آخرین اخبار :
  • منتشر شده در چهارشنبه, 22 دی 1400 07:28
یادداشت «خبرشمال» از اوضاع اسف‌بار مالی یک شهرداری چاق و فربه و مصادره املاک توسط طلبکار؛

نمای تارِ ساری در آستانه 2022

سرویس سیاسی
اگر در چند جمله بخواهیم اوضاع شهرداری مرکز استان را مرور کنیم به نتایج تلخی می‌رسیم که اصلاً برای شهری که می‌رود خود را برای رویداد 2022 اجلاس سران کشورهای عضو اکو- مهیا می‌کند، شبیه نیست و به نمایی تار و وضعیتی مبهم دچار شده است، شهری که اداره مدیریت شهری‌اش چندین برابر نیروی مورد نیاز، پرسنل دارد و ناچار است ماهانه قریب 60 میلیارد تومان برای حقوق و دستمزد کارکنان خود هزینه کند درحالی‌که با توجه به رکودی که اقتصاد شهر و کشور را فرا گرفته، احتمالاً رقم درآمد آن در همین سطح یا کمتر از آن است. افزون برآن پولی برای اجرای طرح‌های عمرانی مهم ندارد و ساخت و ساز بسیاری از طرح‌های اولویت‌دار این شهر برابر طرح تفصیلی، متوقف شده، به تأخیر افتاده و یا حرکتی کند و لاک‌پشتی دارد و اعضای شورا که در دوران نامزدی در انتخابات اخیر، مدعی طرح و برنامه برای افزایش درآمد شهرداری بودند نیز کف‌گیرِ ایده‌شان همان چند روز اول پس از شروع به‌کار، به تهِ دیگ گرفت و خود را به «آن راه» زدند و به جای حل مشکلات مهم شهر، هر روز از جایی بازدید می‌کنند و در میانه این کلاف سردرگم، شهردار به عارضه قلبی مبتلا شد و اعضای شورا نیز دچار دودستگی شدند و هر روز تهدید به استیضاح شهردار می‌کنند.
همین چند جمله برای توصیف کامل این کلاف سردرگم کافی بود که یک ماجرای جدید، دامن این شهر را گرفت و دل دلسوزان و شهروندان را به درد آورد و آن ماجرای اقدام قضایی برخی طلب‌کاران مانند سازمان تأمین اجتماعی و توقیف و مصادره و احتمالاً اقدام به مصادره و فروش برخی فضاهای شهری مانند پارک صفرآباد است.
ماجرای بدهی شهرداری ساری در چند سال اخیر همواره مطرح می‌شد اما این بار پای بدهی 400 میلیاردی شهرداری ساری تنها به یک سازمان به میان اخبار باز و موجب شد که طلب‌کار پارکی که به‌عنوان یکی از مراکز اصلی نمایش رویداد مورد نظر است را مصادره کند و حتی سخن از احتمال به مزایده گذاشتن آن بزند.
علی‌اصغر محمودی مدیرکل سازمان تامین اجتماعی مازندران درباره جزییات توقیف اموال شهرداری ساری گفت: شهرداری ساری بابت حق بیمه‌های سنوات گذشته بالغ بر ۴۰۰ میلیارد تومان به سازمان تامین اجتماعی بدهی دارد.
وی با بیان اینکه نشست‌های زیادی در این زمینه داشتیم و بارها و بارها حساب‌های آنان را مسدود کردیم، گفت: با دخالت مراجع استانی و این استدلال که انسداد حساب مانع پرداخت حقوق کارگران می‌شود و مشکل اجتماعی ایجاد می‌کند؛ اعلام شد از املاک استفاده شود.
مدیرکل سازمان تامین اجتماعی مازندران اضافه کرد: متاسفانه هیچوقت شهرداری حاضر نبود لیست و فهرست اموالی که در تملک شهرداری است در اختیار سازمان قرار دهد.
این مسؤول با اعلام این‌که ناگریز شخصاً و راساً ورود پیدا کردیم، تصریح کرد: املاکی که داشتند را شناسایی و برابر قانون بازداشت کردیم و بعد از بازداشت قیمت کارشناسی اعلام می‌شود.
محمودی ادامه داد: بعد از اعلام، قیمت را به شهرداری اعلام می‌کنیم اگر نسبت به قیمت اعتراض دارند به کارشناس منتخب دادگستری‌ها محول می‌شود و قیمت کارشناسی تعیین شده و به مزایده گذاشته می‌شود.
وی با اشاره به توقیف پارک صفرآباد، اضافه کرد: ما تمایلی به توقیف اموال شهرداری ساری نداریم ولی وقتی شهرداری توان پرداخت مطالبات را ندارد و اعلام می‌کند ملک نداریم چه کاری باید انجام می‌دادیم ؟
مدیرکل سازمان تامین احتماعی مازندران با بیان اینکه تاکنون نماینده‌ای در این زمینه مذاکره‌ای نداشتند، اظهار کرد: هنوز میزان املاک کارشناسی نشده است.
این مسؤول با تکذیب این‌که خدماتی طی این مدت به شهرداری ساری از سوی تامین اجتماعی ارائه نشده است، بیان کرد: تمامی خدمات اعم از درمان تا سایر خدمات ارائه شده است و بیمه همکاران شهرداری ساری برقرار است و مشکلی وجود ندارد.
وی افزود: از زمانی‌که جواد طالبی به‌عنوان شهردار جدید منصوب شدند بیمه‌های جاری را با تکلیف چند روزه پرداخت کردند این مبلغ از زمان شهرداران گذشته انباشت شده و دلیلش هم این است بسیاری از مسؤولان استانی مانع شدند قبلا ۲۰ میلیارد تومان بوده و اجازه اقدام استانی نمی‌دادند و الان مبلغ بزرگی شده است ناگریز به توقیف املاک هستیم.
مدیرکل سازمان تامین اجتماعی مازندران اظهار کرد: طی مکاتبه دادستانی در مقطعی مبنی بر اینکه حساب شهرداری را باز کنید و پس از برگزاری جلسه‌ای قرار شد طی ۲۴ ساعت ۵۰ میلیارد تومان پرداخت کنند اما به تعهدات خود عمل نکردند و دادستان نیز مجدداً مکاتبه‌ کرد و از آنان خواست بر ادامه مراحل قانونی اقدام کنید.
مرکز استان مازندران در سال 2022 پایتخت گردشگری کشورهای عضو اکو خواهد بود و در این راستا مدیریت شهری مرکز استان مجموعه اقداماتی را جهت برگزاری هرچه بهتر این رویداد تعریف کرده و در حال انجام دارد.
پروژه ایجاد پارک با محوریت گسترش فضای سبز شهری به مساحت 7 هکتار در منطقه صفرآباد که از سوی جواد طالبی شهردار ساری به‌مناسبت این رویداد منطقه‌ای به‌عنوان پارک اکو نام‌گذاری شده در دست اقدام است.
این پروژه به همت سازمان‌های عمران و بازآفرینی فضاهای شهری و سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری ساری و با اتکا به توان و ظرفیت درون سازمانی مراحل اجرایی خود را آغاز کرده است.
تسطیح، دیوارچینی، زیرسازی و تقویت زیرساخت‌های تردد شهروندان در این پارک اجرا شد و پروژه مکانیزه کردن سیستم آب‌دهی فضای سبز پارک اکو نیز با لوله‌گذاری و نصب پمپ در نقاط مختلف محوطه این پارک به همت سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری انجام شده است.
شهرداری ساری در نظر دارد با آماده‌سازی پارک گردشگری اکو و ایجاد فضای سبز بهینه، آب نماها و بستر پیاده‌روی در فضای مفرح بتواند لحظاتی شهروندان و گردشگران را از ملال زندگی ماشینی شهری دور بدارد اما اکنون که سازمان تأمین اجتماعی چنین کاری کرد، آینده این پارک نیز مبهم است. با توجه به شرایط ایجاد شده، جنگ شورا با شهردار، اختلافات شدید برخی اعضای شورا با هم و همچنین اوضاع اقتصادی و معیشتی شهروندان، بسیار بعید است که این وضعیت در شهرداری ساری رو به بهبود بگذارد و به نظر هرچه به جلو می‌رویم، این کلاف پیچیده‌تر و این پرونده سنگین‌تر می‌شود، کلافی که سنگ بنای آن در دو دوره شورای چهارم و پنجم گذاشته شد و حجم قابل‌توجهی از نیروهای انسانی به شهرداری و سازمان‌های تابعه تزریق شدند در شرایطی که به حضور بسیاری از این نیروها نیاز نبود و حضورشان، نقشی در افزایش درآمد شهرداری نداشت اما امروز باید دو تا سه دهه از این سازمان ورشکسته حقوق بگیرند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی