آخرین اخبار :
  • منتشر شده در چهارشنبه, 22 دی 1400 07:27
«خبرشمال» با توجه به انتشار ویدیوی یک دقیقه‌ایِ مدیرکل هواشناسی مازندران از سوزاندن چند ده هزار لنت و چسب بلااستفاده توسط یکی از کارخانه‌ها در یکی از مناطق حاشیه شهر آمل؛

هوای پاک تصادفی نیست، ساختنی است

تا مدتها پیش هر زمان صحبت از «آلودگی هوا» می‌‎شد، آن را معضل و بحرانی متعلق به کلانشهرهایی مانند تهران، اصفهان، مشهد، اراک و ... برمی‌شمردیم و مازندران را از آلودگی هوا مبرا می‌دانستیم؛ اما حالا چند سالی می‌شود که در معضل آلودگی هوا هم بحران تاریخی زباله در مازندران اضافه شده و اینجاست که باید گفت: گل بود به سبزه نیز آراسته شد!
اما اگر بخواهیم علل عمده‌ی ابتلای مازندران به آلودگی هوا را بررسی کنیم به چند عنوان بَر می‌خوریم و اولین آن که این روزها به شدت هم سر و صدا کرده است، مازوت‌سوزی نیروگاه برق شهید سلیمی نکاست.
امسال هم به سیاقِ زمستان‌های گذشته، نیروگاه برق شهید سلیمی نکا به دلیل عدم تخصیصِ گاز از سوی مرکز، (برای جلوگیری از قطعِ گازِ شبکه مصرف خانگی) به مازوت‌سوزی افتاده و مازوتِ درجه دو و سه، چنان بلایی بر سر ِآسمانِ آبی ما آورده است که عکس‌‎های عکاسان خبری و طبیعت مازندران، در طولِ روزهای گذشته، خود، گویای عمق فاجعه است.
آلودگی که خطی از مه سیاه را تا شعاع چند ده کیلومتری از نیروگاه، در آسمان پدیدار کرده است و ردی از این سیاهی، در لنزِ دوربینِ یک کوهنورد بر فرازِ قله‌ی شاهدژ در فاصله‌ی 80 کیلومتری جنوب ساری نیز ثبت شده است.
پاسخِ مسوولان امرِ استانی و کشوری هم به اعتراضاتِ مردم و فعالان محیط زیست در نوعِ خود شنیدنی است! آنها می‌گویند چاره‌ای نداریم! اگر می‌خواهید گازِ منازل‌تان قطع نشود و سرِ سیاهِ زمستان، سرما نخورید، باید مازوت نوش جان کنید ولاغیر!
اما از مازوت گذشته، مشکل و متغیر بعدیِ دخیل در آلودگی هوای مازندران، تراکم اتومبیل‌هاست.
اتومبیل‌هایی که این روزها تعدادشان از آدم‌ها هم بیشتر شده و حالا اگر به این وضعیت، ورودِ مسافران با اتومبیل‌های شخصی‌‎شان به ویژه در پیکِ تعطیلات را هم اضافه کنید، متوجه می‌شوید که داستان از چه
قرار است.
بعد از ذکرِ این دو فاکتور مهم و موثر در آلودگی هوای استان، به یکی از مکافات‌های تاریخی مازندران به نام آتش زدن نخاله‌ها از هر نوع و قسم آن می‌رسیم.
رویه سراسر غلط و اشتباهِ سوزاندنِ نخاله‌ها و پسماندهای کشاورزی و خانگی و صنعتی که همچنان با شدت و حدت ادامه دارد و گویا جایی هم نیست که به این جرمِ واضح و آشکار در آلوده کردن هوای پاک رسیدگی شود!
روستاییان، اغلب برای خلاص شدن از شر زباله‌هایشان، آنها را آتش می‌زنند تا دودش به چشمِ آسمان و در نهایت خودشان برود.
و آتش زدن کاه و کلش هم که دیگر در مازندران به عنوان یک سنت اشتباه جا افتاده و هر ساله بعد از اتمامِ برداشت محصول، اینگونه به زمینِ پربرکت و حاصلخیزشان دستمزد می‌دهند!
آتشی که قاتل چندگانه است! هم جانِ خاک را می‌گیرد و هم هوا و هم ریه انسان‌ها را...
اما متاسفانه علیرغمِ همه‌ی هشدارها و حتی تعیین کردن جریمه برای افرادِ آتش زننده‌ی کاه و کلش، همچنان عده زیادی از کشاورزان دست به کبریت و بنزین می‌شوند.
اما همانطور که گفتم، نخاله‌ها فقط شاملِ پسماندهای کشاورزی نمی‌شود، بلکه نخاله‌های صنعتی و خانگی نیز بعضا سوزانده می‌شود که همگی در آلوده‌سازی هوا سهمی دارند.
یک نمونه تازه‌ از آتش زدن نخاله‌های صنعتی مربوط می‌شود به سوزاندن چسب و لنت‌های غیرقابل استفاده در حاشیه شهر آمل که توسط مدیرکل هواشناسی مازندران رسانه‌ای شد.
حجم آتش در این ویدئو بشدت بالاست و رضوی با اشاره به فوران آتش می‌گوید: معلوم نیست چند ده هزار لنت و چسب است که دارد می‌سوزد و دودِ سیاه و غلیظ ناشی از آن، مستقیما به شهر آمل می‌رود.
او خطاب به کارخانه‌داری که اقدام به آتش زدن این نخاله‌ها کرده است می‌افزاید: همین لنت و چسب‌‌های بلااستفاده اگر آتش زده نمی‌شد، آسیبی نمی‌رساند تا اینکه شما آمدید و با سوزاندن این حجم لنت و چسب، ریه‌های یک شهر را نابود کردید! شما را به خدا چنین نکنید!
رضوی در میان سخنانش به این نکته هم اشاره کرد که این آتش دوساعت و نیم است، برپاست و با آتش‌نشانی هم تماس گرفته شده تا خودش را به اینجا برساند و آتش را خاموش کند و حال سوال اینجاست که آتش‌نشانی چطور دو ساعت و نیم تاخیر داشته است؟ آیا فقط آتشی که در شهر و در منازل ساختمانی به پا می‌شود، باید زود و تند و سریع خاموش شود و آتشی که هوای ما را نابود می‌‌کند، نیازمند اطفا نیست؟!
این قصه سرِ دراز دارد! آلودگی هوا دیگر داستانی دور نیست و حالا این ماییم که در میان هوایی آلوده نفس می‌کشیم و ریه‌هایمان را از آن پر و خالی می‌کنیم!
حالا دیگر آلودگی هوا فقط مخصوص کلانشهرها نیست و اکنون مازندران نیز که روزی روزگاری، عده‌ای از پایتخت به هوایِ هوایِ پاکش راهی این سرزمین می‌شدند خود نیز به همان بلا دچار شده و گویی تنش به تنِ پایتخت خورده است.
هوای پاک، امروز با توجه به رشد و توسعه‌ی صنعت دیگر، تصادفی نیست بلکه ساختنی است و شما اگر بتوانید در کنارِ توسعه و پیشرفت صنعتی و اقتصادی، هوای خود را نیز پاک نگهدارید مستحق پاداش هستید، حال آنکه در ایران و مازندران، هیچ خبری از توسعه صنعتی هم نیست و فقط به قولِ شعرِ شاملو، همه آلودگی‌ست این ایام!

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی