آخرین اخبار :
  • منتشر شده در چهارشنبه, 19 خرداد 1400 07:24
«خبرشمال» به بهانه رسیدن بهارانه کتاب 1400 می‌نویسد؛

خواندن، یک جرم است!

/ماه‌بانو صالح‌نژاد
اشاره: «نباید می‌خواندیم»، «ری‌ را»، «مستر کتاب»، «بر بال واژه‌ها» و چندین و چند صفحه دیگر که این‌روزها جای کتابخانه‌گردی ما را گرفته‌اند. من که عادتم بودم دو صفحه آخر کتاب‌ها را بخوانم و تصمیم بگیرم آیا می‌خواهم باقی‌اش را هم بدانم یا خیر، حالا نگاهی به پاراگراف‌ها و ابیات در این صفحات اینستاگرامی می‌اندازم و بس. خیلی پیش می‌آمد که با دو صفحه آخر تصمیم بگیرم کتاب را بخرم، اما با این پاراگراف‌ها دیگر کمتر اتفاق می‌افتد بروم به سراغ خرید کتاب. حالا طرح بهارانه 1400 برای خرید کتاب دارد سر می‌رسد و من هنوز مطمئن نیستم من و ما اماده حوصله کردن و دوباره لمس کردن کاغذها هستیم یا که می‌خواهیم به رشد پاراگرافی دانسته‌هایمان ادامه دهیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران اعلام کرده که بهارانه کتاب سال 1400 به مدت یک هفته در کتابفروشی‌های عضو این طرح در شهرستان‌های مختلف این استان برگزار می‌شود.
«عباس زارع» با اعلام آغاز ثبت‌نام کتابفروشی‌های سراسر کشور برای شرکت در بهارانه کتاب ۱۴۰۰، درباره موفقیت و سوابق این طرح در استان ما گفت: پارسال طرح بهارانه کتاب از ۲۰ تا ۳۰ اردیبهشت برگزار شد و تا حدودی جای خالی برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران را در کشور پر کرد. امسال اما این طرح به خردادماه موکول شده است و همزمان با سراسر کشور در مازندران نیز برگزار می‌شود.
سال گذشته ۲۵ کتابفروشی از مازندران در طرح بهارانه کتاب شرکت کرده بودند. امسال اما طبق اعلام پیشین معاون فرهنگی و رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران، ۱۳ کتابفروشی استان در این طرح مشارکت دارند. گرچه ما برای دریافت آمار و اسامی لیست کتابفروشی‌های شرکت‌کننده امسال با ایشان تماس گرفتیم و اما کسی پاسخی نداد.
سقف مجاز خرید برای هر خریدار در این طرح، امسال حداکثر ۲ میلیون ریال اعلام شده، سقف یارانه تا ۴۰۰ هزارریال بوده و مدت زمان تسویه حساب با کتابفروشی‌های عضو طرح، یک ماه پس از اتمام طرح در نظر گرفته می‌شود. همچنین کتابفروشی‌های مشارکت کننده در طرح، تا زمان به اتمام رسیدن یارانه اختصاصی، ملزم به ارایه تخفیف به مشتریان هستند.
در طرح بهارانه کتاب امسال هم مانند زمستانه کتاب ۱۳۹۹ برای هر
کد ملی ۲۰ درصد تخفیف نسبت به قیمت اصلی در نظر گرفته می‌شود، اما سقف این تخفیف ۲۰ درصدی ۴۰ هزار تومان است.
زارع با اعلام این شرایط طرح، به علاقه‌مندان کتاب توصیه کرد در صورت نیاز به بهره‌مندی از تخفیف بیشتر در این طرح، از کد ملی اعضای خانواده خود استفاده کنند.
این مسوول با بیان این که فروش یارانه‌ای کتاب در قالب طرح‌های فصلی فروش طی دوره‌های اخیر با استقبال بسیار خوب مازندرانی‌ها مواجه شد، افزود: مردم کتاب‌دوست مازندران پارسال در چهار نوبتی که فروش فصلی کتاب برگزار شد با استقبال خوب خود و خرید بیش از ۲۷ میلیارد و ۱۵۷ میلیون ریال کتاب باعث شدند که این استان در بین استان‌های پرفروش کتاب طرح‌های فصلی قرار بگیرد. مازندرانی‌ها پارسال از طرح‌های بهارانه، تابستانه، پاییزه و زمستانه کتاب در مجموع ۶۶ هزار و ۳۳۵ جلد کتاب خریدند.
مازندرانی‌ها در بهارانه کتاب ۱۳۹۹ که به مدت ۱۱ روز، از ۲۰ تا ۳۰ اردیبهشت برگزار شده بود در مجموع ۱۱ هزار و ۶۱۸ کتاب به ارزش اقتصادی ۴۲۶ میلیون تومان خریدند.
طرح‌های فصلی فروش یارانه‌ای کتاب توسط معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به منظور رونق بازار کتاب و ترویج کتابخوانی برگزار می‌شود و در دوران شیوع کرونا با توجه به ممنوعیت برگزاری نمایشگاه‌های کتاب با استقبال بیشتری مواجه شده است. گرچه با آغاز این طرح در شرایط کرونایی شاهد هجوم مردم برای خرید کتاب و احتمالا به هدف پر کردن اوقات قرنطینه بودیم، حالا به نظر می‌رسد دیگر به اندازه دلخواهشان کتاب خوانده‌نشده در کتابخانه ذخیره زمستان کرده‌اند و حوصله‌ای برای خرید دوباره ندارند.
در این میان مساله ممیزی‌های سلیقه‌ای هم در شرایط خرید مردم بی‌تاثیر نیست. چه بسیار کتاب‌هایی که ما دوست می‌داریم و با وجود رعایت کلیت نکات عرفی و اخلاقی در نوشته، به سلیقه فرد یا افرادی در ارشاد به ممیزی می‌خورد و متنش کوتاه می‌شود یا هرگز به چاپ دوم نخواهد رسید. این وضعیت سبب می‌شود توجه بسیاری همچون خود من به کتابفروشی‌های فضای مجازی با نام‌هایی چون «فروش کتاب ممنوعه» جلب شود. چه بسیار هم که با دادن هزینه کتاب اصلی، یک پرینت ضعیف از پی‌دی‌اف کتاب به دستمان برسد و از حرصش دیوانه شویم؛ نه به خاطر هزینه‌لش، برای خاطر شوقی که داشتیم تا برسد به دست ما و صفحاتی کهنه و خوشبو را نفس بکشیم.
همه این‌ها در یک نقطه خاص به هم وصل می‌شوند و ما را وادار به تفکر می‌کنند که آیا تنها برقراری طرح‌های فصلی برای رشد فرهنگ کتابخوانی کافی است و آیا تا زمانی که مشکل مردم ما با فرهنگ کتابخوانی و مشکل دولتمردان و مسوولان فرهنگی با سلایق و واقعیت‌های امروز کشور حل نشود، برگزاری طرحی با کتاب‌های محدود و مطابق سلیقه مسوولان کشور، لطفی برای ما مردم خواهد داشت؟
ما در میان کتاب‌های مورد علاقه‌ای که به سلیقه بعضی‌ها خوش نمی‌آیتد و می‌روند به تاریخ بپیوندند، در میان کتاب‌های روان‌شناسانه‌ای که نکات مرتبط با جنسیت شان را حذف کرده‌اند و در میان ممیزی‌ها و هزار درد دیگرمان، بر همان مبل‌های همیشگی می‌نشینیم، همان فیلم‌های همیشگی‌مان را می‌بینیم، بغض می‌کنیم، گاهی فریاد می‌کنیم و بعد، کتاب همیشگی و هزاران‌باره را می‌خوانیم. به چیزی هم امید و دل نبسته‌ایم.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی