آخرین اخبار :
  • منتشر شده در پنج شنبه, 20 خرداد 1400 09:45
با وجود مخالفت منتقدان و حتی معاون سازمان محیط زیست؛

آب خزر به یغما می رود!

«عیسی کلانتری»، رییس سازمان حفاظت از محیط زیست کشور از صدور مجوز انتقال آب دریای خزر به سمنان خبر داده و اظهار کرد که روند پروژه انتقال آب دریای خزر به استان سمنان طی یک فرآیند ۱۰ ساله و طبق ضوابط محیط زیستی سخت‌گیرانه، موفق به اخذ مجوزهای لازم از سوی سازمان حفاظت از محیط زیست شده است.
کلانتری در توضیح این خبر اظهار داشت: روند پروژه عظیم انتقال آب دریای خزر به استان سمنان طی یک فرآیند رفت و برگشتی ۱۰ ساله و براساس یک سری ضوابط محیط زیستی سختگیرانه، موفق به اخذ مجوزهای لازم از سوی سازمان حفاظت محیط زیست شد.
معاون رییس جمهور ادامه داد: این مجوز توسط معاونت محیط زیست انسانی و بعد از تصویب گزارش ارزیابی زیست محیطی به وزارت نیرو ابلاغ شد.
به گفته وی، با ابلاغ مجوز زیست محیطی به وزارت نیرو، این وزارتخانه باید نسبت به انتخاب سرمایه‌گذار واجد شرایط به منظور آغاز پروژه اجرایی انتقال آب دریای خزر به استان سمنان اقدام کند.
کلانتری در خصوص چگونگی انتقال آب دریای خزر به استان سمنان بیان داشت: براساس الزامات تعیین شده و نصب دستگاه‌های تبدیل آب شور به آب شیرین، آب شیرین شده دریای خزر توسط خط لوله ویژه به استان سمنان منتقل خواهد شد.
لازم به ذکر است، بحث انتقال آب برای نخستین بار به‌صورت جدی در روزهای پایانی دولت هشتم مطرح شد؛ مطالعات مرتبط با طرح انتقال آب خزر به سمنان در کارگروه «بررسی تامین آب استان سمنان» در تاریخ هشتم تیرماه ۱۳۸۴ با حضور «محمدرضا عارف» و «حبیب‌الله بی‌طرف»، معاون اول رییس ‌جمهور وقت و وزیر وقت نیرو به تصویب رسید. با وجود به تصویب رسیدن، این طرح تا مدت‌ها معلق ماند تا این‌ که در پی مصوبه هیات دولت در سفر استانی به سمنان در چهاردهم دی سال ۱۳۸۹ و در دولت دهم به وزارت نیرو و سرانجام در تاریخ ۳۰ خرداد ماه ۱۳۹۱ به شرکت «توسعه منابع آب و نیروی ایران» به‌عنوان مجری ابلاغ شد.
در دولت یازدهم، وزارت نیرو پیگیر نظر کارشناسی سازمان محیط زیست بود که در نهایت رییس جمهور آذر ماه ۹۷ در سفر به سمنان اعلام کرد کارشناسی‌ها به اتمام رسیده، مشکلات حل شده و حالا دولت آمادگی دارد اگر یک سرمایه‌گذار بخواهد وارد کار شود، امکانات لازم را در اختیار بگذارد. این اظهارات روحانی، با واکنش‌های زیادی از سوی منتقدان مواجه شد و حتی «پروین فرشچی»، معاون وقت محیط زیست با انتقال بین حوضه‌ای به دلیل تبعات اقتصادی و محیط زیستی آن به صراحت مخالفت کرد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی