• منتشر شده در سه شنبه, 31 تیر 1393 08:40

صاحبان ویلاها و قصرهای میلیاردی چگونه مجوز ساخت می‌گیرند؟

با دیدن ویلاهایی که در قله کوه‌‌ها و در زمین‌‌های شالیزاری و در دل جنگل ساخته شده اند این سوال به اذهان متبادر می شود که چگونه در مناطق حفاظت شده، ویلا یا قصری با میلیاردها تومان هزینه بنا می شود.
همه ساله بخش بزرگی از جنگل‌‌ها و منابع طبیعی و اراضی کشاورزی که شریان‌‌های حیاتی کشور و مردم محسوب می شوند، تخریب و تبدیل به ویلا می شوند و تب داشتن ویلایی در شمال کشور هر روز بیشتر می شود، غافل از اینکه این بناها با گسترش روز افزون خود راه تنفس مردم را تنگ تر می کنند.
افزایش قارچ گونه سازه‌‌های بتونی و تبدیل زمین‌‌های کشاورزی و جنگل‌‌ها به ویلاهای شخصی به طور بی‌سابقه‌ای در شهرهای شمالی کشور بویژه در غرب مازندران جاری است و در این راه عرصه‌‌های متعلق به منابع طبیعی و جنگل و اراضی کشاورزی تفکیک و تبدیل به قطعات کوچک می شوند، سواحل دریای شمال و حاشیه رودخانه و بسیاری ازعرصه‌‌های منابع طبیعی دیگر نیز تصرف می‌شوند. رواج این پدیده، آن قدر آشکار است که برای هر فردی که به این مناطق سفر می کند، قابل لمس است و دیدن آنها آه از نهاد دوستداران طبیعت بلند می کند که چگونه ضربه‌‌های جبران ناپذیری به کشاورزی و منابع طبیعی وارد شده و این روند با شتاب فراوان در حال ازبین بردن محیط زیست و منابع ملی است.
در بین عوامل مختلف وقوع چنین وضعیت غمناکی شاید زیاده خواهی دلالان و زمین خواران، یا به صرفه نبودن کشاورزی و شاید هم شرایط سخت زندگی روستاییان دخیل باشد، اما بی توجهی مسئولان و نبود حمایت و حفاظت لازم از کشاورزی و منابع طبیعی، می تواند اصلی‌ترین عامل تحقق چنین فرآیندی باشد.
در روزگارانی نه چندان دور گردشگران هنگامی که وارد استان‌‌های شمالی می شدند ، تقارن زیبای جنگل‌‌ها و شالیزارها چشم‌‌هایشان را نوازش می کرد، اما امروز سرسبزی شالیزارها با بناهای بتونی ناموزون پوشانده شده که تنها اثرش از بین بردن میراث طبیعی ایرانیان است.
به طور قطع توقف این روند ضروری است که البته به توجه و همت مسئولان امر نیاز دارد، زیرا در غیر این صورت علاوه بر محو شدن شالیزارها در سال‌‌های آتی، جنگل و بوی‍ژه ارتفاعات پوشیده از جنگل آسیب‌‌های جبران ناپذیری می بینند. اما با دیدن ویلاهایی که در قله کوه‌‌ها و در زمین‌‌های شالیزاری و در دل جنگل ساخته شده اند این سوال به اذهان متبادر می شود که چگونه در مناطق حفاظت شده، ویلا یا قصری با میلیاردها تومان هزینه بنا می شود و صاحبان این ویلاها چگونه مجوز ساخت آنها را دریافت می کنند؟
چه کسانی چشم‌‌ها را بر این تخلف آشکار بسته اند، چه زدوبندهایی وجود دارد که مسیر تخریب منابع طبیعی را دنبال می کند؟ مسئولان حفاظت از منابع طبیعی چرا کاری نمی کنند و نهایتا اینکه این فرآیند تا چه زمانی ادامه خواهد یافت؟
تاکیدات چندین باره رهبر معظم انقلاب درباره حفظ منابع طبیعی که خواستار تبدیل فرهنگ حفاظت از منابع طبیعی به فرهنگ عمومی شدند، بیانگر اهمیت و نقش این منابع بر زندگی و پیشرفت و آبادانی کشور است.
رهبر معظم انقلاب در سخنان اخیر در دیدار رئیس‌جمهوری و اعضای هیات دولت نیز با ابراز نگرانی از تغییر کاربری زمینهای کشاورزی بر لزوم توجه به بخش کشاورزی تاکید کرد و گفت : خسارت نابودی زمین‌‌های کشاورزی غیرقابل جبران است و باید وزارت جهاد کشاورزی و سازمان حفاظت از محیط زیست با این پدیده با جدیت برخورد کنند. یک روستایی اهل شهرستان چالوس در این‌ باره گفت : از مسوولان این منطقه گلایه داریم، زیرا در سال‌‌های اخیر، شاهد رشد قارچ گونه ویلاسازی در اراضی کشاورزی و باغی بوده ایم، ویلاهایی که با پول بالا می روند و درختان بی شماری در ازای رشد آنها، قطع می شوند. علی فقیه افزود : نمای امروز روستا با چند سال گذشته قابل مقایسه نیست، شما به چشم خود هر روز شاهد تبدیل اراضی کشاورزی به ویلا هستید و احساس می کنید که دیگر در یک محیط شهری زندگی می کنید.
یک روستایی اهل نور نیز با اشاره به اینکه جنگل نور از قدیمی ترین جنگل‌‌های جهان و هیرکانی که رویشگاه اصلی گونه سفید پلت بومی کشور است، گفت: برخی از حاشیه نشینان جنگل‌‌های شمال بویژه جنگل نور برای زمین خواری و قاچاق چوب با پاشیدن اسید بر تنه آنها که شیوه جدیدی است، درختان را سریع می خشکانند درحالی که برخی از مسئولان به دلیل زد و بندهای طایفه ای در این شهرستان چشم خود را بر بسیاری از این اقدامات بسته اند.
حسین نوری افزود : دردناکتر اینکه اقدام به کشیدن جاده جهت تردد سهل و آسان به ویلاها انجام می شود که مستلزم قطع درختان زیادی است که این خود باعث تخریب باغات منطقه شده است و روزانه بیش از پنج اصله از درختان قطور این جنگل را بدون هیچ نظارتی خشکانده و قاچاق می کنند. وی ادامه داد : ساخت ویلاهای متعدد و راه دسترسی آنها که موجب قطع درختان می شود در حالی انجام می پذیرد که در فرهنگ اسلامی ایرانی ما درختان از اهمیت و حتی قداست زیادی برخوردار هستند و مسئولان باید توجه بیشتری در حفظ اراضی کشاورزی و منابع طبیعی داشته باشند. در سال‌‌های اخیر شهرستان نور که دارای موقعیت استراتژیک و جغرافیای ویژه است به دلیل هجوم پایتخت‌نشینان برای خرید زمین‌‌های منطقه چمستان با قیمت ارزان با کمبود شدید زمین مواجه شده، لذا به نظر می رسد برخی اهالی این روستا که خرید و فروش املاک در آن رونق زیادی دارد، با هدف افزایش زمین‌‌های قابل خرید و فروش برای ویلاسازی اقدام به قطع درختان جنگل می کنند.
فرماندار شهرستان نوشهر در این باره اظهار داشت: با تصرف و تغییر کاربری غیر مجاز اراضی منابع ملی و کشاورزی بشدت مخالفیم و بر اساس قانون با آن برخورد خواهیم کرد. محمدعلی قمی افزود : در این راستا نیز ستاد جلوگیری از ساخت و ساز غیر مجاز در این شهرستان فعال بوده و پرونده‌‌های زیادی را در این خصوص تشکیل داده است. وی با اشاره گردشگر پذیر بودن و حضور انبوه مسافران از نقاط مختلف کشور به این منطقه ، ادامه داد: ساخت و ساز مجاز در مناطق شمال کشور یک امر طبیعی است و گردشگران به صورت مقطعی یا کوتاه مدت از آنها استفاده می کنند. فرماندار نوشهر گفت: با ساخت و سازهای غیرمجاز در اراضی کشاورزی و منابع طبیعی که علاوه بر آسیب رساندن به زیر ساخت‌‌ها در مبلمان و فضای زیبای منطقه نیز اختلال ایجاد می کند، مقابله می کنیم.
وی افزود: کمیته ستادجلوگیری از ساخت و ساز غیر مجاز این شهرستان با جدیت فعالیت و پی‌گیر این تخلفات است به طوری که تخلفی وجود ندارد که در برخورد با آن پرونده ای تشکیل نشده باشد.
قمی گفت: در حوزه گردشگری، از طرح‌‌های که تصویب و دارای مجوز هستند، استقبال و حمایت می شود و بر طبق قانون اگر در زمین منابع طبیعی باشند 20 درصد از آن اراضی به آن طرح‌‌ها اختصاص می یابد.
رئیس دادگستری شهرستان نوشهر نیز در این خصوص گفت : دستگاه قضایی علاوه بر نظارت بر عملکرد جلوگیری از تخریب اراضی در صورت لزوم مستقیما اقدام خواهد کرد.
حجت الاسلام ابراهیم عرب خردمردی با بیان این که دستگاه قضایی هیچ گونه مسامحه ای در برخورد با این افراد ندارد، افزود : برخورد مراجع قضایی با جرایم زمین‌خواری مؤثر بوده است و یکصد هکتار از اراضی جنگلی که به صورت غیرقانونی تصرف شده بود، آزاد و مالکیت آن به دولت و منابع طبیعی بازگردانده شد.
وی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری بر حفظ اراضی جنگلی و منابع طبیعی، گفت : دستگاه قضایی نوشهر با تمام توان در این راستا گام بر می دارد و هم اکنون 15 پرونده نیز در مورد اراضی 10 هکتاری تشکیل شده و در حال شناسایی مالکان و پیگیری است.
این مسئول افزود: شهرستان نوشهر با داشتن ویژگی‌‌های منحصر به فرد گردشگری همچون جنگل و دریا، از سوی برخی افراد سودجو مورد تجاوز قرار می گیرد و دستگاه قضایی با متجاوزان و تخریب کنندگان اراضی جنگلی و منابع طبیعی با جدیدت برخورد و مقابله خواهد کرد.
نماینده مردم شهرستان‌‌های تنکابن، رامسر و عباس آباد در مجلس شورای اسلامی نیز در گفت و گو با ایرنا با اشاره به لازم الاجرا بودن قانون حفظ اراضی کشاورزی، گفت: باید این قانون به صورت مطلوب اجرا شود.
شمس اله شریعت نژاد تاکید کرد: باید در مراحل نخست این تغییر کاربری، همچون تخلف در صدور مجوز غیر قانونی که صد برابر بیش از آن فرد است که تغییر کاربری می دهد، برخورد جدی صورت گیرد.
وی گفت: نباید بگذاریم بعد از آنکه ساخت واحد مسکونی آغاز شد مثلا به آن امکانات ندهیم که شدنی نیست، بلکه باید مجوز ساخت داده نشود.
شریعت نژاد افزود: به دهیاران،بخشداران و شهرداران گفته شده است که از دادن مجوزهای غیر قانونی خودداری کرده و از طرف دیگر به درآمد خودشان تکیه کنند.
عضو هیات علمی موسسه تحقیقات جنگل‌‌ها و مراتع نیز خبر از باقی ماندن 1.9 دهم میلیون هکتار از جنگل‌‌های هیرکانی ( شمال کشور) داده و اعلام می کند که حدود یک میلیون هکتار از این جنگل‌‌ها مخروبه شده است.
محمد درویش بدترین شرایط در بین جنگل‌‌های کشور را متعلق به جنگل‌‌های شمال عنوان کرد و مهم ترین علت آن تغییر کاربری اراضی و فشار بیش از حد انسان به جنگل‌‌ها دانست. وی گفت: متوسط سرانه فضای جنگلی در ایران کمتر از یک چهارم میانگین جهانی است که بیانگر لزوم افزایش چهار برابری متوسط جهانی برای توجه به حفظ پوشش جنگلی است که متاسفانه عملا این اتفاق نیفتاده و جنگل‌‌ها در شمال آماج تصرف و پاک تراشی قرار می گیرند. این مسئول با اشاره به تخریب سالانه حدود 20 تا 50 هزار هکتار از جنگل در کشور، افزود: در بسیاری از کشورهای پیشرفته رویشگاه‌‌های طبیعی و جنگل‌‌ها جزو منابع پولساز هستند در حالی که این روند در ایران برعکس است یعنی نه تنها نمی تواند پولساز باشد بلکه مانع توسعه می شود، تا زمانی که این مشکل برطرف نشود نمی توانیم به چشم انداز مثبتی در رویشگاه‌‌های جنگلی امیدوار باشیم.
علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی نیز از ادامه این وضعیت انتقاد کرد و جلوگیری از نابودی جنگل‌‌ها و ساخت ویلا در زمین‌‌های کشاورزی را از اولویت‌‌های نخست استان‌‌های شمالی عنوان کرد. وی بر جلوگیری از نابودی جنگل‌‌های و اراضی کشاورزی تاکید کرد و افزود: برای توقف تخریب بیش از حد منابع ملی حتی باید به جنگل‌‌ها دوره تنفس داده شود.
لاریجانی همچنین خواستار بررسی بحث ساخت ویلا وجلوگیری ازتغییرکاربری زمین‌‌های کشاورزی در توسعه استان‌‌های شمالی کشورشد و گفت: البته این بدان مفهوم نیست که به کسی اجازه ساخت ویلا داده نشود اما از ساخت و ساز ویلا در زمین‌‌های شالیکاری و برنج جلوگیری شود.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی