آخرین اخبار :
  • منتشر شده در سه شنبه, 29 تیر 1400 09:37
«خبرشمال» از وضعیت ترسناک کرونا در شهرهای استان مازندران خبر می‌دهد؛

موج وحشت از این‌جا تا خود بهشت

 

 
 

/سرویس اجتماعی
اشاره: خبر می‌آید که از ورود خودروهای غیربومی به استان مازندران در تعطیلات عید قربان جلوگیری خواهد شد. با اعلام این خبر شاید بسیاری به دلایل این ممنوعیت بیاندیشند و عده‌ای حتی خطرات احتمالی را کوچک و ناچیز بدانند و در تلاش باشند از راه‌های مختلف، این ممنوعیت را دور بزنند. ساحل دریای خزر و سبز و خنکای جنگل‌های مازندران را شاید در فاصله کیلومترها نیابیم اما امروز در این استان، موجی از اخبار بد و سایه‌های تیره‌ای از جنس بیماری و مرگ هم در حرکت هستند که اگر جدی گرفته نشوند، راهی سراسر کشور خواهند شد.

فرمانده انتظامی مازندران اعلام کرده که از ورود خودروهای غیربومی به استان مازندران در تعطیلات عید قربان جلوگیری می‌شود. سردار میرزایی با اعلام این خبر توضیح داد؛ با هماهنگی انجام شده با استان‌های همجوار، محور‌های ورودی به استان مازندران بسته است و ماموران انتظامی از ورود خودرو‌های غیربومی به استان جلوگیری می‌کنند، خودرو‌های متخلف هم ضمن اعمال مقررات، جریمه و نمره منفی، شهرهایشان برگشت داده می‌شوند. این جدیت برای جلوگیری از آمد و شد به استان مازندران دلایل منطقی بسیار دارد که با بررسی احوال کرونایی شهرهای توریستی مثل رامسر و شهرهای در گذر مسافران همچون قائم‌شهر به خوبی درک خواهند شد.
یازدهم تیرماه، هنگامی که آژیر قرمز کرونایی در قائمشهر به صدا درآمد، 30 بیمار در بیمارستان‌های این شهرستان بستری بودند که امروز به دلیل عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی و عادی‌انگاری مردم و مسوولان این رقم با افزایش هفت برابری به 210 نفر رسیده است. بی‌توجهی برخی اصناف، باشگاه داران و دیگر شهروندان قائمشهری از یک سو و خوش‌بینی بیش از حد مسوولان و کم توجهی آنان در نظارت بر محدودیت های مربوط به شرایط قرمز کرونایی و رعایت پروتکل بهداشتی از سوی دیگر، منجر به تاخت و تاز کرونای هندی در این شهرستان شده است.
مطابق دستورالعمل‌های ستاد ملی مقابله با کرونا، هنگامی که منطقه‌ای در شرایط قرمز کرونایی قرار می‌گیرد، تنها گروه شغلی سطح یک شامل ۲۹ رسته مربوط به واحدهای صنفی مرتبط با سلامت و تامین مایحتاج عمومی مردم مجاز به فعالیت با رعایت سفت و سخت پروتکل‌های بهداشتی هستند و گروه‌های شغلی سطح 2 و 3 و 4 نیز باید به تعطیلی بروند. این مصوبه اما در قائمشهر و برخی دیگر از شهرهای شمال کشور نادیده گرفته می‌شود و سهل‌انگاری‌ها سبب شده میدان برای جولان کرونا بیشتر باز باشد.
تا زمانی که این بی توجهی‌ها از سوی اصناف، مردم و مسوولان در این استان وجود داشته باشد، مردم استان مازندران شرایط بحرانی‎تری را تجربه خواهند کرد. در حالی که اداره صنعت، معدن و تجارت بر رعایت پروتکل بهداشتی مشاغل سطح یک تاکید دارد، متولیان بعضی از مشاغل سطوح دیگر مانند اداره ورزش علت تعطیل نشدن باشگاه‌ها را عدم تعطیلی سایر مشاغل ممنوعه در شرایط قرمز می‌دانند و همچون کودکان، اشتباهات دیگران را بهانه و علت اشتباه خودشان اعلام می‌کنند. در این میانه، فریادهای طلب یاری و رعایت انسان از سوی کادر درمان که از افزایش بستری روزانه بیماران کرونایی و پر شدن تخت‌های بیمارستانی رنج می برند، به جایی نمی‌رسد.
قائم‌شهر با بیش از 300 هزار نفر جمعیت، چهارمین شهرستان بزرگ مازندران از لحاظ آمار نفرات است ولی به خاطر بافت جمعیتی و مرکزیت داشتن برای شهرستان‌های همجوار، از آغاز شیوع کرونا تاکنون همواره پس از آمل دومین شهرستان دارای وضعیت کرونایی نگران کننده بوده است. اگرچه در موج پنجم کرونا این شهرستان آمل بود که زودتر از سایر مناطق مازندران در هشتم تیر ماه قرمز شد، ولی رنگ خونین کرونا سه روز بعد یعنی یازدهم تیر ماه وارد شهرستان قائمشهر شد تا رقابت میان این دو شهرستان بزرگ در زمینه کروناپذیری در موج پنجم هم پابرجا بماند. دروازه ورودی مازندران به موج چهارم با کرونای انگلیسی هم همین شهر بود، چراکه پس از ورود کرونای انگلیسی به کشور، نخستین بار مازندران با شناسایی دو بیمار در این شهرستان به عرصه چرخش کرونای انگلیسی پیوسته بود.
رییس شبکه بهداشت و درمان قائمشهر با گله از وضعیت رعایت پروتکل‌های بهداشتی و ضعف نظارت در این شهرستان، اعلام کرده که متاسفانه ظرفیت تخت های بیمارستانی برای بیماران کرونایی در این شهرستان پر شده است. «محمد گران» گفت: در حالی که هم اکنون 210 بیمار کرونایی در بیمارستان‌های رازی و ولیعصر قائمشهر بستری هستند، ما همچنان با سیر صعودی ابتلا و بستری بیماران مبتلا به کووید 19 در شهرستان مواجه هستیم و مشخص نیست چه زمانی قرار است مردم و مسوولان به خودشان بیایند و بحرانی شدن شرایط را درک کنند.
به خاطر تکمیل شدن ظرفیت تخت‌های بیمارستانی، جلسه‌ای در فرمانداری این شهرستان برگزار شده و تصمیم گرفته شد تا با هماهنگی فرمانداری و در صورت نیاز، نقاهتگاه در این شهرستان راه‌اندازی شود. واقعیت اما این است که اگر مردم رعایت نکنند، مشکل همچنان پابرجا باقی خواهد ماند و راه اندازی نقاهتگاه نمی تواند پاسخگوی نیاز بیماران و حافظ سلامت شهروندان باشد.
رئیس شبکه بهداشت قائمشهر مراجعه بیماران سرپایی به بیمارستان های این شهرستان را روزانه بیش از 500 نفر اعلام کرد. این رقم بسیار بالا و غیرقابل قبول است، ضمن این که وقتی تعداد بیماران سرپایی و بستری افزایش می‌یابد، به این معناست که ویروس با سرعت بیشتری در حال چرخش است و به عبارتی افزایش تعداد بیماران خود به خود دایره سرایت پذیری ویروس را بیشتر می کند. کلیشه است اما بعد از گذشت سال و ماه‌ها از شروع شیوع کروناویروس باز هم باید بنویسیم که رعایت پروتکل‌های بهداشتی، فاصله گذاری اجتماعی و محدودیت‌های منطبق بر رنگ بندی کرونایی، تنها راه موثر بر کنترل سرعت شیوع این ویروس تا پیش از واکسینه شدن دست کم 70 درصد جمعیت است. متاسفانه تا رسیدن به این رقم از واکسیناسیون هنوز فاصله زیادی داریم و ممکن است ماه‌ها و حتی سالی به درازا بکشد، در نتیجه ما مردم این استان باید با رعایت کردن در حفاظت از سلامتی خودمان و دیگران جدی باشیم.

آمار سه رقمی بستری روزانه بیماران کرونایی در بابل
با گذر از قائم‌شهر به شهرستان بابل می‌رسیم که احوالش چندان بهتر از همسایه نیست؛ فرماندار بابل با ابراز نگرانی شدید از افزایش جهشی شیوع کرونا در این شهرستان، دیروز اعلام کرد که بستری روزانه بیماران کرونایی در بابل به ۱۱۸ نفر رسیده که افزایش حدود ۱۰۰ درصدی نسبت به ۲۴ ساعت قبل دارد.
«قربانعلی ولیزاده بورا» می‌گوید آمار فوتی‌های کرونایی در بابل هم در حال افزایش است و در ۲۴ ساعت گذشته چهار نفر به خاطر وخامت حال جان باختند. با توجه به روند افزایشی بیماران بدحال کرونایی در بخش مراقبت های ویژه مراکز درمانی ، در روزهای پیش رو آمار فوتی ها هم افزایش می‌یابد. طبق داده‌های فرمانداری این شهرستان، رعایت پروتکل‌های بهداشتی در اماکن عمومی بابل به ۶۵ درصد رسیده و استفاده از ماسک به ۴۵ درصد کاهش یافته است که این آمار روند جهشی بستری بیماران کرونایی را ادامه دار خواهد کرد. هرچند تاب‌آوری خانواده‌ها و بازار بابل در رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی کم شده است، اما اگر رعایت این پروتکل‌ها به مرز ۹۵ درصد نرسد وضعیت کرونا در بابل بسیار وحشتناک‌تر از امروز خواهد شد. ولیزاده بورا در مقام مسوول این شهر از تمامی خانواده ها خواست تا از هرگونه گردهمایی، تجمع و دورهمی های خانوادگی بپرهیزند و جان عزیزانشان را به خطر نیندازند.
در حال حاضر بستری کل بیماران کرونایی در بیمارستان‌های تابعه دانشگاه علوم پزشکی بابل به ۳۹۴ رسیده است که از این تعداد ۳۷ نفر در بخش مراقبت های ویژه تحت درمان قرار دارند. همچنین در روز گذشته ۵۸ بیمار مبتلا به کرونا از بیمارستان های بابل ترخیص و چهار نفر نیز جانشان را از دست دادند. دانشگاه علوم پزشکی بابل مستقل از دانشگاه علوم پزشکی مازندران بوده و این آمار تنها مختص این شهرستان است.

تکمیل ظرفیت تخت‌های کرونایی محمودآباد
پس از بررسی احوال شهرهای همسایه، نگاهی هم به شهرهای توریستی استان که عموما ساحلی هستند، می‌اندازیم. مدیر شبکه بهداشت و درمان محمودآباد با اعلام این‌که در حال حاضر بستری بیماران جدید کرونایی از ترخیصی‌ها بیشتر است، اعلام کرد ظرفیت تخت‌های بیمارستان شهرستان تکمیل شده است. «عباس توان» روند افزایشی ابتلا به کرونا در محمودآباد را بحرانی توصیف کرد و اعلام داشت در حال حاضر ۸۲ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ از شهرستان محمودآباد در بیمارستان ها بستری هستند که ۳۷ نفر در بیمارستان شهدا و ۴۵ نفر دیگر هم در بیمارستان ها و مراکز درمانی شهرهای اطراف تحت درمان قرار دارند.
با در نظر گرفتن این نکته که شهرستان محمودآباد تنها یک بیمارستان دارد، آمارها نشان می‌دهد روند افزیشی بیماران بستری سبب شد از تمام ظرفیت و بخش های بیمارستان برای بیماران کرونایی استفاده شود. مدیر شبکه بهداشت محمود آباد در این‌باره به رسانه‌ها و مردم توضیح داد روزهای گذشته آمار بیماران بستری در محمودآباد رکورد زد و ۴۳ نفر در بیمارستان شهدا بستری بودند که دیروز به ۳۷ نفر رسید.
برخی از بیماران محمودآبادی به دلیل نبود تخت در شهرهای اطراف که بستری می شوند ولی با توجه به این که شرایط این شهرها نیز مشابه محمودآباد هستند و در وضعیت قرمز قرار دارند، تخت های بیمارستانی در حال تکمیل ظرفیت است و این وضعیت کار را سخت خواهد کرد. موج پنجم کرونا بسیار شدیدتر و حادتر از موج‌های قبلی است و روند افزایشی ابتلا به کرونا بسیار نگران کننده‌تر از پیش شده است. هر روز به تعداد افراد بستری و مراجعه کنندگان سرپایی درگیر با ویروس کرونا اضافه می شود. آمارها همچنین از فوت عده‌ای از اهالی این شهرستان در سه روز گذشته خبر می‌دهند و متاسفانه برخلاف هفته های قبل میزان فوتی ناشی از کرونا نیز در حال افزایش است و امروز و دیروز سه نفر از شهروندان محمودآبادی جان خود را از دست دادند. در کنار این خبرهای مرگ و دلهره، مدیر شبکه بهداشت و درمان محمودآباد از تزریق ۱۴ هزار دوز واکسن در این شهرستان خبر داد و به مردم شهرش گوشزد کرده که تا واکسیناسیون کامل تنها راه کنترل بیماری استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی است. سطح رعایت پروتکل های بهداشتی در محمودآباد توسط مسوولان و مراجع بسیار ضعیف توصیف شده است. اگر مردم در پیک پنجم کرونا که سرعت ابتلا در آن دوبرابر پیک قبلی است همکاری نکنند، کادر درمان و شهرستان با بحران مواجه خواهد شد. شهرستان یکصد هزار نفری محمودآباد با دو بخش محمودآباد و سرخ رود و همچنین ۸۴ روستا تنها یک بیمارستان دارد که ظرفیت آن ۵۰ تخت خواب است. این شهرستان در تاریخ هشتم تیر ماه از وضعیت زرد کرونایی به وضعیت نارنجی درآمد و پس از آن در کمتر از ۷۲ ساعت در ۱۱ تیر ماه شرایط کرونایی آن قرمز به معنای بسیار پرخطر تغییر کرد و همچنان نیز در وضعیت قرمز قرار دارد. وضعت کرونایی آمل، در حال خارج شدن از کنترل
فرماندار آمل با هشدار این که وضعیت کرونایی در این شهرستان بحرانی و در حال خارج شدن از کنترل است، آمارهای بستری و بیماران سرپایی آمل را تقریبا دو برابر شهرهای مشابه استان به لحاظ تراکم جمعیتی اعلام کرد. «علیرضا شریعت» ابتدای هفته جاری در جلسه ستاد مقابله با کرونا شهرستان از وضعیت کرونایی این شهرستان ابراز نگرانی متاسفانه اعلام کرد آمار بیماران سرپایی در آمل به شدت افزایش یافته و از مرز یک هزار نفر در روز عبور کرده است.
طبق آمار و داده‌های مسوولان این شهر، روند شیوع کرونا در شهرستان همچنان صعودی است و به ثبات نرسیده، که اگر این تعداد بیماران سرپایی مبتلا به کرونا به بستری در بیمارستان نیازمند شوند و میزان ترخیص به اندازه پذیرش نباشد، شهرستان آمل با چالش بزرگی رو به رو خواهد شد. فرماندار آمل با بیان این که پایان هفته گذشته ٥٦ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در بیمارستان های شهرستان بستری شدند، اعلام کرد در حال حاضر ٣١١ بیمار در بیمارستان‌های آمل بستری هستند و از فروردین ۹۹ تا امروز ۶۰۶ نفر نیز در شهرستان بر اثر ابتلا به کووید ۱۹ جان باختند.
مثل دیگر شهرهای استان، تخت های بیمارستانی آمل هم در حال پر شدن است. شاید ظرفیت بیمارستان را بتوان افزایش داد ولی تعداد زیاد بیمار، شرایط را برای کادر درمان سخت خواهد کرد و امکان افزایش خدمات و کادر درمان وجود ندارد. سرعت بالای انتقال کرونا هندی هم در این شهرستان قابل ملاحظه است؛ سرعت بالای این سویه از ویروس همه را غافل گیر کرده است و اگر پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری رعایت نشود، وضعیت شهرستان آمل بحرانی خواهد شد. نماینده عالی دولت در آمل با انتقاد از عادی انگاری حاکم بر این شهرستان، اعلام کرده که متاسفانه درصد بالایی از مردم دچار خود ایمن پنداری شده و فکر می کنند چون بعد از گذشت یک سال به این بیماری مبتلا نشدند، دیگر مبتلا نخواهند شد یا عده ای هم دچار این توهم شده‌اند که با یک بار ابتلا به این ویروس، بدن ایشان به ایمنی رسیده است.
همچون شهرهای همسایه، آمارهای فعلی میزان استفاده از ماسک در بین شهروندان آملی را هم به شدت پایین توصیف کرده‌اند. در شهرستانی که یکی از ورودی های اصلی مسافران به مازندران است، ماسک زدن به حداقل رسیده و فاصله گذاری نیز از بین رفته است و این وضعیت سبب شده که آمل به یکی از نگرانی های اصلی علوم پزشکی مازندران تبدیل شود.
تفاوت گفته‌های فرماندار آمل با دیگر فرمانداران و مسوولان شهرستان‌های مازندران این بود که از این وضعیت و کمبود واکسن ابراز ناراحتی و شرمندگی کرده و تمام بار مسوولیت را بر دوش مردم نیانداخته‌اند. فرماندار آمل می‌گوید: ما مسوولین به خاطر سرعت پایین واکسیناسیون شرمنده مردم هستیم، ولی در حال حاضر چاره‌ای جز رعایت پروتکل ها و عدم برگزاری تجمع نیست و باید با کمک هم از این شرایط قرمز خارج شویم. وی همچنین خواستار تامین دستگاه اکسیژن ساز توسط خیرین شد و ابراز امیدواری کرد که خیرین این بار نیز همانند گذشته به یاری شهرستان بیایند و کپسول اکسیژن ساز تهیه کنند و آن را به هلال احمر تحویل دهند تا در صورت وقوع شرایط اضطراری این کپسول ها در اختیار مردم و بیمارستان ها قرار بگیرد.
شرایط کرونایی به شدت سخت و از کنترل خارج شده است. در این شرایط تعارف با کسی معنا ندارد و همه باید از قوانین پیروی کنند و حتی مشاغل سطح یک درصورت تخلف از پروتکل های بهداشتی پلمپ خواهند شد. باز بودن قلیان سراها، باشگاه های ورزشی، تالارها و رستوران ها بیشترین عامل انتقال و شیوع ویروس هستند که باید کنترل و تعطیل شوند. طی چند روز اخیر۱۲ واحد متخلف کرونایی از جمله 5 واحد پذیرایی در جاده هراز، چهار باشگاه ورزشی و 3 باب مغازه که از قوانین کرونایی پیروی نکردند، در شهرستان آمل پلمپ شدند. آمل در تاریخ هشتم تیر ماه پس از یک وقفه ۵۶ روزه مجددا به عنوان اولین شهرستان مازندران در موج پنجم به رنگ قرمز کرونایی بازگشت و همچنان نیز در شرایط بسیار پرخطر کرونایی قرار دارد. طبق رنگ بندی سامانه ماسک متعلق به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، رنگ قرمز کرونایی آمل تیره‌تر از سایر مناطق قرمز مازندران است و تقریبا به رنگ کبود نزدیک شده است! معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مازندران هم درباره وضعیت بیماران این شهرستان گفته بود که تقریبا یک چهارم بیماران کرونایی سرپایی مراجعه کننده به مراکز درمانی مازندران از شهرستان آمل هستند. آمل با اندکی بیش از ۴۰۰ هزار نفر جمعیت ، سومین شهرستان پرجمعیت مازندران پس از بابل و ساری است ولی از آغاز شیوع کرونا در کشور تاکنون همواره وضعیت بحرانی داشته است.

شناسایی ۵۳ بیمار کرونایی در رامسر
در آخر به اولین مقصد مسافران در مازندران می‌رسیم؛ فرماندار رامسر با اشاره به وضعیت قرمز کرونایی شهرستان اعلام کرد این شهرستن پذیرای گردشگران و مسافران نیست. «محمد آزاد» در جلسه ستاد کرونا با بیان این که ورود خودروهای غیربومی به شهرستان رامسر ممنوع است، اعلام کرد ۵۲ بیمار کرونایی در بیمارستان امام سجاد (ع) رامسر بستری هستند. مسافران درون استان و بیرون استان شامل پایتخت‌نشینان عزیز باید بپذیرند که شهرستان رامسر در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارد و ورود مسافران ممنوع است. همچنین رستوران‌ها به صورت بیرون بر فعالیت کرده و رستوران‌های بین راهی جواهرده و دالخانی حق سرویس دهی ندارند. هر گونه تجمعات، مراسم عروسی، عزا و فعالیت تالارها تا اطلاع ثانوی ممنوع است و در صورت مشاهده برخورد قانونی می‌شود. بهشت مسافران امروز به جهنمی برای ساکنانش بدل شده و ترس از جان در میان مردم موج می‌زند. ای‌کاش بیش از این، هوای اهالی این خاک سبز را داشته باشیم.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی