آخرین اخبار :
  • منتشر شده در چهارشنبه, 24 خرداد 1396 07:25
خبرشمال از طرح استان مجازی گزارش می دهد

خدمات آنلاین از حرف تا واقعیت

خبرشمال / مائده مطهری زاده

فضای مجازی این روزها مرز واقعیات را نیز درنوردیده و تقریبا می توان گفت در همه ابعاد زندگی ما نفوذ کرده است. از تعلیم در بستر فضای مجازی تا خرید و فروش آنلاین، از اخبار و اطلاعاتی که در گستره فضای مجازی به صورت لحظه به لحظه از نقطه ای در این سوی جهان تا نقطه ای دورافتاده در آنسوی آبها دست به دست می شود تا نقل و انتقالات بزرگترین محموله های پولی و مالی، همه و همه از جمله فعالیت هایی است که امروزه در بستر امن و آرام فضای مجازی صورت می گیرد. 
دولت الکترونیک نیز که چند سالی است بحث ها در خصوص آن بالا گرفته و جدی شده است، به منظور تسهیل بیش از پیش در امر خدمات رسانی به مردم رقم خورده است.

تعریف دولت الکترونیک
به کارگیری فناوری اطلاعات در بخش های مختلف دولت به منظور افزایش بهره وری و ارتقاء سطح خدمات رسانی در واقع به یک معنا کامل ترین تعریف و جامع ترین تعبیری است که می توان از دولت الکترونیک داشت.
مهم ترین نتیجه این امر، افزایش رضایت مردم خواهد بود به شرطی که پیاده سازی دولت الکترونیکی به طور صحیح و با موفقیت صورت گیرد. ناگفته نماند که دولت الکترونیک علیرغم همه خوبی ها و مزایایی که دارد اگر نتواند خدمات الکترونیکی را به صورت یکنواخت و قابل دسترس  در اختیار عموم افراد جامعه قرار دهند، منجر به شکاف طبقاتی بیشتر در جامعه و در نهایت نارضایتی مردم و افزایش مشکلات خواهد شد. البته این امر هرگز به مفهوم انکار دولت الکترونیک نیست، بلکه تاکیدی است بر برنامه ریزی دقیق تر برای این امر مهم که در عصر دیجیتال اجتناب ناپذیر به نظر می رسد. 
یکی از الزامات اساسی برای ورود دولت به عصر دیجیتال آن است که فناوری ارتباطی و اطلاعاتی جدید جانشین جریان مکاتبات بین هرم دولت و دریافت کنندگان خط مشی و مشتریان خدمات دولتی شود. همکاری گسترده بین دولت و مشتریان نه تنها مساله ای مربوط به مراوده الکترونیکی است بلکه هدف کیفیت بیشتر و قابل اعتماد بودن خدمات است. تمام دولت ها در تلاش هستند تا خود را برای اقتصاد دیجیتالی و جامعه اطلاعاتی آماده کنند.

استان های پیشگام
به همین منظور و برای تحقق تمامی اهداف از صدر تا ذیل دولت الکترونیک، برخی از استان های کشور نیز پیشقراول شده و به عنوان پایلوت طرح دولت الکترونیک، کلید آغاز عملیات اجرایی آن را زده اند.
استان مازندران از جمله استان هایی است که در حوزه فضای مجازی و فناوری اطلاعات و ارتباطات پیشگام سایر استانها بوده است و طرح استان مجازی، می تواند ابعاد تازه ای از داشته های این استان را نمایان سازد.

استان مجازی در آغاز راه
برای آشنایی بیشتر با جزییات این طرح با مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استانداری به گفتگو نشستیم که در ادامه می خوانید:
ابوذر قربانی نخست، به انعقاد تفاهم نامه میان شورایعالی فضای مجازی و مرکز ملی فضای مجازی اشاره کرد و گفت: این طرح در حال حاضر به صورت پایلوت در دو استان در حال اجراست که مازندران یکی از آن هاست.
مدیرکل فناوری اطلاعات استانداری با بیان اینکه در استان مازندران زیرساختهای لازم برای عملیاتی شدن این طرح فراهم بوده است افزود: دولت الکترونیک، فروشگاه های مجازی، برون سپاری خدمات دستگاه ها همگی از جمله اهداف این طرح مهم بشمار می آیند.

مازندران، رتبه دوم توسعه زیرساختهای فناوری و ارتباطات، رتبه نخست ضریب نفوذ اینترنت
قربانی یکی از شرایط اجرایی شدن این طرح را فراهم بودن بسترهای لازم برای تحقق اهداف کوتاه مدت و بلند مدت آن عنوان و تصریح کرد: مازندران، رتبه دوم در توسعه زیرساختهای فناوری و ارتباطات و رتبه نخست ضریب نفوذ اینترنت را داراست.

عملکرد مثبت دولت یازدهم در حوزه فناوری اطلاعات
این مقام مسئول با بیان اینکه دولت یازدهم در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات عملکرد بسیار مثبتی داشته است، تاکید کرد: ارتقاء کیفی خدمات اوپراتورها و ارائه دهنده های تلفن همراه شرکتهای خدمات رسان، همچنین تسری پوشش اینترنتی به روستاها و افزایش پهنای باند اینترنت از جمله اقدامات مهم و مثبت دولت در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات است.

خدمات آنلاین
ابوذر قربانی با اشاره به اینکه دستگاه های اجرایی استان با عملی شدن این طرح، در یک شبکه امن اینترنتی قرار می گیرند، عنوان کرد: ما باب همکاری ها را با مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات ریاست جمهوری نیز برای تحقق هر چه بهتر و بیشتر اهداف این طرح باز کرده ایم.
قربانی افزود: این طرح، یک درگاه اینترنتی بسیار موسع است که شامل خدمات بسیار متنوعی از گرفتن نوبت پزشک بصورت اینترنتی تا انجام خدمات خودرو و حتی دریافت آنلاین غذا و... می شود.
مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات، ضمن بیان این نکته که در این طرح، مردم می توانند همه خدماتی را که در واقعیت دریافت می دارند به شکل مجازی دریافت کنند و همین عدم محدودیت است که از این طرح، یک طرح مجازی تمام عیار ساخته است.
وی با تاکید بر اینکه هدف غایی این طرح، اتصال همه دستگاه های اجرایی و دولتی و غیردولتی و بخش خصوصی است خاطرنشان کرد: یکی از عمده اقداماتی که در سال گذشته در استان و در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات کلید خورد، آغاز بکار دروازه خدمات الکترونیک استان یا همان پرتال خدمات الکترونیک جامع مازندران بود که حالا تحت عنوان دیگری و در قالب استان مجازی پی گرفته می شود.
ابوذر قربانی با بیان اینکه این خدمت مجازی در ذیل دولت الکترونیک تعریف می شود تصریح کرد: ارگانهای دولتی و غیر دولتی و بخش خصوصی می توانند با مراجعه به سایت Portal-mz.ir به این درگاه اینترنتی متصل شوند تا زین پس همه خدماتی را که به شکل دستی به مردم ارائه می کنند، در فضای مجازی هم قابل دریافت باشد.
مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات استانداری مازندران با اشاره به اینکه تا کنون 45 دستگاه دولتی به این درگاه اینترنتی وصل شده اند افزود: شکل کار اینگونه است که متقاضیان دریافت خدمت با مراجعه به این سایت و کلیک بر روی لینک دستگاه و یا شرکت مربوطه وارد سایت مورد نظر می شوند و وقتی به سایت اصلی متصل شدند، می توانند درخواست خدمت خود را به وسیله پرکردن فرم های مربوطه اعلام دارند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی