آخرین اخبار :
  • منتشر شده در شنبه, 23 فروردين 1399 11:10
رییس جهاد کشاورزی مازندران:

شالیکاران مازندران از فرصت نشاکاری مکانیزه استفاده کنند

 
 
 
 

رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با اعلام اینکه به اندازه کافی دستگاه نشا کار در استان تهیه و تدارک شده از شالیکاران خواست تا در انجام نشاکاری سنتی عجله نکنند و تا جایی که می‌توانند از ظرفیت دستگاه نشاکار فراهم شده، بهره بگیرند.
عزیزالله شهیدی فر در حاشیه ستاد پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا مازندران گفت: علاوه بر اینکه بانک‌های نشا با حداکثر و حتی بیشتر از ظرفیت در حال تهیه بوته برای انجام نشا کاری مکانیزه هستند، بسیاری از شالیکاران نیز با تهیه سینی در صدد تهیه بوته شالی برای کشت با دستگاه شدند.
رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با اظهار اینکه رعایت پروتکل‌های بهداشتی در فعالیت‌های کشاورزی یک اصل است و امروز دانش کشاورزان نیز به همت رسانه‌ها درحوزه چگونگی رعایت موازین بهداشتی کامل شده است، اظهار داشت: طبق بررسی‌های صورت گرفته روستاییان مازندران در ۴۵ روز اخیر کمترین آسیب را از بیماری کرونا داشته‌اند.
وی ادامه داد: اگرچه روستاییان تا کنون به درستی همه موارد را رعایت کردند ولی از امروز که حدود ۶۰ درصد نشاکاری باید به صورت سنتی و با بکار گیری کارگران انجام شود، این موضوع به دغدغه جدی استان تبدیل شده است.
شهیدی فر با بیان اینکه دامداران، آبزی پروران، صاحبان صنعت طیور و گل و گیاه و همچنین باغداران استان تاکنون به درستی همه موازین بهداشتی را در فعالیت کشاورزی رعایت کردند، گفت: با شروع نشا کاری دغدغه شیوع ویروس کرونا جدی است و اگر موارد مهم در رعایت پروتکل‌های بهداشتی از جمله  تردد، اسکان، تهیه غذا و صرف آن و مهم‌تر از همه به کارگیری کارگران مورد بی توجهی قرار بگیرد، ممکن است با خطر امنیت غذایی مواجه شویم.
این مسوول کشاورزی مازندران بر رعایت فواصل اجتماعی و ضدعفونی تجهیزات و امکانات کشاورزی تاکید کرد و گفت: با توجه به اینکه شرایط برای کشت مکانیزه بیشتر در شالیکاری بوجود آمده است، شالیکاران عجله‌ای در نشا سنتی نکنند.
وی پرداخت ۱۰ روزه تسهیلات از سوی بانک کشاورزی و خرید دستگاه نشا کار را به عنوان یک اقدام مهم ستاد پیشگیری از ویروس کرونا برای افزایش نشاکاری مکانیزه در استان دانست و گفت:  تاکید می‌کنم شالیکاران در نشا سنتی نیز عجله نکنند، چراکه هنوز هوای استان سرد است و خطر سرما برای رشد و نمو بوته نشا وجود دارد.
رییس جهاد کشاورزی مازندران ممنوعیت استفاده از کارگران غیربومی در کشت برنج را جدی دانست و گفت: طبق برنامه امسال نیمی از کشت برنج استان به صورت کاملا مکانیزه خواهد بود که به نسبت به کار گیری کارگر نیز کم می‌شود.
شهیدی فر انجام نشا کاری در سال زراعی جاری را درسطح  حدود ۲۱۵هزار هکتار پیش بینی کرد و گفت: حدود ۱۰۰ هزار هکتار  به روش کاملا مکانیزه کشت خواهد شد.
وی گفت: هنوز زمان شروع رسمی نشا کاری در مازندران از سوی جهاد کشاورزی مشخص نشده است و در صدد هستیم هفته آینده با رعایت همه موازین بهداشتی با حضور استاندار و تعداد کمی از بهره برداران برنامه آغاز نشا کاری مکانیزه برنج را برگزار کنیم.
از آن جایی که نشاکاری با دستگاه نشا کار منوط به تهیه و تولید بوته مخصوص با اندازه مشخص است بانک نشا به عنوان مرکز خزانه گیری مکانیزه و کشت بوته شالی با دستگاه است و نخستین بانک نشا و خدمات مکانیزاسیون برنج کشور در روستای چوکلا شهرستان ساری در فروردین سال ۸۹  افتتاح و به بهره برداری رسید و طبق آمار رسمی سازمان جهاد کشاورزی مازندران در حال حاضر ۱۳۴ واحد بانک نشا فعال است.
ایجاد بانک نشا و بکارگیری دستگاه نشا کار در زمین‌های یکپارچه شالیزاری از مهم‌ترین راهکارها برای بهبود روند تولید برنج و کاهش هزینه است تا زنجیره مکانیزاسیون کشت و کار برنج شتاب بگیرد. بر اساس آمار جهاد کشاورزی مازندران هم اکنون سه هزار دستگاه نشا کار در مازندران وجود دارد و طبق مصوبه استانداری با تخصیص اعتبار و ستیهلات ارزان قیمت بانک کشاورزی از امروز ۳۰۰دستگاه نشا کاری آماده تحویل به متقاضیان است .
بوته نشا در خزانه گیری بانک نشا بر خلاف خزانه‌گیری سنتی که تا ۴۰ روز طول می کشد در کمتر از ۱۷ روز به مرحله نشا کاری با دستگاه
نشا کار می‌رسد.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی