی و 35طرح خدماتی است.
وی ظرفیت تولیدات طرح های آماده بهره برداری را 557تن اعلام کرد و بیان داشت: 31نفر نیز در این طرح ها مشغول به کار شدند. وی با اشاره به اینکه این طرح ها در 87روستا و برای سه هزارو 369 خانوار است، ادامه داد: طرح ها در بخش های آب و خاک، دام و طیور ، زراعی و باغی ، شیلات و صنایع تبدیلی و خدماتی است.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی