آخرین اخبار :
  • منتشر شده در سه شنبه, 29 تیر 1400 09:40
نامه‌نوشت «خبرشمال» درباره خواسته‌هایی کم‌رمق، با این امید که آقای «رییسی» بخواند؛

قبل از شما آقای رییس‌جمهور...

/زهرا صادقی
مقدمه: قدیم‌ها که اینترنت نبود، نوشتن و ارسال نامه، جزو کارهای خاص محسوب می‌شد. نامه به دفتر فلان مدیر، نامه سرباز به نامزد یا خانواده‌اش، نامه پدر به دختری که دور از خانواده زندگی می‌کرد...
*یکم
نامه‌نگاری مردمی به مسوولان را اما احتمالا «محمود احمدی‌نژاد» در کشورمان باب کرد. او هر بار که به سفر استانی می‌رفت، بعدش ده‌ها هزار نامه از مردم به دفترش و به ادارات‌کل استان‌ها ارسال می‌شد، که مردم از دغدغه‌ها و خواسته‌های‌شان می‌نوشتند؛ به این امید که گره‌ای از مشکلات فراوان‌شان باز شود.
این حرکت نسبتاً پوپولیستی شاید گاهی جواب می‌داد و اغلب هم نه اما بعد از احمدی‌نژاد، به محاق رفت و انگار نه خانی آمده و نه خانی رفته!
امروز ولی احساس می‌کنیم که شاید لازم باشد دردهای‌مان و نیازهای‌مان و رویاهای‌مان را دوباره به روی کاغذ بیاوریم و برای مسوولان‌مان بفرستیم. در صدرشان هم آقای «رییسی»؛ رییس‌جمهور منتخب.
روی کاغذ که از غصه‌ها و رنج‌هایت بگویی، با اینکه شاید تاثیری در برطرف شدن‌شان نداشته باشد، اما برای لحظه‌هایی کمی آرام می‌شوی. انگار مواجه می‌شوی با اصل مشکل و با غیظت و با استیصالت و خودت را اندکی سبک می‌کنی...
*دوم
آب که مایه حیات است و عامل آبادانی، امروز مشکل اصلی خوزستان و خیلی از نقاط دیگر کشورمان است. خشکسالی و دروغ، که همیشه از آن می‌ترسیدیم، در کنار هجوم دشمن بیگانه، این روزها گریبانگیرمان شده است و من دارم از اینجای مطلب، خطاب به آقای «رییسی» می‌نویسم.
آقای رییس‌جمهور! ما مردم مغرور و دست‌و‌دل‌باز و سخت‌کوشی هستیم. در سخت‌ترین شرایط کشور (در طول تاریخ) هوای کشورمان را داشتیم. جنگیدیم، مقاومت کردیم، پیروز شدیم، شکست خوردیم، گریه کردیم، خندیدیم اما تاب آوردیم. این تاب آوردن اما به مرور باعث شد که در گذر زمان، بالادستی‌های‌مان دچار توهم شوند که هر بلایی سرمان بیاید، تاب می‌آوریم چون جان‌سختیم! از قاجاریه به این طرف را که بیشتر خوانده‌ایم و دیده‌ایم، همیشه همین‌طوری بوده که همان هم باعث شد طومار شاهنشاهی پیچیده شود.
عراق بعثی هم خوب یادش هست که چه درسی گرفت از زیاده‌خواهی‌اش در برابر ما.
آقای رییس‌جمهور! ما اما امروز خواسته‌ای جز تامین درست نیازهای اولیه‌مان نداریم. ما آب می‌خواهیم و غذا و عدالت تا زنده بمانیم. دیگر دارد زندگی کردن از خاطرمان می‌رود و اینها همان قدر که محصول تحریم و تنگ‌نظری دشمن خارجی‌ست، نتیجه بی‌کفایتی برخی مسوولان داخلی هم هست.
ما کرونا را شکست نداده‌ایم آقای رییس‌جمهور و وزیر بهداشت فعلی ما مدام حرف اشتباه و دروغ تحویل‌مان داده است. سیستان و بلوچستان از کرونا و فقر و خوزستان از بی عدالتی و کم آبی در حال مرگ است. مرگ باعث می‌شود که همین زنده ماندن خالی را هم از دست بدهیم؛ زندگی کردن که سرمان را بخورد!
*سوم
آقای «رییسی»! با این همه، ما هنوز مردم نجیبی هستیم. ایراد هم داریم اما در مجموع نجیبیم. از این اپوزیسیون‌های مزخرف نخ‌نمای خارج کشور بیزاریم. می‌دانیم که کسی جز خودمان دلش برای ما نمی‌سوزد پس شما را به خدا، حساب انتقاد را از تخریب جدا کنید. شما را به خدا اجازه ندهید مشاوران و وزیران و مدیرانی که معلولیت ذهنی دارند، اطراف‌تان را بگیرند و به شما مشاوره غلط بدهند.
شما را به خدا حواس‌تان باشد که مجلس یازدهم، تا امروز، آن‌قدر که در حرف انقلابی بوده، در عمل انقلابی نبوده است! این مجلس بعید است که بتواند به شما کمک چندانی کند و گره‌ای از مشکلات فراوان کشور باز کند.
شما هم یک روحانی هستید اما امیدواریم «روحانی» نباشید! روحانی بودن هم باید غیر از ظاهر و لباس، در دل آدم متبلور باشد و ما خوش‌بینیم که شما این‌گونه هستید پس اجازه بدهید تعارف را کنار بگذاریم و بگوییم که مردم نجیب ما خسته شده‌اند. حال‌شان خوب نیست. شادی را فراموش کرده‌اند و آن‌قدر غمگین شده‌اند و زجر کشیده‌اند که غمگین بودن را هم طبق یک عادت انجام می‌دهند.
شما رییس‌جمهور همه ملت ایرانید و اگر دیر بجنبید، کرونا بیش از این و فقر بیشتر از این و بی عدالتی بیشتر از همه، حال ما را بد خواهد کرد.
شما به مسوول و مدیری که بی‌ادبانه جلوی داغداران می‌نشیند و خیالش نیست که هورالعظیم و کلی حیوان بیگناه، خشک و نابود شده‌اند، نیازی ندارید. شما به مسوول و مدیری که مجیز می‌گوید تا چند روز بیشتر مدیر بماند، احتیاجی ندارید. شما به مردمی که هنوز نجیبند و درد دارند اما پای کشورشان ایستاده‌اند، خیلی نیاز دارید چون با همین‌هاست که می‌توانید این کشور را از نو بسازید و حال همه‌مان را خوب کنید.
ما خسته‌ایم و غمزده اما چاره‌ای جز امیدواری نداریم که با شما اوضاع‌مان بهتر خواهد شد. فقط شما را به خدا یادتان نرود که قبل از شما عادت کرده بودند که ما مردمی نجیب در هر شرایطی هستیم!

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی