آخرین اخبار :
  • منتشر شده در دوشنبه, 31 خرداد 1400 07:46
تحلیل «خبرشمال» از نتیجه انتخابات شورای اسلامی شهر «ساری»؛

پوست‌اندازی غافلگیرکننده!

 

/سرویس سیاسی

 

اشاره: انتخابات شوراهای اسلامی شهرها بالاخره برگزار شد و البته در برخی شهرها مانند «ساری»؛ مرکز استان مازندران، نتیجه تقریبا غافلگیرکننده بود...

 

هرچند هنوز به شکل رسمی، فهرست نفرات پیروز انتخابات دوره ششم شورای شهر ساری منتشر نشده و هنوز، منتظر تأیید نهایی توسط هیأت نظارت هستیم تا فرمانداری مرکز استان مازندران آن را منتشر کند اما استناد به فهرستی که به شکل غیررسمی منتشر شده، نشان می‌دهد که نتیجه این انتخابات، سرشار از شگفتی بوده است.

متاسفانه در برخی شهرهای کشور مثل ساری، معمولا حاشیه بر متن می‌چربد و اتفاق‌های نامبارکی که به‌خصوص از دوره پنجم انتخابات شوراها در مرکز مازندران رخ داد و در نهایت منجر به تعطیلی و توقف آن دوره شورا شد، باعث شده که حرف و حدیث در این دوره نیز وجود داشته باشد.

اگرچه نگاهی اجمالی به فهرست منتشر شده از منتخبان این دوره شورا نشان می‌دهد که تعداد زیادی از برگزیدگان شورای ششم ساری، چهره‌هایی تقریبا نوظهور و جوان هستند که می‌تواند هم جذاب و هم ترسناک باشد.

جذاب از این جهت که در ساری، مدت‌ها باب شده بود که یک سری افراد امتحان پس‌داده عنان اختیار شورا را در دست بگیرند و دست‌کم کارنامه دو دوره قبلی شورای ساری نشان داده که اینها چندان موفق هم نبوده‌اند، بنابراین اسامی جدید و جوان این امیدواری را ایجاد کرده‌اند که ترکیب آنها با شخص باتجربه‌ای همچون «پرویز شعبانی»، بتواند چرخ شورای شهر ساری را بهتر بچرخاند و شورای این شهر را از حاشیه دور کند.

اما ترسناک به این خاطر که اغلب این جوان‌ها، مانند هندوانه دربسته هستند که تا قاچ نخورد، معلوم نیست که داخلش شیرین و آبدار و قرمز است یا خیر!

در بین اسامی غیررسمی این 9 نفر برگزیده، البته یک مورد مبهم هم وجود دارند به نام‌ «سبحان بخشی» که عضو علی‌البدل شورای پنجم بود که بعد از دستگیری 9 عضو اصلی شورای پنجم وارد شورا شد اما خیلی زود استعفا داد! این مسأله همان ابهام موجود درباره این شخص است که چطور می‌شود به کسی که مدت کوتاهی وارد شورا شد اما استعفا داد و هیچوقت هم دلیلش را واضح بیان نکرد، دوباره اعتماد کرد!

در این فهرست نام‌هایی مثل «شهرام ایرجی» و «سید ذوالفقار شریفی» هم مشاهده می‌شود که اگر چه سابقه سیاسی «بولد»ی ندارند اما به‌عنوان یک کنشگر سیاسی در ستادهای صاحبنامان سیاسی ساری و استان، حضور داشته‌اند.

بقیه این فهرست جزو شگفتی‌های این دوره هستند که تا امروز، چندان وزن سیاسی بالایی در ساری نداشته‌اند و یکی مثل «احمدی سقندیکلائی» که پدرش نیروی «احمدی نژادی» محسوب می‌شود و هیچوقت در انتخابات شورای ساری موفق نبوده (علی‌رغم اینکه چند دوره در این رقابت حضور پیدا کرد)، حالا فرصت دارد تا کار نیمه‌تمام پدر را تمام کند!

«سید رحمان میرشجاعی»، «سید افشین راسخ» و «علی عاشقان» جزو فهرست «تازه‌نفس‌ها»ی ساری بودند که به نوعی، منتسب به طیف «عبدالرضا بابایی»، نامزد جوان انتخابات گذشته مجلس شورای اسلامی از ساری، هستند و حضور 3 نفر از 6 نفر فهرست تازه‌نفس‌ها، یعنی که حضور سیاسی «عبدالرضا بابایی» را باید جدی‌تر گرفت. حتی برخی، او را که در انتخابات مجلس یازدهم، در ساری چهارم شد و رأی قابل توجهی هم به دست آورد، پیروز واقعی انتخابات دوره ششم شورای اسلامی شهر ساری می‌دانند!

نکته منفی ماجرای این دوره انتخابات شورای شهر ساری که نباید از نظر تحلیلگران سیاسی دور بماند اما تعداد آرای نفرات برگزیده است که در رأس‌شان، «پرویز شعبانی» با کسب 11524 رأی است. این میزان رأی در انتخابات شوراهای چهارم و پنجم ساری، حتی باعث نمی‌شد که فرد موردنظر، عضو علی‌البدل بشود اما در این دوره برای اول شدن کفایت کرده است!

یعنی حتی با اینکه میزان مشارکت مردم مازندران در دو انتخابات 1400، 60 درصد اعلام شده اما نتیجه، نشان از کاهش عجیب آرای افراد منتخب است که در شوراهای شهرهای دیگر مازندران هم خودش را نشان داده است.

حالا اما همچنان منتظریم تا ببینیم که آیا فهرست منتشر شده درباره منتخبان شورای ششم به تأیید رسمی خواهد رسید یا آن طور که شنیده‌ها و شایعه‌ها می‌گویند، یکی دو تغییر در افراد منتخب شورا خواهیم داشت ولی هر طور که بشود، شورای شهر مرکز استان مازندران، پوست‌اندازی کرده است که اگر درست رفتار کند و مدیریت جامعی در آن شکل بگیرد و قانون‌مداری سرلوحه کارش باشد، ترکیب آن با شهرداری که معروف به تخصص‌گرایی، سخت‌کوشی و احترام به قانون است، می‌تواند روزهای خوبی را برای مرکز استان مازندران رقم بزند و آینده امیدوار‌کننده‌ای را نوید بدهد.

پوست‌اندازی غافلگیرکننده!

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی