آخرین اخبار :
  • منتشر شده در پنج شنبه, 23 دی 1400 07:44
یادداشت «خبرشمال» درخصوص اصرار مدیران شهرداری بر تکمیل زباله‌سوز در مازندران و خطرات بعدی؛

«زباله‌سوز» را بسوزانید !

سرویس سیاسی
نیاز به اطلاعات زیادی ندارد که بفهمیم در همه فرهنگ‌ها به‌ویژه در کشورهای توسعه‌یافته به زباله «طلای کثیف» می‌گویند و باز لازم نیست دانش تخصصی داشته باشیم اما همه در برنامه‌ها و مستندهای تلویزیون، گزارش‌های روزنامه‌ها و در شبکه‌های اجتماعی دیدیم و خواندیم که در غالب کشورهای توسعه‌یافته برای این‌که «زباله» را به «ثروت» تبدیل کنند، مکانیسم مشخصی دارند که با مشارکت حداکثری شهروندان ممکن است و آن نیز «تفکیک از منزل» است.
این مکانیسم سه بخش اصلی دارد شامل «فرهنگ‌سازی و آگاهی شهروندان»، «تفکیک زباله در چهار مسیر» و تکلیف و وظیفه نیروهای خدوم شهرداری و تعامل با شهروندان برای «هدایت هر کدام از زباله‌ها در مسیر خود».
در گام نخست مدیران دولتی باید از طریق همکاری نزدیک با نخبگان محلی و سمن‌های زیست‌محیطی، سهم شهروندان را در تولید زباله به آنان گوشزد کنند و مسئولیت آنان را نیز به آنان یادآور شوند و از آحاد شهروندان بخواهند در مسیر تفکیک زباله، همکاری و همراهی کنند.
در این مرحله، دولت اعتباری ویژه اختصاص می‌دهد تا دانش شهروندان در این بخش افزایش یابد و حتی مادران و مادربزرگ‌ها، فرزندان خردسال و همچنین سایر اعضای خانواده، از آسیب‌هایی که رهاکردن زباله در «لندفیل‌ها»، حاشیه رودخانه‌ها و جنگل ایجاد می‌کند، به‌درستی آگاه شوند و همین افزایش آگاهی موجب می‌شود از انجام آن بپرهیزند.
دوم این‌که همین افراد باید به شهروندان آموزش بدهند که مجموعه زباله‌های خانگی، 4 مسیر مشخص دارد اول از همه «پلاستیک و نایلون» است، دوم «شیشه و سایر فلزات»، سوم «کاغذ و الیاف سلولزی» و در نهایت «زباله تَر» که معمولاً شامل بازمانده غذا، پوست انواع میوه و نظایر آن است.
سه مورد نخست آن شامل «مواد پلی‌اتیلنی و پلیمری»، «شیشه و سایر فلزات» و «انواع کاغذ و الیاف سلولزی» باید به مسیر بازیافت هدایت شوند و به ثروت مبدّل گردند و از این طریق، هم فشار از روی معادن مربوطه مانند آهن، قلع، روی، آلومینیوم، شیشه و صنایع پتروشیمی کم شود و هم درختان کمتری قطع گردد و هم آن میزانی که مواد بازیافتی به چرخه مصرف بازگشته و به فروش رفت، تولید ثروت می‌کند و به جیب شهروندانی که در این بخش فعال هستند سود و نفع اقتصادی قابل‌توجهی می‌رساند.
زباله تر نیز با یک مکانیسم ساده در سوله‌های مشخص تجمیع در یک فرایند شیمیایی، تبدیل به کود آلی می‌شود و در میان کشاورزان توزیع می‌گردد و در هر دو مرحله، هم شاهد تنفس طبیعت و لطف به اقلیم مازندران خواهیم بود و هم شامل «تولید ثروت» در حالی‌که دفن غیربهداشتی زباله در لندفیل‌ها یا سوزاندن زباله در کارخانه زباله‌سوز حتی اگر با هدف تولید برق باشد، ستم به اقلیم مازندران است چون حجم سنگینی از سوخت فسیلی اعم از «گاز» یا «مازوت» برای سوزاندان این زباله‌ها به مصرف می‌رسد و اگر لندفیل‌ها و دفن و تجمیع زباله در دامنه‌های طبیعت، منجر به آلودگی منابع آب و خاک شد، سوزاندن زباله در کارخانجات زباله‌سوز، منجر به آزادسازی گازهای خطرناکی چون «دیوکسین» در آسمان خواهد شد و سوخت فسیلی نیز به افزایش سطح منواکسید کربن در هوا می‌انجامد و شرایطی ایجاد می‌کند که هم مردم و هم سایر گونه‌های حیات در معرض مرگ‌های ناگهانی قرار می‌گیرند ضمن این‌که با بارش باران، انواع آلاینده‌های معلّق در هوا به زمین سقوط می‌کنند و در نهایت نیز به افزایش آلودگی محیط‌زیست تا سرحد مرگ ختم خواهد شد.
در مدل دفن یا سوزاندن زباله نیز همه ثروت از بین خواهد رفت و دیگر نمی‌توان به «زباله» گفت«طلای کثیف» و همین امر به خوبی حکایت از آن دارد که این دو روش نه اقتصادی و علمی هستند و نه از نظر زیست‌محیطی امنیت دارند به‌ویژه این‌که با سوختن پلاستیك، «دیوكسین» تولید می‌شود كه كشنده‌ترین گاز است و هر چند در طبیعت وجود ندارد، ولی ما مسئول تولید آن هستیم و باید بدانیم كه سوزاندن زباله خطرناك است و با تولید دیوكسین در منطقه شیوع موج سرطان نیز محتمل است.
با وجود همه این بدیهیات که جزء امور مسلّم علمی و زیست‌شناسی است، در مازندران، همه مدیران و حتی اداره‌کل محیط‌زیست بر ساخت و تکمیل زباله‌سوز هم در ساری و هم در نوشهر، اصرار دارند و در ارتباط با همین موضوع، روز گذشته معاون حمل‌ونقل و امور زیر بنایی شهرداری ساری گفت: تصمیم‌گیری‌های لازم برای اجرای خط انتقال تولید برق نیروگاه زباله‌سوز ساری در نشست مشترک شهرداری ساری با مدیران شرکت برق منطقه‌ای و توزیع برق اتخاذ شد.
علیرضا سعیدی اظهار کرد: در نشستی که با حضور معاون توسعه و مدیریت منابع و مدیران شرکت برق منطقه‌ای، توزیع برق و شرکت پیمانکار برگزار شد، تصمیم‌گیری‌های لازم برای نحوه اتصال برق تولیدی از نیروگاه زباله‌سوز ساری به شبکه سراسری کشور صورت گرفت.
وی افزود: برای اینکه این نیروگاه بتواند تمامی زباله‌ها را امحا و به برق تبدیل کند باید تمام زیرساخت‌های خط انتقال تولید برق به نیروگاه شبکه سراسری فراهم شود و شهرداری ساری در تلاش است با همکاری شرکت‌های برق مازندران هر آنچه برای راه‌اندازی این نیروگاه در مرکز استان ضرورت دارد را فراهم کند تا مشکلی در این مسیر پیش نیاید.
این مسئول خاطرنشان کرد: پروژه نیروگاه زباله‌سوز ساری مهم‌ترین پروژه زیست‌محیطی شهرداری ساری است که تکمیل آن نقش زیادی در کاهش آلاینده‌های زیست‌محیطی و تضمین سلامت مردم مرکز استان و شهرستان‌های اطراف دارد.
وی گفت: نیروگاه زباله‌سوز ساری ظرفیت این را دارد که از دیگر زباله‌های شهرهای هم‌جوار نیز استفاده کند و با بازیافت آن علاوه بر حفظ محیط‌زیست به تولید صنعت برق کشور نیز کمک زیادی کند.
نیروگاه زباله‌سوز ساری در سه خط موازی ۱۵۰ تنی با ظرفیت روزانه ۴۵۰ تن زباله‌سوزی در شهرک صنعتی شهید مصطفی خمینی در حال ساخت است.
این سخنان نشان می‌دهد که برخی مدیران شهرداری ساری از الفبای صیانت از محیط‌زیست آگاهی ندارند و بدیهیات علمی را نمی‌دانند و زباله‌سوزی را خدمت به محیط‌زیست می‌دانند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی