آخرین اخبار :
  • منتشر شده در پنج شنبه, 22 ارديبهشت 1401 06:16
گزارشی از سفر رییس و اعضای کمیسیون عمران مجلس به گلستان؛

حرف‌های ناگفته شنیده می‌شوند (؟!)

نماینده مردم گنبدکاووس پیش‌تر در مجلس شورای اسلامی اعلام کرده بود که رییس و برخی اعضای کمیسیون عمران این نهاد قانونگذار برای بازدید از وضعیت، مسائل و مشکلات جاده‌های ارتباطی و مواصلاتی به این استان شمالی سفر می‌کنند. امانقلیچ شادمهر روز سه‌شنبه به خبرنگاران گفت سفر رییس و برخی اعضای کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی به گلستان ۲ روزه بوده و روزهای پنجشنبه و جمعه هفته جاری انجام خواهد شد. بازدید از ۶ کیلومتر جاده آق‌آباد به حاجی‌قوشان، جاده ترانزیتی موسوم به نفت و چهارراه آق قایه از جمله برنامه‌های اعضای کمیسیون عمران در گنبدکاووس است. در پایان بازدید از وضعیت جاده‌های ارتباطی شهرستان‌های مختلف گلستان، جلسه جمع بندی و مصوبات آن در محل استانداری برگزار خواهد شد.
گلستان افزون بر پنج هزارکیلومتر راه اصلی ، فرعی و روستایی دارد و از شمال به ترکمنستان، از جنوب به سمنان، از شرق به خراسان شمالی و از غرب با مازندران همسایه است.
گنبدکاووس با ۳۷۵ هزار نفر جمعیت و پنج هزار و ۷۲ کیلومتر مربع وسعت، دومین شهرستان بزرگ استان گلستان است که به تنهایی ۸۴۵ کیلومتر جاده‌ اصلی، فرعی و روستایی دارد.
به گفته کارشناسان، به سبب وضیت نامناسب (کم عرض بودن، آسفالت نامناسب و نداشتن شانه خاکی) جاده‌های گنبدکاووس، حوادث ناگوار رانندگی بیشتری نسبت به سایر مناطق استان در این شهرستان مرزی رخ می‌دهد.

ë بررسی مشکلات شرق گلستان در سفر اعضای کمیسیون مجلس
نماینده مردم آزادشهر و رامیان در مجلس شورای اسلامی درباره این سفر گفت: اعضای کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی که امروز وارد گلستان شدند در ادامه برنامه‌های خود روز پنجشنبه با سفر به شرق استان مشکلات حوزه‌ راه‌ها و بافت فرسوده را مورد بررسی قرار می‌دهند.
غلامعلی کوهساری روز گذشته در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت تکمیل روشنایی مسیر علی‌آبادکتول به پلیس راه دوراهی رامیان، بررسی آخرین وضعیت روکش آسفالت شهرهای خان ببین، دلند و رامیان و ادامه روکش آسفالت رامیان به سه‌راهی شاهرود، تصمیم‌گیری نهایی برای اجرای زیرگذر میدان الله آزادشهر، پیگیری تکمیل پروژه ملی بهسازی و تعریض جاده آزادشهر- شاهرود و اجرای پروژه‌های مختلف از محل اعتبارات بافت فرسوده از مهمترین موارد قابل طرح در این سفر است.
وی طول کل مسیر علی‌آبادکتول به پلیس راه دوراهی رامیان را ۲۷ کیلومتر اعلام و بیان کرد که تاکنون عملیات روشنایی برای حدود ۱۰ کیلومتر از این مسیر انجام شده و تخصیص اعتبار به منظور اجرای روشنایی در ۱۷ کیلومتر باقی مانده در حال پیگری است و همچنین تخصیص اعتبار برای ادامه اجرای پروژه روکش آسفالت مسیر رامیان به شاهرود به طول حدود ۲۰ کیلومتر با حضور اعضای کمیسیون عمران مجلس مورد بررسی قرار می‌گیرد.
عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی اجرای زیرگذر فلکه الله آزادشهر را از دیگر موارد مورد نظر قابل طرح اعلام کرد و افزود: در نشست‌های قبلی اجرای این پروژه مورد قبول وزارت راه و شهرسازی قرار گرفت و نقشه مطالعات اولیه آن را شهرداری باید هرچه زودتر آماده کند تا در صورت تصویب نهایی اعتبار لازم برای آن اختصاص یابد.
قرار است در گام اول تفاهم نامه سه جانبه‌ای میان شرکت توسعه زیرساخت راه‌ها، شهرداری آزادشهر و اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ای شهرستان منعقد و فاز مطالعاتی طرح زیرگذر توسط شرکت مشاور دارای گرید فنی و زیر نظر کارشناسان اداره کل فنی شرکت توسعه زیرساخت راه‌ها انجام شود.
طبق اعلام اولیه برای ساخت زیرگذر میدان الله حدود سه هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز است که احتمال دارد توسط شرکت مشاور این اعتبار در مرحله عملیاتی تا ۵۰ درصد کاهش یابد و در صورت تخصیص اعتبار حداکثر در مدت ۲ سال به مرحله بهره بردار می‌رسد.
کوهساری تکمیل پروژه ملی بهسازی و تعریض جاده بین‌المللی و ترانزیتی آزادشهر - شاهرود را از دیگر موارد مورد نظر در سفر رییس کمیسیون عمران مجلس برشمرد و گفت: برای ساخت این پروژه با پیشرفت فیزیکی فعلی حدود ۲۰ درصد در مجموع هزار و ۹۷۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی ابلاغ شد که در نهایت ۱۱۱ میلیارد ریال آن تاکنون تخصیص یافته است.
وی اضافه کرد: برای تکمیل این پروژه ملی در محدوده خوش‌ییلاق حدود ۲۰ هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز است.
به گفته وی در بحث بافت‌های فرسوده اجرای پروژه‌های مختلف دیواره‌سازی رودخانه‌ها، جمع‌آوری آب‌های سطحی، بهسازی و ساخت پارک‌های محله‌ای از محل اعتبارات بازآفرینی شهری در دستورکار قرار دارد به عنوان نمونه حدود ۴۰ میلیارد ریال در بحث جمع‌آوری آب‌های سطحی در شهر خان ببین مصوب شده و کار مطالعاتی جمع‌آوری آب‌های سطحی در شهر رامیان هم صورت گرفته و پیگیری لازم در حال انجام است.
کوهساری ادامه داد: تا پیش از این اجرای طرح‌های بازآفرینی شهری بافت‌های فرسوده فقط مختص به گرگان و گنبدکاووس بود اما اکنون آزادشهر و رامیان هم در برنامه قرار گرفت و پیگیری به منظور اجرای پروژه‌ها در قالب مصوبات بافت فرسوده برای سایر شهرهای شرق استان مانند دلند و تاتارعلیا در حال انجام است.
وی با اشاره به میزان اعتبارات تخصصی مصوبات سفر اسفند ماه پارسال رییس جمهور مربوط به حوزه انتخابیه خود گفت: در بحث مصوبات سفر میزان تخصیص اعتبار در هیچ پروژه‌ای به طور مشخص به نمایندگان مردم استان در مجلس اعلام نشده است.
شهرستان‌های آزادشهر و رامیان با حدود ۲۰۰ هزار نفر جمعیت در شرق استان گلستان واقع است.

ë و بالاخره ورود اعضای کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی به گلستان
اعضای کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی سرانجام روز گذشته به دعوت مجمع نمایندگان گلستان، از طریق فرودگاه بین‌المللی شهدای گرگان وارد این استان شدند.
تعدادی از مدیران کل دستگاه‌های مختلف اجرایی استان در حوزه راه و شهرسازی و حمل و نقل جاده‌ای به همراه سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری گلستان و جمعی از نمایندگان مردم شهرستان‌های این استان در فرودگاه از اعضای کمیسیون عمران اسنقبال کردند.
براساس برنامه اعلام شده، اعضای کمیسیون عمران قرار است از مسیر جاده قدیم گرگان - کردکوی بازدید کنند. همچون قرار بازگوشده توسط ایشان، بازدید از پروژه لایروبی خلیج گرگان، بازدید از نوارمرزی حسن‌قلی در شهرستان گمیشان، بخش دیگری از برنامه‌های اعضای کمیسیون عمران مجلس در سفر به گلستان است. همچنین بازدید از پروژه‌های راهسازی بندرترکمن - آق‌قلا، کمربندی در حال احداث گرگان، راهسازی آق‌قلا - علی‌آبادکتول و کمربندی علی‌آبادکتول و تقاطع غیرهمسطح آن در این سفر در نظر گرفته شده است.
اعضای کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی فردا پنجشنبه با سفر به شرق گلستان ابتدا جلسه‌ای در فرمانداری رامیان خواهند داشت و سپس ضمن بازدید از میدان جمهوری آزادشهر، جلسه‌ای در فرمانداری این شهرستان برگزار خواهند کرد. بازدید از پروژه راه در گنبدکاووس و همچنین میدان‌ اسبدوانی این شهرستان از دیگر برنامه‌های اعضای کمیسیون عمران مجلس در سفر به شرق گلستان است. این نمایندگان مجلس همچنین عصر امروز جلسه ای با علی محمد زنگانه، استاندار گلستان خواهند داشت.
داریوش امانی معاون وزیر راه و شهرسازی و رییس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور در حاشیه این سفر نمایندگاه مجلس امروز در جلسه تکریم و معارفه مدیران کل راه و شهرسازی گلستان شرکت می کند.

ë بازدید اعضای کمیسیون عمران مجلس از پروژه جاده قدیم گرگان - کردکوی - بندرگز
اعضای کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در ادامه سفر به گلستان از پروژه در حال ساخت جاده قدیم گرگان - کردکوی - بندرگز در غرب استان بازدید کردند.
در این بازدید که محمدرضا رضایی ‌کوچی، رییس کمیسیون به همراه عبدالجلال ایری، نماینده مردم چهار شهرستان غرب گلستان در مجلس شورای اسلامی، غلامرضا شریعتی (نماینده مردم‌ بهشهر، نکا و گلوگاه)، اسماعیل حسین‌زهی (نماینده مردم‌ خاش، میرجاوه، نصرت آباد و کورین)، رحمت‌الله فیروزی‌پوربادی (نماینده مردم نطنز، بادرود و قمصر) و کمال علیپور خنکداری (نماینده قائمشهر، سوادکوه، سوادکوه شمالی و جوییار) حضور داشتند، سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری گلستان و فرمانداران کردکوی و بندرگز توضیحاتی در خصوص این پروژه و مشکلات موجود همچون تخصیص اعتبار، خریداری زمین‌های کشاورزی و سایر مسائل مرتبط ارائه دادند.
کارفرمای پروژه بهسازی و تعریض جاده قدیم گرگان - کردکوی - بندرگز اداره کل راه و شهرسازی گلستان است. ابنیه بزرگ این مسیر ۵۳ کیلومتری ۱۱ دستگاه است و ۱۷۷ دستگاه ابنیه در طول این مسیر نیاز است. این پروژه سه هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای تکمیل نیاز دارد و از محل مصوبات سفر رییس جمهور به گلستان ۵۰۰ میلیارد ریال به این پروژه اختصاص داده شده است.
همچنین اعضای کمیسیون عمران در ادامه مسیر از مسیر جاده قُل‌قلی (مسیر دسترسی به منطقه هزارجریب مازندران) بازدید کردند.
در این بازدید فرماندار بندرگز و نماینده اداره و شهرسازی توضیحاتی ارائه دادند که مصوب شد برای آسفالت حدود ۱۱ کیلومتر مسیر خاکی این جاده، پنج کیلومتر آن به مناقصه گذاشته شود و پس از شروع پروژه اول، مابقی این پروژه هم مناقصه‌گذاری شود.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی