آخرین اخبار :
  • منتشر شده در دوشنبه, 31 خرداد 1400 07:53

افزایش سرانه فضای ورزشی دانش‌آموزی در مازندران

معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش مازندران از افزایش سرانه فضای ورزشی دانش‌آموزی در این استان خبر داد.
«قربانعلی سهرابی» با اشاره به ساخت اماکن و توسعه فضاهای ورزشی اظهار کرد: سرانه فضاهای ورزشی دانش‌آموزی در سال 99 به 0.09 متر مربع افزایش یافته است.
وی با تشریح فعالیت‌ها و دستاوردهای معاونت تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش مازندران در 8 سال گذشته گفت: المپیاد ورزشی درون مدرسه‌ای از ابتکارات دولت تدبیر و امید در حوزه تربیت بدنی مدارس بود که با هدف ارتقای سطح سلامت جسمانی و روانی دانش آموزان، شناسایی استعدادهای ورزشی و توسعه ورزش همگانی اجرایی شد.
معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش مازندران با اشاره به اجرای طرح «حیاط پویا» افزود: حیاط پویا و مدارس پویا که با هدف استفاده از تمام فضای موجود در مدرسه جهت انجام فعالیت‌های ورزشی، ارتقای سرانه فعالیت‌های ورزشی دانش آموزان و شاداب ساختن مدارس در دولت تدبیر و امید اجرایی شد، تأثیر بسیار زیادی در پویاتر کردن فضای محیطی مدارس کشور داشته است.
سهرابی به راه‌اندازی کانون‌های درون و برون مدرسه‌ای با هدف غنی سازی اوقات فراغت و ارتقای سطح سلامت جسمانی دانش‌آموزان و توسعه و ارتقای سطح مهارت‌های ورزشی و سواد حرکتی آنان اشاره و تصریح کرد: از دیگر اقدامات و ابتکارات این حوزه اجرای طرح ملی نرمش صبحگاهی در سطح کلیه مدارس کشور به طور همزمان و اجرای طرح 5 دقیقه با نشاط در کلاس از سال 1394 بوده است.
وی به فعالیتهای شاخص حوزه بهداشت و سلامت نیز اشاره کرده و گفت: با اجرای طرح سفیران سلامت، از ظرفیت همسالان دانش آموزی در انتقال و آموزش مفاهیم خودمراقبتی و بهداشتی به یکدیگر و به خانواده‌ها استفاده کردیم. طرح تحول بهداشت و سلامت دهان و دندان نیز تاثیر قابل توجهی در کاهش میزان پوسیدگی دندان و ارتقای آگاهی دانش آموزان نسبت به اهمیت بهداشت دندان داشته است. همچنین طرح غربالگری ژنتیک و پیشگیری از معلولیت نیز با هدف ارتقای آگاهی دانش آموزان دوره متوسطه دختر و پسر و شناسائی دانش آموزان دارای زمینه‌های ژنتیکی معلولیتی و اقدام جهت مشاوره و مدیریت آن در این دولت اجرایی شده است.
این مقام مسوول استانی با اشاره به شیوع بیماری کرونا خاطرنشان کرد: طرح کنترل وزن و چاقی دانش آموزان یا همان طرح «کوچ» بی‌شک از طرح‌های بزرگ ملی بود که با داده‌های فراوان و مفید آماری، نقشه راه برنامه‌ریزی‌های آینده خواهد بود.
معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش مازندران تصریح کرد: تهیه و فراهم شدن یک پایگاه داده مستند و مستدل جهت برنامه‌ریزی مدون و بلند مدت جهت بهبود تغذیه و سلامت دانش آموزان، اندازه‌گیری BMI کلیه دانش آموزان از جمله اقدامات انجام شده در این طرح ملی بود که با ترسیم وضعیت توده بدنی و ارایه برنامه غذائی و خدمات مشاوره‌ای جهت بهبود شرایط سلامتی مبتلایان به چاقی و لاغری، آگاه شدن والدین نسبت به وضعیت سلامت و تغذیه فرزندان خود و پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های غیرواگیر در آینده بسیار مفید بوده است.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی