آخرین اخبار :
  • منتشر شده در شنبه, 21 دی 1398 12:30

انجام نخستین جراحی ناباروری میکروتسه در بابل

ساری- ایرنا - نخستین جراحی میکروتسه که یکی از تازه‌ترین روش‌ها برای درمان ناباروری است در مرکز درمانی تخصصی ناباروری فاطمه الزهرا (س) بابل انجام شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بابل ، این عمل را دکتر محمدرضا آقاجانی میر متخصص ارورولوژی این دانشگاه انجام داد.

میکروتسه یکی از روش‌های درمان ناباروری مردان است که با هدف اصلی به‌دست آوردن اسپرم با استفاده از روش‌­های میکروسکوپی از بافت بیضه انجام می شود. این روش برای بیمارانی کاربرد دارد که مقدار اسپرم ترشحی آن­‌ها نزدیک به صفر است.

دکتر محمدرضا آقاجانی میر که نخستین حراجی میکروتسه را انجام داد، به روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بابل توضیح داد : روش جراحی فوق برای کشف وجود اسپرم در مردانی انجام می شود که بیضه های کوچک و عمدتا اشکالات کروموزومی و ژنتیکی دارند و از شانس پایئنی برای داشتن اسپرم برخوردارند.

وی با اعلام این که مردان فاقد اسپرم در نمونه سِمِن ( semen) اسپرمی ندارد و به طور عمده با اختلالات هورمونی با  FSH بالا همراه هستند ، گفت که ۱۵ درصد این افراد می توانند در صورت وجود اسپرم با ارزیابی کاریوتایپ و بررسی های ژنتیکی کاندید میکرو اینجکشن شوند.

این پزشک اظهار داشت: حتی در موارد شدید نارسایی بیضه مادرزادی یا اکتسابی مانند سندرم سرتولی فاقد اسپرم بعد از کموتراپی و رادیوتراپی و نوع غیرموزائیک سندرم کلاین فلتراسپرم با میکروتسه اسپرم ممکن است یافت شود و بارداری  و تولد زنده  فراهم شود.

مرکز درمانی تخصصی ناباروری حضرت فاطمه الزهرا (س) از واحدهای تابعه دانشگاه علوم پزشکی بابل است که در سال  ۱۳۷۱ احداث شد.

فعالیت تخصصی بخش نازایی مرکز درمانی تخصصی ناباروری حضرت فاطمه الزهرا (س) به عنوان تنها مرکز درمانی تخصصی ناباروری دولتی مستقل کشور از سال ۱۳۷۵ شروع و تاکنون با تشکیل بیش از ۲۰ هزار پرونده و با ارتقاء تجهیزات و افزایش مراجعه کنندگان درمان نازایی با روشIO تحریک تخمک گذاری، IUI تلقیح داخل رحمی، IVF لقاح داخل آزمایشگاهی ، ICSI تزریق داخل سیتوپلاسمی اسپرم  مشغول ارائه خدمت می باشد.

در مرکز درمانی تخصصی ناباروری حضرت فاطمه الزهرا (س) تاکنون حدود دو هزار کودک متولد شده است. / ایرنا

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی