آخرین اخبار :
  • منتشر شده در چهارشنبه, 21 ارديبهشت 1401 06:33
در نخستین هم اندیشی نخبگان استان با نماینده ولی فقیه در مازندران مطرح شد:

فراهم شدن زیرساخت های لازم جهش تولید و رونق اقتصادی در مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران

مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران با فراهم کردن زیرساخت های لازم وحضور محققان ودانش پژوهان جوان در راستای جهش تولید وایجاد رونق اقتصادی در منطقه با نگاه تحول خواهانه اعضای هیات مدیره این مرکز قدم های مهمی برداشته است.
دکتر سیداسماعیل یزدان پناه مدیرعامل مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران در نخستین هم اندیشی نخبگان استان با نماینده ولی فقیه در مازندران، برگزاری این نشست وحضور نخبگان وشناسایی ظرفیت های مهم استان دراین حوزه را مهم وامیدوارکننده بیان کرد.

راه اندازی آزمایشگاه های تخصصی برای تولید برنج های کیفی و سالم
دکتر یزدان پناه با بیان اینکه مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران درسال های اخیر فراهم کردن مجموعه های مرتبط با تولید، فرآوری وصادرات برنج دراین مرکز، اخیرا اقدام به راه اندازی سالن معاملات بورس کالاهای کشاورزی کرده است، گفت: هدف ازایجاد این سالن، شفاف شدن قیمت ها برای مصرف کننده ها است وهمچنین با راه اندازی آزمایشگاه های تخصصی تلاش کردیم تا زمینه های تولید برنج های کیفی و سالم را فراهم کنیم. وی ادامه داد: همچنین بخش تحقیقاتی را درمرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران ایجاد کردیم تا بتوانیم شرایط را بگونه ای تغییر دهیم تا از ضایعات تولید برنج بکاهیم.

استفاده از دانش روز دنیا برای بهره برداری از ضایعات برنج درمرکز بین المللی تجارت
مدیرعامل مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران در ادامه بر ضرورت توجه به تولید محصولات جانبی از ضایعات برنج واستفاده دوباره آن، گفت: این کار که بر اساس دانش روز دنیا و بهره گیری از علوم نوین استوار است، موجب می شود تا از عرضه صرفا خام محصول جلوگیری شده و کالاهای با ارزش بیشتری تولید شود که تاکنون با تلاش های صورت گرفته توانستیم محصولات زیادی را از این طریق در سطح آزمایشگاهی به دست بیاوریم.

حمایت از ایده های خلاقانه نخبگان و تسهیل سازی درپرداخت تسهیلات
دکتر یزدان پناه دربخش دیگری گفت: توقع ما این است که افرادی که به عنوان مسئول، دارای مسئولیت هستند و پشت میز خدمت نشسته اند از قالب شعار خارج و عملیاتی شوند و ببینند نخبگان ما چه مشکلاتی دارند.
وی افزود: نخبه محصول جدید ارائه می دهد اما متاسفانه با بی تفاوتی برخی مسئولان امر در سامانه به ثبت نمی رسد که همین کار باعث عقب افتادن کارها می شود. مدیرعامل مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایرات همچنین گفت: درخواست ما این است، تسهیلاتی را در اختیار نخبگان قرار داده شود تا محصول آنها شناخته شود و سرمایه گذارانی که در داخل کشور هستند این محصول را تجاری سازی کنند تا موانع پیش روی آنها برداشته شود.

سنگ اندازی درمسیر راه مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران
دکتریزدان پناه اضافه کرد: زمانی که فعالیت کاری ما در مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران شروع شد، به ما می گفتند، شما نمی توانید!! ما با این که دولت وقت این وعده را به ما داده بود که زیرساخت ها را فراهم می کند ما دست از تلاش و فعالیت برنداشتیم. دکتریزدان پناه تصریح کرد، به ما گفتند کلمه بین المللی برای شما زیاد است و امروز می گویند کلمه ایران برای شما زیاد است، شما فقط باید آمل و یا مازندران بگویید!

سازمان های مسئول در ثبت محصولات دانش بنیان، کمک کار پایانه برنج باشند
وی یادآورشد افزود: ما درمرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران حدود ۴۰نوع محصول از شالی برنج به کمک همکاران تحقیقاتی و دانشگاهی به دست آورده ایم که می‌تواند ارزش آن از خود برنج بیشتر باشد و ما به این افتخار می کنیم و دنبال ثبت شرکت دانش بنیان و مزایای آن نبوده ایم ، اما میخواهیم سازمان ها و ارگان های مربوطه نسبت به ثبت محصولات جدید و ارائه آن به بازار کمک کنند تا ما در پیچ و خم های اداری گیر نکنیم.

لزوم شناسایی و حفظ وحمایت از نخبگان و کارآفرینان
آیت الله محمدی لایینی نماینده ولی فقیه در مازندران بر لزوم شناسایی، حفظ نخبگان و حمایت کارآفرینان تاکید کرد و گفت: مهمترین اصل در تحقق شعار سال این است که نخبگان، کارآفرینان و جوانان خلاق استان را شناسایی و حفظ کنیم و قدر آن‌ها را بدانیم.
وی افزود: اگر فرصت ظهور و بروز استعداد‌های نخبگان آن‌ها را بدهیم و نیاز‌های آن‌ها را برآورده کنیم، در داخل کشور خودمان تولید دانش بنیان خواهند داشت و کشور از هر واردات بی رویه‌ای بی‌نیاز خواهد شد.
آیت الله محمدی لایینی با بیان اینکه اگر می‌خواهیم شعار تولید، دانش‌بنیان و اشتغال آفرینی محقق شود، لازمه آن فناوری و دانش روز است، تصریح کرد، عده‌ای با بررسی مشکلات و دستاورد‌ها و نقاط مثبت و ضعف کشور برای مشخص شدن شعار سال همکاری دارند، اگر این شعار محقق شود قطعاً بسیاری از مشکلات نیز مرتفع می‌شود.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی