آخرین اخبار :
  • منتشر شده در دوشنبه, 31 خرداد 1400 07:51
با اعتبار 60 میلیارد ریال توسط اداره کل آموزش فنی و حرفه ای ایجاد می گردد:

طرح ایجاد دپارتمان خدمات (گردشگری) استان مازندران

نیروي انسانی و جمعیت فعال هر جامعه، نقش به سزایی در توسعه هر کشور و ارتقای فرآیند تولید دارد و به عنوان پدیدآورنده اصلی ثروت و محرك مستقیم اقتصاد محسوب می شود و سطح میان تولید ملی هر کشور نیاز به دانش، آگاهی فنی و ظرفیت تولید جمعیّت فعال آن بستگی دارد. اهمیّت جمعیّت فعال در توسعه جوامع زمانی مؤثر خواهد بود که کلیه افراد واقع در این طبقه، مشغول به فعالیت در بخش هاي مختلف اقتصادي باشند.
به گزارش روابط عمومی و مرکز اطلاع رسانی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای مازندران سید حسین درویشی مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای مازندران ضمن بیان مطالب فوق در گفتگویی بیان داشت: در پی سفر علی اوسط هاشمی معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رییس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور و امضاء تفاهم نامه با احمد حسین زادگان استاندار مازندران بزودی دپارتمان خدمات (گردشگری) با اعتبار 60 میلیارد ریال توسط اداره کل آموزش فنی و حرفه ای در مازندران ایجاد می گردد.
وی ادامه داد: آموزش های فنی و حرفه‌ای به سبب انعطاف پذیری نشأت گرفته از خصیصه های بازار کار و اوضاع اقتصادی کشور و هم چنین به دلیل آموزش و ایجاد مهارت های لازم در افراد برای توانایی در احراز مشاغل، نقش به سزایی در اشتغال دارد. آنچه که پر واضح است اراده مراکز فنی و حرفه ای در کشور به عنوان پیشگام در امر آموزش‌های مهارت محور به مفهوم
« قابلیت انسانی» به جای سرمایه انسانی است. در این معنا در حالی که سرمایه انسانی تمرکز بر نقش فاعلی انسان در افزایش و بهبود امکانات تولید دارد، قابلیت انسانی تلاش می‌کند توانمندی انسان‌ها را برای دستیابی به زندگی شایسته‌تر تقویت کند. پس لزوم بسط و توسعه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در ایجاد و تقویت نیروی انسانی به عنوان یک اصل قابل بسط و توسعه می باشد .
مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای در توضیح موقعیت استان مازندران اظهار داشت: مازندران از وسعتی معادل 46/1 درصد ایران برخوردار است؛ قرار گرفتن آن در ساحل جنوبی بزرگترین دریاچه جهان به نام دریای مازندران و همجواری با چهار کشور ساحلی این دریا یعنی ترکمنستان، قزاقستان، روسیه و جمهوری آذربایجان از یک سو و واقع شدن در شمال کلان‌شهر تهران از سوی دیگر است. امتیاز حمل و نقل دریایی با کشورهای همسایه از طریق منطقه ویژه اقتصادی بنادر امیرآباد، فریدون‌کنار و بندر نوشهر و اسکله و سکوی نفتی نکا در شرق مازندران، اتصال آن به راه‌آهن سراسری ایران، وجود فرودگاه‌های بین‌المللی ساری، نوشهر و رامسر، برخورداری از سه جاده شوسه ارتباطی با استان تهران، و اقدام به سرمایه‌گذاری در طرح در دست ساخت آزادراه تهران - شمال با امکان دسترسی سریع با فاصله کوتاه ۱۲۱ کیلومتر ارتباط تهران ـ مازندران، عبور خطوط بین‌المللی فیبر نوری، شبکه ارتباطی در مسیر کریدور بین‌المللی شمال ـ جنوب از هلسینکی فنلالند به بندر لاوان روسیه تا ساحل دریای مازندران را فراهم آورده‌ است.
درویشی در تشریح صنایع گردشگری استان مازندران به لحاظ موقعیت طبیعی و جغرافیایی بیان داشت: مازندران در بخش طبیعت گردی جزء استان های برتر و قطب گردشگری کشور محسوب می گردد. نزدیک به ۱۲ میلیون نفر گردشگر داخلی و دهها هزار توریست خارجی هر ساله به منظور گذراندن اوقات فراغت از این استان دیدن می کنند. وجود دریای مازندران با ساحل زیبا و مناسب به همراه برخورداری از دامنه ها (و پارک های) جنگلی و کوهستانی، وجود قله دماوند با ۵۶۷۰ متر ارتفاع معروف به بام ایران، غارها، آبشارها، رودخانه ها، آب های متعدد سرد و گرم معدنی، چشمه ها، تالاب ها به ویژه شبه جزیره میانکاله در بهشهر بیش از ۸۰۰ آثار تاریخی شناسایی شده نظیر مجموعه تاریخی شهرهای آمل، چالوس و ساری، این استان را به مجموعه ای متنوع برای استفاده گردشگران با انگیزه مختلف بدل نموده است پس بر اساس نیاز استان می طلبد تا مرکز دپارتمان خدمات (گردشگری) در مازندران تشکیل گردد و خدمات دهی به مسافران و توریست ها شکل، سمت و جهت گرفته و با مهارت آمیخته شود و در این راه از دستگاههای متولی حوزه دریا در منطقه مانند اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، سازمان جهاد کشاورزی، اداره کل شیلات و دریابانی کمک
خواهیم گرفت.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی