آخرین اخبار :
  • منتشر شده در پنج شنبه, 23 دی 1400 07:27
«خبرشمال» با توجه به اظهارات مسوولان ذیربط در خصوص مشکلِ کیوی‌های صادراتی گزارش می‌دهد؛

جنگِ سپر به سپر کیوی مازندران با آفت سپردار!

کیوی از جمله محصولات مهم صادراتی به ویژه در غرب مازندران است. بخش عمده‌ای از محصول کیوی باغات غرب مازندران صادراتی است و آوازه‌‎ی آن حتی به گوش کشورهای اروپایی نیز رسیده است.
این میوه سبز و ترش و خوشمزه که طرفداران زیادی هم در بین ایرانیان دارد، حالا چند وقتی است که به سرخط خبرها تبدیل شده است البته این بار نه از جنبه‌ی مثبت بلکه از جنبه‌‌ی منفی و به دلیلِ آنچه که مسموم بودن کیوی‌های صادراتی خوانده می‌شود!
برگشت خوردن کیوی‌های صادراتی از هندوستان، همانقدر که مایه تعجب بود مایه تاسف هم بود و بسیاری از مازندرانی‌ها که خودشان از عمده صادرکنندگان این محصول به خارج از کشور بوده‌اند از شنیدن این خبر ناراحت و نگران شدند.
اخبار حول محور کیوی‌های صادراتی فراوان است.
از ابتدا برخی می‌گفتند این محصول مسموم بوده اما مسوولان جهاد کشاورزی مازندران بارها به رسانه‌های استانی و فرااستانی متذکر شدند که کیوی از قضا از جمله محصولاتی است که اصلا در فرایند به بار نشستن نیازی به سمپاشی ندارد و آنچه که باعث شده است که هندوستانی‌ها کیوی‌ها را برگشت بزنند، مربوط می‌شود به آفت سپردار سفید توت روی کیوی که مخاطرات آن هم معمولا با روغن‌پاشی زمستانه که مبارزه‌ای بیولوژیک است خنثی می‌‎شود. حالا کیوی‌کاران مازندرانی به جای لبخند بر لب، چروک بر پیشانی انداخته‌اند و همین نگرانی و ناراحتی شدید کیوی کاران بود که سبب شد هیاتی به کانون اصلی کشت کیوی مازندران یعنی شهرستان تنکابن سفر کند تا ضمن اطلاع رسانی درباره علت سکون کنونی در صادرات کیوی، راستی آزمایی هم در این باره انجام دهد. این هیات که در میان آنان مدیر حفظ نبابات جهاد کشاورزی مازندران و تعدادی از کارشناسان باغداری و مسوولان شهرستان تنکابن حضور داشتند روز گذشته از چند باغ کیوی، انبارهای نگهداری و سورتینگ شهرستان بازدید کردند.

لکه ننگ سپردار!
یکی از کارشناسان همراه هیات طی گفت‌وگویی، علت توقف صادرات کیوی مازندران را اعلام وجود ذرات سفید روی پوست کیوی از سوی یکی از کشورهای مقصد صادراتی ذکر کرد و توضیح داد: کارشناسان قرنطینه در کشور هند بر وجود ذرات سفید روی پوست بعضی از محموله‌‎های صادراتی انگشت گذاشتند ولی باید منتظر بماینم تا ته چک برگه قرنطینه را به ایران ارسال کنند.
فرهاد شاه‌نظری افزود: وجود ذرات سفید روی پوست کیوی به دلیل آفت سپردار سفید توت است که در محصولات دیگری مانند گردو، هلو و شلیل هم مانند کیوی روی دم میوه می‌نشیند و وجود آن روی میوه سبب می‌شود گواهی قرنطینه برای آن محصول صادر نشود.
وی ادامه داد: کیوی‌های شمال سال‌هاست که به بسیاری از کشورها صادر می‌شود و حاوی سموم یا آفت‌کش‌های غیرمجاز نیست و ما امیدواریم که این مشکل هم به زودی برطرف شود.
این کارشناس با این حال بر ضرورت رعایت استانداردهای کشورهای هدف صادراتی تاکید کرد و گفت: استانداردهای کشور هدف صادرات حتما باید مورد توجه قرار گیرد تا صادرکنندگان با چنین مشکلاتی مواجه نشوند و این تهدید ایجاد نشود که ما بازارمان را از دست بدهیم.
یک صادرکننده نمونه هم در این باره گفت: استان‌های گیلان و مازندران از صادرکنندگان کیوی کشور هستند با این تفاوت که کیوی گیلان به دلیل شرایط اقلیمی زودتر از مازندران قابلیت صادرات پیدا می‌کند.
سبحان فیاض افزود: در حال جمع آوری کیوی و انتقال آن به سردخانه بودیم که ناگهان متوجه شدیم صادرات این محصول به کشور هندوستان که خریدار عمده کیوی ایران است، متوقف شده است.
وی با ابراز نگرانی از مشکل به وجود آمده، اظهار داشت: زمان در شرایط فعلی بسیار مهم است و باید هر چه سریع‌تر مشکل برطرف شود چرا که اگر همین امروز ممنوعیت صادرات برداشته شود، یک ماه زمان می‌برد تا کیوی ایران از طریق ترانزیت جاده‌ای به هند برسد.
فیاض خاطرنشان کرد: در سردخانه‌های غرب مازندران کیوی به وفور ذخیره شده تا صادر شود اما مشکل به وجود آمده سبب توقف صادرات شده است، لازم است مسوولان در سطوح ملی و استانی تلاششان را برای رفع مشکل مضاعف کنند.

ما پیرو مقررات بین‌المللی در امر صادرات هستیم
مسئول قرنطینه گمرک بندر نوشهر هم شایعه وجود باقی مانده سم در کیوی مازندران را تکذیب کرد و گفت: امسال کشور هند در چند مورد نامه زده بود که در برخی محموله‌های کیوی با وجود داشتن گواهی بهداشت، آفت‌هایی مشاهده و خواستار رفع این موارد شد که متاسفانه بموقع اقدام لازم صورت نگرفت تا این این که از هشتم دسامبر صادرات متوقف شده تا مشکل حل شود.
مهرداد محبوبی دوست که در جمع سردخانه داران شهرستان تنکابن سخن می‌گفت افزود: ما پیرو مقررات بین‌المللی در امر صادرات هستیم و بنابراین کیوی باید از تولید گرفته تا نگهداری، حمل و نقل و سورتینگ دارای شناسنامه مشخص باشد تا مجوز صادرات را اخذ نماید.
وی اظهار داشت: در آینده نزدیک قرار است بسیاری از کشورها مرزهای قرنطینه خود را در مراکز تولید مستقر کنند و دیگر از لب مرز کنترل و قرنطینه انجام نخواهد شد. محبوبی دوست با بیان اینکه فهرستی از تولید کنندگان، سردخانه داران و سورتینگ داران به کشور هندوستان ارسال شده است، خاطرنشان کرد: قرار است یک هیاتی هم از هندوستان وارد کشور شوند و به صورت گزینشی از باغات و امکانات سردخانه‌های استان‌های گیلان و مازندران بازدید کنند که در این صورت مطمئنا مشکل رفع خواهد شد که آفت موردی بوده و فراگیر نیست.
وی بر ضرورت حساسیت باغداران نسبت به رعایت استانداردها تاکید کرد و گفت: امسال شاید برخی از باغداران حساسیت موضوع را درک نکرده باشند ولی قطعا از سال آینده متوجه می‌شوند که اگر محصولی با کیفیت صادراتی تولید نکنند کیوی آنها فروش نخواهد رفت.
مسوول قرنطینه گمرک بندر نوشهر با تاکید بر اینکه کیوی ایران از مزیت نسبی برای تصاحب بازارهای جهانی برخوردار است، توضیح داد: مثلا کیوی ایتالیا در هندوستان هر کیلوگرم تا ۲.۵ دلار قیمت می‌خورد در حالی که کیوی ایران زیر یک دلار است و به راحتی می‌تواند بازار را در دست بگیرد ولی رعایت استانداردها الزامی است. یا مثلا کیوی ما زمانی وارد بازار می‌شود که رقیب ما نیوزیلند در بازار حضور ندارد و به همین خاطر بازار جهانی دارای خلاء است و کیوی ایران به راحتی می‌تواند این خلاء را پر کند.
وی با تاکید بر این نکته که برای حضور دایمی در بازار جهانی و رقابت با کشورهای رقیب تمامی استانداردهای تعریف شده باید رعایت شود، گفت: مسوولان ما هم در سطح ملی و استانی باید به این نکات به صورت جدی توجه کنند و لازم است کنترل کیفی کیوی از ابتدا تا انتها در داخل استان انجام شود تا مشکلات این بخش به حداقل برسد.

ضرورت تبعیت از استانداردهای بین‌المللی
فرماندار تنکابن نیز با ابراز تاسف از شرایط به وجود آمده برای صادرات کیوی، گفت: امسال خرید کیوی به صورت گسترده صورت گرفته و لازم است مشکلی که در توقف صادرات پیش آمده سریع برطرف شود.
سید امیر حسینی جو با تاکید بر اینکه تمامی دست اندرکاران از مزرعه تا گمرک باید برای حفظ روند صادرات احساس مسوولیت کنند، افزود: تجارت بین‌الملل از شرایط سنتی خارج شده و اعمال استانداردها نیز می‌تواند علاوه بر رقابتی شدن تولید به اصلاح باغات منطقه منجر شود. وی تاکید کرد: نباید اجازه داد حتی در حد و اندازه بسیار کم محصول فاقد کیفیت استاندارد از گمرک و قرنطینه عبور کند. باید به سمت استانداردهای جهانی و اقتصادی کردن صادرات کیوی برویم تا شرایط موجود تغییر یابد.
حسینی جو با اعلام اینکه تلاش‌های زیادی در سطوح مختلف برای رفع ممنوعیت صادرات کیوی صورت گرفته، گفت: امیدواریم هر چه سریع‌تر این تلاش‌ها به نتیجه برسد ضمن اینکه برای سال آینده باید تدابیری اندیشیده شود تا بار دیگر با مشکل مواجه نشویم و صادرات در شرایط مطلوبی تداوم یابد.

آفت مربوط به مازندران
نبوده است
نکته قابل تامل ماجرا این است که طبق گفته مسوولان هیچ محموله کیوی مربوط به مازندران تاکنون برگشت نخورده است و علت ایجاد وقفه در صادرات هم همان آفت سپردار است، موضوعی که مسوول حفظ نباتات جهاد کشاورزی مازندران هم تایید می‌کند و می‌گوید: با پیگیری‌هایی که در سطوح ملی صورت گرفته مشکل صادرات کیوی استان به زودی برطرف خواهد شد.
رحمان زاغی افزود: آنچه که درباره کیوی گفته شده و آن را با دیگر محصولات کشاورزی برگشت خورده جمع زدند، نادرست است چون ما اصلا برگشت کیوی از هیچ مقصد صادراتی نداشته‌ایم.
وی توضیح داد: امسال ما ۵۴۰ فقره گواهی صادرات کیوی از مبدا مازندران صادر کردیم. هر فقره گواهی برای یک کانتینر ۲۰ تا ۲۲ تنی است. در مقابل این حجم از گواهی صادراتی کیوی ما تنها ۶ فقره اخطار از هندوستان و ازبکستان داشتیم که دو فقره از هند و چهار فقره از ازبکستان بود و در تمامی این اخطاریه‌ها هم انگشت روی آفت سپردار گذاشته شده است. زاغی با توضیح اینکه آفت سپردار به شپشک سفید هلو یا سپردار توت هم معروف است، گفت: در گذشته یکی از آفات مهم نهالستان‌های توت، هلو و تعداد معدودی از درختان میوه بوده که در سال‌های اخیر به عنوان مهم‌ترین آفت کیوی در شمال کشور محسوب می‌شود. این آفت به شیوه باغداری مربوط است و می‌تواند علاوه بر تحت تاثیر قرار دادن ظاهر میوه که باعث از بین رفتن بازار پسندی صادراتی آن می‌شود، درخت را از بین ببرد.
وی افزود: آنچه که ما بررسی کردیم و باغداران مازندران به همراه سورتینگ داران می‌گویند این است که این آفت مربوط به مازندران نبوده است. با توجه به اینکه برخی از صادر کنندگان از استان‌های همسایه هم کیوی خریداری و از مازندران صادر می‌کنند، به نظر می‌رسد محموله‌هایی که باعث توقف صادرات مازندران شده از همان محموله‌های مختلط باشد به ویژه اینکه کیوی استان همجوار زودتر به مرحله برداشت می‌رسد در حالی که ما اکنون در حال برداشت این میوه هستیم.
زاغی با اظهار اینکه در شرایط حاضر باید مشکل را رفع و تدابیری اتخاذ شود که دیگر بروز نکند، گفت: برای صادرات محصولات کشاورزی لازم است تا شرایط قرنطینه کشور مقصد مورد توجه قرار گیرد و محصولات بدون بیماری و آفت صادر گردد.
وی افزود: خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران عضو قرنطینه جهانی است. تمامی کشورهایی که عضو قرنطینه جهانی هستند موظف به رعایت معاهده بین‌المللی صادرات محصولات کشاورزی هستند و باید قرنطینه کشور مقصد را کاملا رعایت کنند در غیر این صورت محصولات صادراتی آنها برگشت خواهد خورد و ما نباید اجازه دهیم که محصولات تولیدی استان که از کیفیت و استاندارد بالایی برخوردارند به این مرحله برسند. مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی مازندران با تاکید بر اینکه کشاورزان و صادر کنندگان و متولیان امر همواره باید در جریان تغییر در استانداردهای صادراتی باشند تا دچار مشکل نشوند، گفت: مثلا اخیرا برخی کشورهای حوزه اورآسیا شرایط جدیدی را برای محموله‌های گیاهی و میوه جاتی که از ایران صادر می‌شود وضع کرده‌اند که یکی از آنها داشتن گواهی نبود باقی مانده سموم است و اگر قرار باشد تولید کننده یا صادر کننده‌ای از این مقررات بی اطلاع با نسبت به آن بی اعتنا باشد طبیعی است که نمی‌تواند دوام بیاورد و باعث می‌شود تا کشور از بازار جهانی دور بیفتد.
وی افزود: باید در زمینه صادرات محصولات کشاورزی و باغی کاملا به روز شویم و تابع قوانین کشورهای هدف صادراتی باشیم که در این زمینه لازم است تا اطلاع رسانی درست و به موقع به باغداران، سورتینگ‌داران و ذخیره کنندگان داده شود.
این مسوول با اظهار اینکه مشکل صادرات کیوی مازندران به زودی حل می‌شود، گفت: هندوستان خواستار دریافت اسامی باغداران، سورتینگ داران و صادرکنندگان کیوی شده و قرار است حضوری یا مجازی از این مراکز بازدید کنند و ما هم در این زمینه مشکلی نداریم و امیدواریم با پیگیری‌های صورت گرفته صادرات کیوی از سر گرفته شود.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی