آخرین اخبار :
  • منتشر شده در چهارشنبه, 13 مرداد 1400 06:13
«خبرشمال» به بهانه تمدید مهلت ارسال آثار به دومین رویداد ملی میراث ‌فرهنگی و به امید ثبت زیبایی‌های روستاهای شمال کشور می‌نویسد؛

نوستالژی آینده

/ماه‌بانو صالح‌نژاد
اشاره: خیلی‌ها در سن و سال من تمایل دارند از اصالت و ریشه روستایی پدر و مادرشان فرار کنند یا حتی تصور می‌کنند «کلاس» کارشان پایین می‌آید اگر اصالت روستایی خانواده را بپذیرند! من اما از کودکی عاشق احوال روستاهای شمال و خاطرات پدرم از دل آن‌جا بودم؛ داستان پسربچه‌ای که پدرش با درس خواندنش مخالف بود و با وجود تمول و امکان مالی، شرایط تحصیلش را فرام نمی‌کرد تا روزی که پسرک تصمیم می‌گیرد راهش را بکشد و برود کاری پیدا کند و در همان سنین، ساکن ساری می‌شود اما دلش از همیشه تا هنوز به همان محله و جاده ساحل و مهر مادرش هست. روستاها در ایران، گرچه دیگر اهالی بسیار ندارند، هر کدام به شکل ویژه‌ای زیبا و بی‌تکرارند و لایق ثبت در آثار هنرمندان این خاک. این نوشته به بهانه یک رویداد ملی با محوریت ثبت همین زیبایی‌ها و به امید شرکت کردن هنرمندان شمال کشور در این فرصت و تماشای دنیایی بکر از عاشقانگی است.
«معصومه محرر»، دبیر علمی رویداد ملی میراث‌ فرهنگی با محور میراث روستایی ایران از تمدید ارسال آثار به این رویداد ملی تا ۱۷ مرداد ۱۴۰۰ خبر داده است. همزمان با فرا رسیدن هفته میراث‌ فرهنگی و در راستای شعار سازمان جهانی گردشگری در سال ۲۰۲۰ با عنوان گردشگری و توسعه روستایی، معاونت فرهنگی اجتماعی دانشگاه شیراز و انجمن علمی گردشگری و هتل‌داری این دانشگاه با همکاری معاونت فرهنگی اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اقدام به برگزاری دومین رویداد ملی میراث‌فرهنگی با محوریت میراث روستایی ایران به شکل مجازی کرد.
این رویداد شامل برگزاری مسابقه تولید محتوا، سلسله نشست‏‌های علمی با حضور صاحب‏ نظران این حوزه، نمایش تورهای مجازی و پخش مستند بود. این برنامه به‌ مثابه راهکاری برای جبران فاصله میان اقشار جامعه و میراث‌ فرهنگی این خاک پرگوهر به ‌شمار می‌رود.
رویداد ملی میراث ‌فرهنگی با محور میراث روستایی ایران ۲۵ اردیبهشت ‌ماه ۱۴۰۰ با تشکیل پنج کمیته علمی، اجرایی، فنی، پشتیبان و داوری آغاز به کار کرد و تا ۳۱ مرداد ماه ادامه خواهد داشت. براساس گفته‌های دبیر علمی این رویداد، از آن جا که این رویداد با پنج پیش نشست برگزار شد و این نشست‌ها مورد استقبال مخاطبان قرار گرفت، نشست‌های تخصصی دیگری در هفته پایانی رویداد با حضور متخصصان صاحب‌نظر در این حوزه تدارک دیده شده و برگزار خواهد شد.
مدیر برنامه‌ریزی فرهنگی اجتماعی و عضو هیات علمی بخش مدیریت گردشگری و هتل‌داری دانشگاه شیراز حالا مسوولیت علمی این رویداد را برعهده گرفته است و دیگر همکارانش در این مسیر، همگی از چهره‌های برجسته در حوزه میراث فرهنگی هستند.
پیرو درخواست متقاضیان، مهلت ارسال آثار به مسابقه تولید محتوا تا ۱۷ مردادماه ۱۴۰۰ تمدید شد. از اهداف اصلی مسابقه تولید محتوای میراث روستایی می‌توان به افزایش شناخت نسبت به میراث روستایی ایران شامل الگوی معیشت، مسکن، پوشاک، خوراک، آداب و سنن، باورها، ادبیات شفاهی، موسیقی، صنایع‏ دستی، سبک زندگی جوامع محلی، رویدادها و آیین‌ها و ترویج گفتمان توسعه پایدار روستایی اشاره کرد.
امروز و حتی در همین احوال ناخوش این خاک، روستاهای ایران حرف‌های زیادی برای گفتن دارند که کسی نمی‌شنود چراکه گوینده‌ای و لحن گیرایی در بیان این حرف‌ها نیست. این رویداد تلاشی‌ست برای جذب صدا و قلم، بوم و رنگ، واژه و قاب. تلاشی برای بازگو کردن روایتی کهنه و اما همیشه زیبا.
آثار ثبت‌شده می‌توانند به شکل ویدیو کوتاه، اسلاید شو (همراه با روایت صوتی)، پادکست، موشن گرافیک، یادداشت‌های شخصی روستای من و تجربه نگاری باشد. اطلاعات بیشتر و شیوه‌نامه رویداد در سایت رویداد قابل دسترسی است. ترکیباتی از واژه و خط و نقطه و رنگ را می‌توانید به کار بگیرید برای ساختن اثری نوستالژِیک از جایگاه یک یا چند روستا در حافظه تاریخی‌تان.
از ویژگی‌های بارز این رویداد می‌توان به نقش و مشارکت دانشجویان در بخش‌های مختلف رویداد، تقویت روحیه کار تیمی و فعالیت‌های گروهی، ایجاد تعامل و ارتباط میان دانشگاه و فعالان حوزه میراث‌ فرهنگی و میراث روستایی اشاره کرد؛ تعاملی که در راستای آسیب‌شناسی مسایل میراث روستایی و گردشگری روستایی و به‌خصوص بررسی تاثیر بحران کرونا بر این حوزه کمک بزرگی محسوب می‌شود و در نهایت می‌تواند به ارایه راهکارهایی برای احیا و شکوفایی در دوران پساکرونا برسد.
موضوعات مهمی که امروز روستاهای ما و جهان ما درگیرش هستند، چون کارآفرینی، محیط‌ زیست و دانش بومی و نقش آن‌ها در زمینه‌سازی و افزایش رونق در هر محیطی و در این مورد خاص، در روستاها به قلم و دست شما وابسته است. همین امروز راهی روستاهای زیبای اطرافتان شوید.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی