آخرین اخبار :
  • منتشر شده در دوشنبه, 28 تیر 1400 07:56
«خبرشمال» براساس اظهارات مدیرکل بهزیستی مازندران به مناسبت هفته بهزیستی گزارش می‌دهد؛

کارنامه قابل قبول بهزیستی مازندران در هشت سال گذشته

/ مائده مطهری زاده


نشست خبری اداره کل بهزیستی مازندران به مناسبت هفته بهزیستی برگزار شد.
مدیرکل بهزیستی مازندران در ارائه گزارش عملکرد هشت ساله دولت تدبیر و امید حوزه های این اداره و عملکردشان را تشریح کرد.
*حوزه توانبخشی
فرزاد گوهردهی، با اشاره به رشد 50 درصدی افراد تحت پوشش در این بخش، شمار توانخواهان تحت پوشش استان را حدود ۶۱ هزار نفر اعلام کرد.
گوهردهی همچنین به رشد تقریبی ۹ تا ۱۱ درصدی میانگین دریافت مستمری‌ها در حوزه توانبخشی نسبت به سال ۹۲ اشاره کرد و افزود: امیدواریم بتوانیم اهداف و برنامه‌های نوشته شده در برنامه ششم توسعه را محقق کنیم.
وی با اشاره به نگهداری از بالغ بر یک‌هزار و ۶۰۰ نفر از جامعه توانخواهان استان در مراکز اقامتی خاطرنشان کرد: در سال گذشته در این حوزه، بالغ بر یک‌هزار و ۹۰۰ میلیارد ریال مستمری پرداخت شد که این مبلغ درسال ۹۲ حدود ۸۴ میلیارد ریال بوده است.
مدیرکل بهزیستی مازندران، تعداد مراکز شبانه روزی حوزه توانبخشی در استان را ۲۹ مرکز برشمرد و گفت: یارانه پرداختی به این مراکز در سال جاری رشد یافته است و امسال به ازای هر نفر مقیم در این مراکز، دو میلیون تومان یارانه برای توانخواهان عادی و دو میلیون و ۴۰۰ هزار تومان به ازای توانخواهان مجهول‌الهویه پرداخت می‌شود. براساس اظهارات گوهردهی، یکی دیگر از اقدامات اولو‌یت‌دار بهزیستی مازندران، کوچک کردن مراکز اقامتی است که از سال گذشته با راه‌اندازی خانه‌های حمایتی دنبال می‌شود. گوهردهی پرداخت مستمری به افراد دارای معلولیت که در خانه نگهداری می‌شوند را از جمله اقدامات بیان کرد و گفت: یکی از راه‌های حمایت از خانوارهای دارای معلولان شدید، پرداخت مستمری است.
وی با اشاره به گران شدن هزینه‌های کمک توانبخشی گفت: در سال ۹۲ به 2 هزار و ۱۲۵ نفر از مددجویان وسایل کمک توانبخشی تحویل شد واین میزان در پایان سال گذشته به بیش از چهار هزار و ۴۵۰ نفر رسید.
*حوزه اجتماعی
حوزه اجتماعی، دومین حوزه‌ای بود که مدیرکل بهزیستی مازندران در ادامه به آن پرداخت. فرزاد گوهردهی، با اشاره به افراد تحت پوشش این بخش که شامل کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست و زنان سرپرست خانوار می‌‌شود، گفت: تا به امروز، 15 هزار و 542 خانوار در این بخش زیر پوشش اداره کل بهزیستی استان قرار دارند و همچنین تعدادی از بانوان سرپرست خانوار نیز در قالب 33 گروه همیار فعالیت دارند. این مقام مسوول با بیان اینکه امروز که با شما صحبت می‌کنم به غیر از خدمات بیمه سلامت و مستمری، بیمه برکت نیز شامل حال بخشی از افراد تحت پوشش حوزه اجتماعی شده است، تاکید کرد: تا سال 92 هیچ فرد یا خانواری زیرپوشش این طرح قرار نداشت اما تا سال 99، به یاری خدا حدود 1 هزار و 800 خانوار زیر پوشش این بیمه قرار گرفتند. (لازم به ذکر است شرکت کارگزاری بیمه برکت از زیرمجموعه‌های بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) است که در ارائه خدمات بیمه‌ای به روستاییان و خانوارهای ساکن مناطق محروم کشور پیشرو است.)
گوهردهی در ادامه سخنانش به ارائه خدمات تحصیلی به عنوان یکی از زیرشاخه‌های خدمت در حوزه اجتماعی بهزیستی استان اشاره کرده و گفت: اکنون بالغ بر 550 دانشجو و 2 هزار و 660 دانش آموز از خدمات حمایت تحصیلی بهزیستی استان برخوردار هستند.
گوهردهی، با اشاره به نقش حمایتی بهزیستی استان در مورد خانواده‌های دارای فرزندان دوقلو و سه قلو نیز تصریح کرد: گرچه آنطور که از نام کمک هزینه هم پیداست، این مبالغ تاثیر زیادی در ارتقای معیشت این خانوارها ندارد اما لازم به گفتن است که با تلاش‌‌های بهزیستی کشور و قوانین موجود، همه خانواده‌های دارای سه قلو و بیشتر فارغ از اینکه در کدام دهک درآمدی قرار دارند و همچنین خانوارهای صاحب فرزندان دوقلوی دهک‌های یک و دو و سه درآمدی، از مستمری مخصوص بهزیستی در این بخش برخوردار می‌شوند. به گفته گوهردهی، تاکنون، بالغ بر 1 هزار و 676 کودک در قالب 771 خانوار، این مستمری را دریافت می‌کنند.
*کودکان کار و خیابانی
وی در زمینه ارائه خدمت و نقش حمایتی بهزیستی در رابطه با کودکان کار و خیابانی نیز تصریح کرد: همانطور که می‌دانید موضوع ساماندهی کودکان کار و خیابانی موضوعی چندوجهی و فرابخشی است و نیازمند همکاری همه دستگاه‌‌های ذیربط می‌باشد و البته این را هم اشاره کنیم که این پدیده یک پدیده شوم جهانی است و فقط شامل حال ایران نمی‌شود. فرزاد گوهردهی با اشاره به تحت پوشش قرار گرفتن 48 کودک کار تا سال 92، گفت: خوشبختانه این تعداد تا سال 99، به 267 کودک تحت پوشش افزایش پیدا کرده است. این مقام مسوول با قدردانی از تلاش‌های نماینده محترم ولی فقیه و استاندار محترم برای حمایت همه جانبه از طرح جامع حمایت از کودکان کار که به طرح دوستدار کودک معروف شده است، ادامه داد: برخلاف 5 استان دیگر که به عنوان پایلوت طرح درنظر گرفته شده‌اند، خوشبختانه در استان مازندران این برنامه قرار است در 4 شهر ساری، آمل، بابل و تنکابن پیاده سازی شود که تاکنون استارت آن در دو شهر ساری و آمل زده شده و در بابل نیز با اعلام آمادگی مسوولان ذیربط بناست رنگ اجرایی به خود گیرد و تنکابن نیز در اولین فرصت و با سفری که در آینده‌ای نزدیک به این شهرستان خواهیم داشت و نشست با مدیران مربوطه، به زودی محقق خواهد شد.
*کودکان بدسرپرست و بی‌سرپرست
گوهردهی همچنین درباره خدمات بهزیستی به کودکان بدسرپرست و بی‌سرپرست نیز اشاره کرد: امروز، رویکرد بهزیستی، به این سمت رفته است که تا جای ممکن، این کودکان با بهبود شرایط خانواده، به آغوش گرم خانواده‌های خود بازگشته و یا نزد بستگان‌شان نگهداری شوند و در غیر این صورت، با اولویت خانوارهای بدون فرزند، صاحب خانواده شوند؛ اما در عین حال، تعهد و خدمات بهزیستی به این کودکان تا زمانی که خانواده‌‌ای سرپرستی آنها را نپذیرد، ادامه خواهد داشت، چنانکه تا به امروز، 24 مرکز اقامتی کودکان در استان وجود دارند که هر کدام شرایط زندگی را برای 7 الی 8 کودک بی‌سرپرست یا بدسرپرست فراهم می‌آورند.
*زنان و دختران آسیب دیده اجتماعی
گوهردهی در خصوص رسیدگی و ساماندهی دختران و زنان آسیب دیده اجتماعی نیز گفت: تلاش‌های بهزیستی برای بازپروری این افراد، شامل دو بعد مادی و روحی- روانی می‌شود.
به گفته وی، تاسیس مرکز ندای مهر و خانه سلامت از جمله اقدامات شاخص بهزیستی مازندران بوده است که با کمک خیرین محترم و شریف استان راه‌اندازی شده است. گوهردهی، به افزایش 50 درصدی مجموع اعتبارات حوزه اجتماعی بهزیستی مازندران نسبت به سال قبل، اشاره کرد و افزود: این افزایش اعتبارات بیشتر شامل یارانه مراکز نگهداری کودکان و مستمری زنان سرپرست خانوار می‌شود.
*اورژانس اجتماعی (123)
گوهردهی در خصوص خدمات رسانی اورژانس اجتماعی نیز تصریح کرد: تنها در سال گذشته بالغ بر 53 هزار تماس موفق با این مراکز برقرار شد که با مداخله حضوری و یا غیرحضوری کارشناسان ما در این بخش، پاسخ داده شد. مدیرکل بهزیستی مازندران با بیان اینکه در پی آن هستیم تا کیفیت خدمات دهی اورژانس اجتماعی را ارتقا دهیم، گفت: تقریبا همه شهرهای بالای 50 هزار نفر ما در استان دارای مراکز اورژانس اجتماعی هستند و به رغم آنکه بر اساس قانون مجوز تاسیس این مراکز در شهرهای زیر 50 هزار نفر صادر نمی‌شود، اما در تلاش هستیم برای اولین بار و با توجه به جمعیت شناور قابل توجه در استان مازندران، برای دو شهر گلوگاه و کلاردشت نیز خدمات سطح سه را راه اندازی کنیم.
*حوزه پیشگیری
گوهردهی در حوزه پیشگیری نیز با اشاره به اینکه تا سال 92، 73 مرکز مشاوره در استان فعال بوده‌اند، تصریح کرد: امروز شاهد فعالیت بالغ بر 200 مرکز مشاوره در سطح استان هستیم.
*صدای مشاور (1480)
وی به افزایش تماس‌‎های برقرار شده با صدای مشاور (1480) نیز به عنوان یکی دیگر از دستاوردهای معنوی بهزیستی در طول سال‌های اخیر اشاره کرد و گفت: تعداد تماس‌های موفق برقرار شده با این بخش تنها در سال 99، بالغ بر بیش از 151 هزار تماس می‌شود که این رقم در سال 93، تنها سه هزار تماس را شامل می‌شود و این 5 برابر شدن تعداد تماس‌ها، نمایانگر افزایش اعتماد عمومی و عملکرد مثبت و موثر همکاران ما در این بخش است و جا دارد از این فرصت استفاده کرده و از تمامی دوستان و همکاران خودم اعم از روانشناسان و روانپزشکان و دانشجویان علوم پزشکی در این حوزه کمال تشکر و قدردانی را داشته باشم که فقط با نگاهی خیرخواهانه و بدون چشمداشت مالی و در اختیار قرار داشتن منابع مالی قدم در راه خدمت به هم‌استانی‌های عزیز برداشتند. براساس اظهارات مدیرکل بهزیستی مازندران، تنها در سه ماهه ابتدایی امسال، بالغ بر 40 هزار تماس موفق با این مرکز برقرار شد.
*مشاوره پیش از ازدواج
فرزاد گوهردهی درباره ارائه خدمات مشاوره پیش از ازدواج توسط مراکز تحت نظارت بهزیستی نیز گفت: در سال گذشته حدود 7 هزار و 100 مورد جلسه مشاوره در این زمینه صورت گرفت. به گفته گوهردهی، کلاس‌های مشاوره‌ای آموزش زندگی و مهارت‌های زندگی نیز به ترتیب برای 29 هزار و 57 هزار نفر در استان برگزار شد که همگی در سایه شیوع کرونا و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی بود ولی مسلما در شرایط عادی، این ارقام بیش از اینها بود.
*پیشگیری از تنبلی چشم و غربالگری شنوایی کودکان و مشاوره‌های ژنتیک
این مقام مسوول، به طرح‌های مشاوره ژنتیکی و پیشگیری از تنبلی چشم و غربالگری شنوایی کودکان نیز به عنوان یکی از شاخص‌ترین خدمات بهزیستی در حوزه پیشگیری اشاره کرد و گفت: در سال گذشته، حدود 66 هزار کودک 3 تا 6 سال از خدمات در حوزه تنبلی چشم و 2 هزار و 27 کودک نیز از خدمات طرح غربالگری شنوایی برخوردار شدند که با توجه به میزان نیاز، چنانچه در ویزیت اول، مشکل‌شان حاد تشخیص داده شد، توسط کارشناسان ما در این بخش به سطوح بالاتر برای دریافت خدمات تخصصی‌تر معرفی شدند. گوهردهی، تعداد افرادی که در سال گذشته از خدمات مشاوره ژنتیکی بهزیستی برخوردار شدند را بالغ بر 4 هزار و 200 نفر برشمرد.
مدیرکل بهزیستی مازندران، همچنین به نقش سامانه رصد در تدوین نقشه معلولیت‌ها در استان نیز به عنوان اقدام پیشروانه دیگر در زمینه پیشگیری یاد کرد و افزود: طرح ساماندهی خانوارهای دارای سه معلول و بیشتر در این سامانه در سال گذشته به پایان رسید و اکنون در حال تشکیل پرونده برای خانوارهای دو معلول در این سامانه در سطح استان هستیم.
*اعتیاد
گوهردهی، خدمات در حوزه پیشگیری و درمان اعتیاد را نیز به عنوان یکی از بخش‌های عمده فعالیت بهزیستی در حوزه پیشگیری نام برد و تاکید کرد: در سال 92، تنها 38 مرکز درمان و بازپروری در سطح استان وجود داشت که در سال 99، تعداد این مراکز به 59 مرکز افزایش یافت.
مدیرکل بهزیستی مازندران، تعداد کمپ‌های ترک اعتیاد زیر نظر بهزیستی را 53 مرکز برشمرد که روزانه بالغ بر 800 نفر از گروه هدف، از این خدمات برخوردار می‌شوند. وی همچنین به ساماندهی و تحت پوشش قرار گرفتن 150 معتاد متجاهر در دو ماهه ابتدایی امسال اشاره کرد و گفت: 15 مرکز نیز در این زمینه و در قالب تبصره 2 ماده 16 قانون مبارزه با مواد مخدر، مشغول به فعالیت هستند.
گوهردهی همچنین به فعالیت مراکز TC (اجتماع درمان‌مدار ایران) نیز در زمینه آگاهی بخشی و در قالب گروه‌های مختلف در استان اشاره کرد که تاکنون 660 هزار نفر در زمینه پیشگیری از اعتیاد، از خدمات این مراکز بهره‌مند شدند.
*مسکن
فرزاد گوهردهی در بخش مسکن نیز به ارائه گزارش عملکرد بهزیستی مازندران پرداخت و گفت: در زمینه مسکن نیز در سال گذشته برای حدود 5 هزار و 400 واحد تسهیل‌سازی انجام گرفت که در این بخش نیز با کمک و مشارکت خوب شرکای اجتماعی و خیرین محترم شاهد افزایش 66 درصدی خدمات نسبت به سال 92 بوده‌ایم که شامل پرداخت 299 میلیارد ریال اعتبار می‌شود.
گوهردهی همچنین به تحویل 90 باب خانه به جامعه هدف بهزیستی به مناسبت هفته بهزیستی امسال اشاره کرد و افزود: این تعداد خانه با کمک و مشارکت دستگاه‌های اجرایی ذیربط، نظیر بنیاد مسکن، بنیاد مستضعفان، بسیج سازندگی، ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، استانداری‌ها و... در اختیار متقاضیان قرار گرفت. به بیان گوهردهی، تحویل یک هزار و 240 باب خانه فقط در سال 99، حاکی از رشد 366 درصدی ارائه خدمات در این بخش نسبت به برش سازمانی این اداره کل است.
*معیشتی و کمک خیرین
فرزاد گوهردهی با تشکر و قدردانی از خیرینی که در تمامی حوزه‌های خدماتی بهزیستی پای کار هستند، از سایر خیرین محترم استان نیز دعوت به همکاری کرد و گفت: مایه خرسندی است که در حال حاضر تنها به کمک یکی از خیرین شریف استان، 400 بسته کمک معیشتی بسیار خوب برای جامعه هدف بهزیستی در نظر گرفته شده است که جای تقدیر و تشکر فراوان دارد و این امر نشان از پتانسیل بالای خیرین استان در حوزه خدمات‌رسانی به اقشار آسیب‎پذیر است.
*اشتغال
مدیرکل بهزیستی مازندران همچنین در خصوص اشتغال‌زایی برای جامعه هدف بهزیستی نیز گفت: خوشبختانه در این زمینه نیز به اهداف خوبی دست یافته‌‎ایم اما همچنان از کارفرمایان محترم در سطح استان خواهشمندیم در امر اشتغال‌زایی معلولان و آسیب‌دیدگان اجتماعی، ما را یاری دهند و مطمئن باشند در این زمینه از خدمات بیمه‌ای خاص به کارگیری از این افراد و تسهیلات 50 میلیون تومانی بهزیستی بهره‌مند خواهند بود.
*واکسیناسیون
گوهردهی در پایان با اشاره به اینکه تمامی گروه‌های هدف، در پوشش 100 درصدی واکسیناسیون قرار دارند، تاکید کرد: خوشبختانه به رغم موج‌های متعدد اتفاق افتاده کرونا در کشور، مراکز نگهداری و مراقبتی و اقامتی ما با لطف خدا و تلاش‌ همه دست‌اندرکاران و ارائه دهندگان خدمت از مددکاران و پرستاران گرفته تا مادریاران و پدریاران و... در این مراکز، از انفجار کرونایی در امان بوده‌اند و امیدواریم با افزایش سرعت تزریق واکسیناسیون در کشور، شاهد جمع شدن بساط این ویروس منحوس در سراسر ایران عزیز باشیم.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی