آخرین اخبار :
  • منتشر شده در سه شنبه, 24 تیر 1393 04:22

شکار امنیت با تفنگ های بدون مجوز

قتل ،وحشت و زندگی همراه با ترس و دلهره ارمغانی است که وجود سلاح های شکاری برای مردم مازندران ارزانی داشته اند. روزهای زیادی از سال با خبر شلیک های بی مقدمه دارندگان این نوع اسلحه ها برای شهروندان مازنی شروع می شود. شلیک هایی که گاهی برای ترساندن است اما درصدی از این تیراندازی های شبانه با مرگ یک یا چند شهروند همراه می شود.
این روزها افرد شرور منطقه در تسئیه حساب های خود دیگر از قمه و کارد استفاده نمی کنند. درصد زیادی از نزاعهایی که در راستای تسویه حساب های درون گروهی و محله ای صورت می گیرد از اسلحه شکاری استفاده می شود.
طی روزهای اخیر در چندین درگیری رخ داده در نواحی مرکزی و غربی استان مازندران صدای شلیک گلوله های اسلحه شکاری بود که لرزه بر اندام مردم روزه دار انداخت. هر چند که این تیراندازی ها تلفات جانی به دنبال نداشت اما احساس امنیت را از میان خانواده ها برچیده و ترس و دلهره ارزانی داشته است. در تازه ترین تیراندازی از این دست گروهی شر خر که از سوی مرد طلبکاری اجیر شده بودند در حالیکه به اسلحه شکاری مسلح بودند با هدف وصول طلب از یک یدهکار در روستای «مطهر» » از توابع بخش دابودشت آمل ، با تیراندازی و رعب آفرینی این روستارا در وحشت فرو بردند و به گفته شاهدان عینی چند نفر را زخمی کردند.
شرخرها پس از بی نتیجه ماندن درخواست های خود، با استفاده از سلاح های سرد وگرم و شلیک گلوله سبب رعب وحشت روستاییان شدند.
دادستان عمومی وانقلاب شهرستان آمل گفته که شرخرها پس ازحضور در منزل فرد بدهکار که نزدیک امامزاده و مسجد محل است در صدد وصول طلب برآمدند که پس از بی نتیجه ماندن گفت وگوها، با کلت و تفنگ دولول ساچمه ای اقدام به تیراندازی هوایی و ایجاد ترس کردند.پس از این اقدام و صدای ناشی از شلیک گلوله نزدیک مسجد، نمازگزاران بلافاصله از مسجد بیرون و پیگیر تیراندازی در روستا شدند. از سوی دیگر یکی از اهالی روستا دراین باره به خبرنگار ایرنا گفت: افراد شرور با ظاهری که نقاب برچهره داشتند، پس از شلیک چند گلوله حین فرار با اهالی روستا نیز درگیر و چند نفر ازآنان را به شدت زخمی کردند. در حادثه دیگر که به زخمی شدن فرد تیرانداز انجامیده ، پسر جوانی به نام داوود در چنیدی مورد اقدام به تیراندزی در مسیر کمربندی نوشهر به چالوس کرده بود . این اقدام او که با اسلحه شکاری صورت گرفته بود باعث بروز نا امنی میان مردم و مسافرذانی که این روزها برای تفریح به مازندران آمده اند شده بود. با اقدامات انجام گرفته متهم در حالیکه داخل یک مشاور املاک پنهان شده بود به محاصره پلیس در آمد و هنگام فرار با شلیک پلیس نوشهر زمین گیر شده و بازداشت شد.
چند ماه قبل پسر جوانی که ساکن آمل است از سوی یک مرد شرور از اهالی شهرستان های همجوار مورد حمله قرار گرفت. در جریان این تهاجم مسلحانه که با اسلحه شکاری صورت گرفته مرد مهاجم چند گلوله شلیک کرد که در اثر آن جوان آملی مجروح از ناحیه چشم و صورت به شدت آسیب دیده و به بیمارستان منتقل شد. پزشکان علی رغم بیرون آوردن بیش از 40 ساچمه از نقاط مختلف بدن پسر جوان مجبور به تخله یکی از چشم های او شدند. در کنار این نوع تیراندازی ها برخی از شلیک ها از روی سهل انگاری دارنده اسلحه شکاری رخ داده است و این کاهلی به مرگی تلخ انجامیده است. چند روز قبل بود که پسر جوان خانواده خسته از پاتک های شبانه حیوانات مزاحم به باغ ش اسلحه شکاری موجود در خانه را برداشته و در دل سیاهی شب به کمین نشست. ساعاتی بعد در حالی که با شنیدن صدایی از لابلی درختان مرکبات لوله اسلحه اش را به سمت سیاهی که هر لحظه نزدیکتر می شد نشانه رفت. روز بعد روزنامه ها نشتند که زوج جوانی هنگام بازگشت از مراسم عروسی در باغ خانوادگی هدف شلیک یکی از اعضای خانواده قرار گرفتند که در این حادثه عروس جوان بر اثر شدت خونریزی جان خود را از دست داد و برادرش به اتهام قتل بازداشت شد.
عربده کشی با توسل به سلاح شکاری نیز از نوع دیگر بهره نامناسب از آن در استان مازندران است. مدتی قبل ماموران نیروی انتظامی خانه ای را در شهرستان بابل به محاصره خود در آوردند. متهمی که در داخل خانه مورد نظر قرار داشت یکی از خطرناک ترین افراد شروری بود که با اقدامات تبهکارانه خود باعث ترس و وحشت مردم شده بود. او هنگامی که خود را در محاصره ماموران دید در حالیکه اسحه شکاری در دست داشت به تیراندازی سمت ماموران پرداخت تا راهی برای فرار از این محاصره بگشاید اما با شلیک های مقابله جویانه پلیس مجروح و به بیمارستان منتقل شده و روی تخت بیمارستان به آغوش مرگ رفت.
اسحه های شکاری از کجا آمده اند؟
استان مازندران به دلیل دارا بودن جنگل ها و زمین های کشاورزی بسیار همواره از گذشته های دور منطقه مناسبی برای شکار محسوب می شده است.اغلب روستائین پس از فراغت از کار کشاورزی و در ماههای بیکاری خود سعی می کردند با استفاده از درآمد های ناشی از شکار امورات خود را بگذرانند. اسلحه های شکاری زیادی در میان روستائیان وجود داشت اما امروزه این موضوع در میان مردم شهرنشین حالت اپیدیمی پیدا کرده است. افراد زیادی با مجوز و یا بدون داشتن مجوز از مراجع قانونی اسلحه شکاری در خانه نگهداری می کنند.تاکنون کمتر نظارتی در این باره آنها وجود داشته است. اتفاقی که با حضور سردار جعفری نسب در راس پلیس مازندران رنگ دیگری به خود گرفت. بر اساس دستورالعملی که از سوی فرماندهی ناجا مازندران برای تمامی نواحی انتظامی استان صادر شده است ، آنان موظف شده اند تا در صورت بروز تیراندازی در کوتاهترین زمان ممکن عامل تیراندازی را شناسایی و بازداشت و اسلحه را ضبط کنند. با این نوع نگرش ها امیدواری برای کاهش تعداد اسلحه های شکاری که در خانه های مردم نگهداری می شود بوجود آمده است. هر چند که افراد زیادی هستند که بی توجه به سختگیری های ماموران و با دهن کجی به قانون راه خود را می روند و کاری به دستور العمل ندارند.
قانون چه می گوید؟
نداشتن سابقه شرارت، جنون و اختلال روانی.نداشتن سابقه تهدید، ارعاب و انتقام‌جویی.نداشتن سابقه قاچاق مواد مخدر، اعتیاد به مواد مخدر، سرقت، خرید و فروش و نگهداری سلاح و مهمات غیرمجاز. سه اصلی است که برای دریافت مجوز سلاه شکاری برای متقاضی لازم است. اما متاسفانه در موارد بسیاری از اتفاقات ناخوشایند اخیر مازندران گاها هر سه اصل زی پا
گذاشته می شود.
بعنوان مثال در حاثه حمله مسالحانه ای که چندی پیش به یکی از جواهر فروشی های شهرستان سیمرغ صورت گرفت مهاجمان در حالیکه اسلحه شکاری در دست داشتنه مردم را به شلیک های متوالی خود به وحشت اندخته و سرانجام اموال طلافروشی را به سرقت بردند.
قانون نگهداری سلاح:
طبق مقررات جمهوری اسلامی ایران هر فرد که تابعیت ایرانی داشته باشد و مراحل احراز سلامت اخلاقی، جسمی، روحی و هویت اجتماعی را بگذراند می تواند همزمان مجوز حمل سه قبضه سلاح شکاری (یک قبضه گلوله زنی، یک قبضه ساچمه زنی و یک قبضه خفیف کالیبر ۲۲) دریافت کند.
معاون اسلحه و مهمات ارتش جمهوری اسلامی ایران، در خصوص صدور پروانه حمل سلاح هیچ گونه تفاوتی بین آقایان وخانم ها نیز وجود ندارد و خانم ها هم می توانند جهت کسب پروانه حمل و نگهداری انواع مجاز سلاح ـ که ذکرش رفت ـ اقدام کنند.
در مجموع حدود ۲۰۰ مرکز مجاز فروش سلاح در کشور هست که ۱۹ فروشگاه آن در شهر تهران است
اما همه راه های تهیه سلاح هم از این مسیر نه چندان پرپیچ وخم نمی گذرد؛ غیر از فروشگاه های اینترنتی متعددی که با توجیه مجاز بودن دفاع شخصی، اقدام به فروش سلاح های دفاعی سرد و گرم می کنند، پیدا کردن فروشندگان سلاح های گرم در خیابان ناصرخسروی تهران هم چندان
دشوار نیست.
فروشندگانی که نه فقط سلاح های شکاری که حتی اقدام به فروش اسلحه های جنگی نیز می کنند.
بر اساس قانونی که مجلس پاییز سال گذشته به تصویب رساند، قاچاقچیان اسلحه گرم و مهمات جنگی با دو تا ۱۵ سال زندان مجازات می شوند و برای قاچاقچیان سلاح گرم شکاری، مجازات شش ماه تا دو سال زندان پیش بینی شده است؛ اما طبق این قانون نه تنها قاچاق سلاح از مرزها که خرید و نگهداری سلاح غیرقانونی نیز مجازات مشخصی دارد.
بر اساس قانون ،حمل و نگه داری سلاح گرم نظر به آثار زیان بار اجتماعی باعث بر هم زدن امنیت اجتماعی می شود بنابراین قانون گذار این كار را ممنوع كرده است.
یک کارشناسمسایل حقوقی در خصوص حمل و نگه داری سلاح شكاری دارای مجوز نیز گفت: حمل و نگه داری سلاح شكاری جرم نیست مگر این كه باعث ایراد صدمه بدنی به شخص یا فوت شود كه مسبب آن مسئولیت قانونی دارد و به حسب عمومی بودن یا نبودن آن به مجازات مربوطه
محكوم می شود. بر اساس ماده 616 چنانچه در اثر بی احتیاطی، بی مبالاتی یا رعایت نكردن قوانین دولتی، با سلاح شكاری قتلی اتفاق بیفتد، مرتكب به حبس از یك تا ۳سال و پرداخت دیه محكوم می شود، در صورتی كه قتل عمدی تشخیص داده شود حكم قصاص صادر می شود.همچنین بر اساس ماده 617 هر كسی به وسیله چاقو یا اسلحه دیگر تظاهر به قدرت نمایی كند یا آن را وسیله مزاحمت اشخاص، اخاذی یا تهدید دیگران قرار دهد یا با كسی گلاویز شود در صورتی كه از مصادیق محارب نباشد به حبس از 6 ماه تا 2 سال و 74 ضربه شلاق محكوم می شود.
بر اساس اظهارات ضیاء الدین موهبتی دادرس دادگاه انقلاب، مجوز حمل اسلحه شكاری برای استفاده در شكار صادر می شود و در صورتی كه برای ایجاد رعب و وحشت یا مصارف غیر مجاز استفاده شود، جرم است.
وی تصریح كرد: با توجه به شرایط اجتماعی امروز، حمل سلاح ضرورتی برای عام ندارد مگر این كه افراد در مكان های مخصوص برای ورزش تیراندازی استفاده كنند، زیرا همراه داشتن سلاح گرم باعث غرور كاذب در افراد می شود و افراد با تزلزلات فرهنگی یا خانوادگی در موقعیت های نامتعادل روحی از آن استفاده غیر مجاز می كنند كه این امر باعث بر هم زدن نظم و امنیت اجتماعی می شود.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی