آخرین اخبار :
  • منتشر شده در یکشنبه, 30 خرداد 1400 08:16
«خبرشمال» از وضعیت فعلی حکم پایان وقف جنگل‌های آق‌مشهد با نگاهی به رویکرد رسانه و مسوولان و دلایل اهمیت موضوع می‌نویسد؛

‌بازی با حروف؛ یک راه حل تازه در رسانه

/ماه‌بانو صالح‌نژاد
اشاره: شاید خیال کنید تنها در ایران است که بررسی و پیگیری پرونده‌های محیط زیستی عاقبتش می‌رسد به درگیری با سران و به اصطلاح «کله گنده»ها، اما در تمام کشورهای این جهان با آدم‌های بی‌رحم با خود و با مادر طبیعت، سران نظام سرمایه دل خوشی از فعالان محیط زیستی ندارند. مثالش همان رییس جمهور دیوانه در ایالات متحده آمریکا که وقتش را می‌گذاشت برای توییت کردن و تحقیر یک دختر نوجوان فعال دفاع از محیط زیست که مبادا با اطلاع‌رسانی او از درآمد شرکت‌های هواپیمایی و هتل‌هایش کم شود. در کشور ما هم بسیار پیش آمده که چه به‌عنوان یک شهروند ساده، چه یک عضو از رسانه و چه حتی بخشی از بدنه دولت، افراد با دخالت در اموری مرتبط با محیط زیست و البته درآمدهای حاصل از تخریب و تاراجش، به دردسر بیافتند و سرنوشت یک خلافکار را داشته باشند. ما اما نه سر سبزمان را به زبان سرخمان بدهکاریم و نه اطلاعات کاملی از وضعیت محیط زیست اطرافمان در دست است که حتی بشود غصه‌اش را خورد. تنها دغدغه و فعالیت ما پیگیری پیگیری‌ها و گاهی بازی‌های اهالی رسانه در امور محیط زیست است و حالا در این متن همین کار را برای جنگل آق‌مشهد می‌کنیم؛ جنگلی که مدتی بر سر وقف کردنش و تملک عده‌ای بر این مال عمومی بحث بسیار بود و بعد تیتری آمد که «جنگلهای آقمشهد ساری و مراتع دماوند به انفال باز می‌گردد»؛ همه خوشحال و راضی شدیم و اما حواس هیچ‌کداممان نبود که رسانه می‌تواند با فونت‌بازی فریبمان بدهد و روتیتر محو و ریزنوشت «در صورت حمایت مجلس» را بالای تیتر خوشی‌مان ندیدیم.
معاون امور جنگل اداره کل منابع طبیعی استان مازندران به تازگی اعلام کرده که هنوز حکمی از سوی دیوان عالی کشور مبنی بر پایان دادن به ادعای وقف جنگل‌های آق‌مشهد ساری ابلاغ نشده و تنها زمزمه‌هایی مبنی بر احتمال صدور چنین حکمی طی روزهای آینده مطرح شده است. این در حالی است که انتشار خبر پایان وقف جنگل‌های آق‌مشهد ساری با رای دیوان عالی کشور مبنی بر ملی بودن پنج هزار و ۱۰۰ هکتار از جنگل‌ها و ۵۰۰ هکتار از مستثنیات این منطقه در فضای مجازی در روزهای گذشته توسط «محمد داسمه»، حقوق‌دان و وکیل برجسته حوزه محیط زیست و منابع طبیعی مورد توجه بسیاری از کاربران و فعالان حوزه محیط زیست قرار گرفته و همه دل به پایان خیر این ماجرا خوش کرده بودند.
«فتح‌الله غفاری»، معاون امور جنگل‌های اداره کل منابع طبیعی مازندران منطقه ساری به وضوح در رسانه‌ها توضیح داد که خبر منتشرشده در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی مبنی بر پایان وقف در جنگل‌های آق‌مشهد ساری هنوز به طور رسمی تایید و اعلام نشده و او هم تنها از طریق همین شبکه‌ها در جریان این موضوع قرار گرفته است. طبق گفته‌های این مسوول، پیگیری‌های زیادی از سوی سازمان منابع طبیعی، فعالان محیط زیستی و مراجع قضایی برای به سرانجام رسیدن این پرونده و صدور حکم مد نظر انجام شده که همچنان ادامه دارد، اما هنوز حکمی رسمی در این زمینه صادر نشد. غفاری در این‌باره توضیح می‌دهد: طبق آخرین پیگیری‌هایی که از طریق اداره کل داشتیم شنیده شده که قرار است چنین حکمی صادر شود. البته در فضای مجازی هم تقریبا عنوان شده قرار است این حکم صادر شد ، اما با توجه به این که هنوز حکم یا ابلاغیه‌ای به دست ما نرسیده، نمی‌توانیم قطعی بودن آن را تأیید کنیم. با این حال امیدواریم که طی روزهای آینده این اتفاق بیفتد و شاهد پایان ماجرای جنگل‌های آق‌مشهد ساری و بازگشت رسمی آن به عرصه‌های ملی باشیم.
محمد داسمه اما بعدازظهر روز سه‌شنبه هفته گذشته، ۲۵ خرداد در صفحه توییتر خود نوشت که « خبری مبنی بر صدور رأی از دیوان عالی کشور علیه وقف جنگل‌های آق‌مشهد به دستم رسیده، در حال ارزیابی خبر هستم. در صورت صحت 5 هزارو 100 هکتار از اراضی منابع طبیعی و جنگل و ۵۰۰ هکتار مستثنیات ملت از موقوفه بودن خارج شده.» او ساعاتی بعد در توییتی دیگر این موضوع را رسما تایید کرد و نوشت که وقف در جنگل‌های آق‌مشهد ساری متوقف شده است. اگر پیگیر این ماجرا باشید خاطرتان هست که مسوولان منابع طبیعی مازندران ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ اعلام کرده بودند که پرونده جنگل‌های آق‌مشهد برای بررسی و صدور حکم نهایی به دیوان عالی کشور فرستاده شده و با چند تیتر قهرمانانه این ماجرا را از صدر اخبار استان برچیدند. اگر هم در جریان ماجرا نیستید و برای اولین بار دارید می‌خوانیدش، توضیح می‌دهیم که؛ ماجرای وقف جنگل‌های آق‌مشهد ساری اولین‌بار اواخر تیرماه پارسال توسط یک خبرگزاری در سطح کشور مطرح شد و بعد از پیگیری‌های یک‌تنه رسانه‌های شمال کشور که ما هم یکی از آن‌ها بودیم، با توجه به اهمیت موضوع مطرح‌شده و گستره‌ای که داشت، خیلی زود و شاید خیلی دیرتر از آن‌چه باید، جنگل آق‌مشهد مورد توجه رسانه‌های داخلی و خارجی و مسوولان اجرایی و قضایی کشور قرار گرفت. ادعای وقفی بودن پنج هزار و ۱۰۰ هکتار جنگل بکر و طبیعی در کنار مناطق روستایی اطراف آن به استناد وقف‌نامه‌ای متعلق به ۴۰۰ سال پیش از سوی یک شخص و با حمایت اداره کل اوقاف مازندران و صدور حکم وقفی بودن این عرصه‌های طبیعی از سوی دستگاه قضا، سبب شده بود که تنش‌هایی میان نهادهای مختلف در این منطقه ایجاد شود. گرچه از ابتدا طرف حق معلوم و مشخص بود و فردی با ادعای مالکیت بر منطقه‌ای جنگلی و متعلق به عموم باید به سخره گرفته می‌شد، ماجرا طولانی شد. پیگیری‌های رسانه‌ها و فعالان محیط زیستی اما پس از چند ماه همراه شد با ورود جدی دستگاه قضا و سبب متوقف شدن اجرای حکم و بازنگری در پرونده شد. اسفند سال گذشته بود که رییس جمهور فعلی و رییس قوه قضاییه وقت در سفری که به مازندران داشت، صراحتا عنوان کرد که با توجه به این‌که مالکیت بر وقف ارجحیت دارد، طبق بررسی‌های محلی دقیقی که صورت گرفته، این عرصه نمی‌تواند مالکیت داشته باشد تا وقف شود. جمله‌ای از زبان حجت‌الاسلام «سید ابراهیم رییسی» که همه‌مان را راضی کرد و شاید تا دوباره پای رسانه‌ها به پیگیری ماجرا باز نمی‌شد، کسی اسمی از آق‌مشهد نمی‌آورد. همه خیالمان را راحت کردیم که آقای رییسی پیگیر ماجراست.
براساس ماده۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری، در صورتی که رییس قوه قضاییه رای قطعی صادره از هر یک از مراجع قضایی را خلاف شرع تشخیص دهد، با تجویز اعاده دادرسی می‌تواند پرونده را بار دیگر به دیوان عالی کشور ارسال کند تا در شعبی خاص که توسط رییس قوه قضاییه برای این امر تخصیص می‌یابد، رسیدگی مجدد انجام و رای قطعی پرونده صادر شود. شعب خاص مذکور نیز برخلاف شرع بین اعلام شده، رای قطعی قبلی را نقض و رسیدگی مجدد اعم از شکلی و ماهوی به‌عمل می‌آورند و رای مقتضی صادر می‌کنند. این بخشی از قانون مملکت ماست که وکلای محیط زیست کشور به آن دل خوش کردند و به اعتماد نظر رییسی، رییس وقت قوه قضاییه منتظر بازگشت این جنگل وسیع به اموال عمومی بودند.
مساحت جنگل و عرصه 5هزارو600 هکتاری آق‌مشهد ساری معادل مساحت دشت کامیاران در استان کردستان یا برابر با مساحت کشور «سن مارینو» در قاره اروپا است! این یعنی به اندازه یک کشور کوچک یا یک دشت بزرگ از اموال مردم کشورمان به سبب سهل‌انگاری‌ها و بازی‌های درون‌سازمانی دزدیده شده که طبق منطق و عقل و قانون، باید هرچه زودتر این میزان از میراث طبیعی کشور به منابع طبیعی ایران بازگردانده شود.
در نیم قرن اخیر هیچ درختی در جنگل آق‌مشهد ساری کاشته نشده است که حالا متولی وقف ۵۶۰۰ هکتار جنگل درصدد گرفتن رای احیای این جنگل‌ها برای پرونده آق‌مشهد باشد و این عرصه از منابع طبیعی کشور را از آن خود کند. «رضا افلاطونی»، مدیرکل دفتر حقوقی سازمان جنگل‌ها هم بالاخره پس از پیگیری رسانه‌ها به خود آمده و از قوه قضاییه درخواست کرده تا پرونده جنگل‌ آق‌مشهد ساری دوباره رسیدگی شود. براساس عکس‌های هوایی دهه ۴۰ این زمین‌ها کاملا پوشیده از جنگل بودند و طبق تفسیر عکس‌های هوایی هیچ‌گونه آثار احیا و کشت ‌و کار غیر از اقداماتی که در ۴۷۰هکتار مستثنیات موجود در روستاهای داخل این محدوده انجام شده است، وجود ندارد.
در پرونده جنگل آق‌مشهد 5هزارو103 هکتار جنگل ملی و ۴۷۰هکتار زراعی اعلام شد. عکس‌های هوایی هم کاملا بیانگر این است که محدوده جنگلی آق‌مشهد که توانستند سند وقفی برای آن بگیرند، پوشیده از جنگل بکر و دست‌نخورده است و هیچ‌گونه آثار احیا و درختکاری در آن وجود ندارد. امروز وقت آن است که از پیگیری‌های جوگیرانه دست بکشیم و با بازی‌های فونتی برخی رسانه‌ها، چنین حق بزرگی را از خود و از نسل آینده کشورمان دریغ نکنیم. همان‌ اندازه که امروز برای ما زننده و در عسن حال مضحک است که در روزگاران قاجار مملکت را برای سفر فرنگ به حراج می‌گذاشتند، آیندگان به ما با اخم و دلگیری خواهند خندید که چنین حق مسلمی را به سواستفاده افراد و بازی‌های برخی رسانه‌نماها باختیم. هوشیار باشیم.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی