آخرین اخبار :
  • منتشر شده در پنج شنبه, 22 ارديبهشت 1401 06:19
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی مازندران در نشست خبری به مناسبت گرامیداشت هفته سلامت خبر داد؛

اتمامِ پروژه‌ بیمارستانِ هوشمند و کم‌نظیر ماهفروجک ساری با یاری گرفتن از بانک‌های عامل

پروژه بیمارستان 1100 تختخوابی ماهفروجک نیازمند 4000 میلیارد تومان اعتبار است.
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی مازندران در نشست خبری به مناسبت گرامیداشت هفته سلامت در جمع خبرنگاران ضمن اعلام مطلب فوق گفت: این پروژه که در زمینی به مساحتِ 16 هکتار و در سه فاز تعریف شده است، مصوبه سال 1384 هیات وزیران بوده و کلنگِ آن نیز در سال 90 زده شد؛ اما اکنون با وجودِ گذشتِ بیش از 10 سال از آغازِ عملیاتِ اجرایی، در فاز یک با 65 درصد، در فاز دو با 20 درصد و در فاز سه نیز با صفر درصد پیشرفت فیزیکی همراه بوده است که اگر این روند به همین ترتیب ادامه یابد، اتمامِ کارِ این پروژه تا بیست سال دیگر نیز به طول خواهد انجامید.
دکتر فرهاد غلامی، با اشاره به مساعدت استاندار و وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای استفاده از ظرفیت و فرصتِ سرمایه ‌گذاری خارجی و نیز یاری گرفتن از بانک‌های عامل برای به سرانجام رساندن این پروژه معظمِ بیمارستانی در شمال کشور، گفت: خوشبختانه با رایزنی‌های خوبی که انجام گرفته، یکی از بانک‌های عامل موافقت خود را برای همکاری مالی در این پروژه عام‌المنفعه بهداشتی و درمانی اعلام کرده است.
به گفته‌ی این مقام مسوول، پروژه بیمارستان 1100 تختخوابی ماهفروجک ساری، که صفر تا صدِ خدماتِ درمانی بیماران را پوشش می‌دهد، در واقع یک هتل بیمارستانِ هوشمند و تمام عیار است و از کم‌نظیرترین پروژه‌های بیمارستانی کشور به شمار می‎رود که در صورتِ افتتاحِ به موقع، جهشی بزرگ در بخشِ آموزش، درمان و توریستِ سلامتِ کشور محسوب خواهد شد.
فرهاد غلامی از اصحاب رسانه خواست تا با مطالبه‌گری و تهیه گزارش‌های متعدد از مرحله به مرحله‌ی عملیات اجرایی این بیمارستان، که به نامِ آیت‌‎الله شیخ طبرسی (ره) مزین شده است، به فرایندِ پیشرفتِ پروژه سرعت بخشند.
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی مازندران همچنین گفت که طبق برنامه‌ریزی‌‌های انجام شده برای مدیریت جامع سلامت در استان، ارائه عادلانه خدمات بهداشتی، درمانی، آموزشی و پژوهشی در استان تفویض اختیار صورت گرفته و دانشگاه علوم پزشکی مازندران، در آینده نزدیک منطقه‌ای خواهد شد؛ شاملِ:
1- منطقه یک (رامسر، تنکابن، عباس آباد، چالوس و نوشهر به مرکزیتِ رامسر) در غرب.
2- منطقه دو (آمل، نور و محمودآباد، فریدونکنار و بابلسر به مرکزیتِ آمل) در مرکز.
3- منطقه سه (ساری، نکا، بهشهر، گلوگاه، قائمشهر، جویبار و سوادکوه به مرکزیت ساری) در شرق.
به گفته‌ی غلامی، با مدیریت دانشگاه علوم پزشکی در هر منطقه می‌توان روند ارائه خدمات بهداشتی عادلانه به اقشار مردم را سرعت بخشید.
فرهاد غلامی در قسمتی از سخنانش با اظهار اینکه علوم پزشکی استان از سال ۵۶ با راه اندازی دانشگاه پرستاری شکل گرفته است، سابقه تشکیل دانشگاه را سال ۷۶ اعلام کرد.
وی با بیان اینکه مرکزیت منطقه یک دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور به مازندران اختصاص دارد، افزود: این مسئله فرصتی برای دانشگاه است و در مجموع ۱۰۰ فوق تخصص و ۱۳۷۷ متخصص در این دانشگاه همکاری می‌کنند.
وی ادامه داد: شبکه بهداشت و درمان استان با هزار و ۱۲۶ خانه بهداشت بزرگترین شبکه کشور به شمار می‌رود و ۱۰۸ مرکز جامع سلامت در استان فعالیت می‌کنند.
غلامی تصریح کرد: ۲۶ بیمارستان دانشگاهی و ۱۵ بیمارستان غیردانشگاهی با چهار هزار و ۴۹۸ تخت فعال در استان وجود دارد که ۲۷۴ تخت سی سی یو است و هفت مرکز رادیوگرافی، ۹۹ پایگاه اورژانس و دوپژوهشکده و شش مرکز تحقیقات در استان فعالیت می‌کنند.
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بیان اینکه ۴۸۵ داروخانه در استان وجود دارد، افزود: از این تعداد ۴۲ داروخانه بیمارستانی است.
وی همچنین افزود: حدود ۲۲ هزار نفر در بخش‌ها اجرایی دانشگاه علوم پزشکی مازندران فعالیت دارند که به طور متوسط ۷۰ درصد از آنان دارای مدرک تحصیلی کارشناسی هستند.

طرح پزشک خانواده تا پایان شهریورماه ساماندهی می‌شود
در ادامه، معاونِ بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، دکتر علیپور با اشاره به پوششِ مناسبِ واکسیناسیون در استان، گفت: تاکنون بیش از 95 درصد مردم نسبت به تزریقِ نوبتِ اول، 85 درصد نوبت دوم و بیش از 60 درصد نیز نسبت به تزریق نوبتِ سومِ واکسنِ کرونا اقدام کرده‌اند که از این جهت، استان‌ مازندران رتبه‌های بالایِ پوششِ واکسیناسیون در کشور را داراست.
همچنین به گفته‌ی او در بخشِ بیماری‌های مشترک بین دام و انسان نیز ارتباطات مثبتی میانِ دانشگاه علوم پزشکی و دامپزشکی استان شکل گرفته است که با توسعه‌ی روابطِ فی‌مابین، امید به حل بسیاری از مشکلات در این بخش افزایش می‌یابد.
علیپور همچنین در رابطه با مبحثِ مهمِ پزشک خانواده نیز گفت: طرحِ پزشکِ خانواده ابتدا در سطح روستاهای کشور و سپس به طور آزمایشی در استان‌های فارس و مازندران، شکل گرفت. هدف از اجرای این طرح، نیز دسترسی سریع و آسان به پزشک عمومی در اسرع وقت برای همه مردم و نیز کاهشِ مراجعاتِ بی مورد به پزشکانِ متخصص و فوق تخصص بوده است.
به گفته‌ی وی، اگرچه این طرح تا به اینجایِ کار با معضلات و نواقصی همراه بوده است اما این قول را به مردم عزیز و شریفِ استان می‌دهیم که کلِ طرح، تا پایانِ شهریورماه ساماندهی شود.
معاونِ بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی با بیان اینکه در خصوص پرونده الکترونیک نیز اقدامات خوبی صورت گرفته است، تاکید کرد: ظرفِ روزهای آتی، لینکی حاویِ نظرسنجی برای همه افرادِ تحت پوششِ نظامِ پزشک خانواده ارسال خواهد شد، همچنین با راه‌اندازی پنجره سلامت، آن دسته از بیماران که به صورتِ مستمر، نیازمندِ دریافتِ خدمات بهداشتی و درمانی هستند، می‌توانند ضمنِ دریافتِ خدمات در اسرع وقت، به تمامیِ وقایعِ درمانی خود در هر لحظه از شبانه روز دسترسی داشته باشند؛ سایر شهروندان نیز با مراجعه به این پنجره سلامت خواهند توانست تا نسبت به رصد و کسب اطلاعات از بیماری‌ها و دریافتِ بسته‌های خود مراقبتی و ... خود اقدام کنند.
وی در خصوصِ ساماندهی و بی‌خطرسازی پسماندهای عفونی در سطح استان نیز گفت: خوشبختانه امروز، هیچ یک از بیمارستان‌های ما در این خصوص، با کمترین مشکلی مواجه نبوده و همگی از قانونِ بی‌خطرسازی پسماندهای عفونی به درستی تبعیت می‌کنند اما مشکلی اصلی و اساسی در این بخش، مربوط می‌شود به بخش‌های غیربیمارستانی نظیرِ کلینیک‌ها و مطب‌ها که تعداد قابل ملاحظه‌ای از آنها متاسفانه هنوز همراهی‌ لازمه را با دانشگاه نداشته‌اند؛ لازم به ذکر است علی‌رغمِ آنکه کمترین مسوولیتی در این زمینه متوجهِ دانشگاه علوم پزشکی نبوده است، اما برای حلِ مسالمت‌آمیزِ این مشکلِ اجتماعی-بهداشتی، سعی کردیم حتی‌الامکان، نسبت به بی‌خطرسازی بخشی از پسماندهای عفونیِ برخی مطب‌ها و کلینیک‌ها همکاری کرده و از ظرفیتِ بیمارستان‌های استان در این باره استفاده کنیم، ولی مابقیِ مطب‌ها و کلینیک‌ها نیز با توجه به صدورِ هشدارها و اخطارهایه‌های متعدد، نهایتا تا پایانِ خردادماه فرصت دارند تا نسبت به ساماندهی و بی‌خطرسازیِ پسماندهای عفونی خود اقدام کنند و بدیهی است در پایانِ مهلتِ داده شده، با متخلفان برابرِ قانون برخورد خواهد شد.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی