آخرین اخبار :
  • منتشر شده در پنج شنبه, 12 تیر 1393 17:09

نمایشگاه بین المللی رامسر

 

یادداشت حسن جمالی

 

نمايشگاههاي بين المللي بعنوان يكي از مجاري معرفي كالاهاي توليدی و انتقال تكنولوژي وهمچنین از مهمترين و مؤثرترين ابزارهاي بازاريابي در دنياي امروز تجارت محسوب شده و از ديدگاه اقتصادي تاثير بسزايي در اقتصاد جوامع داشته اند. در هنگام برگزاري هر نمايشگاه بسياري از مشاغل ثابت و دائمي ايجاد و فعال مي شوند و از اين رو ثروت و تصوير كلي منطقه بهبود مي يابد. اثرات پولي ناشي از خريد كالا و خدمات از سوي مشاركت كنندگان ، بازديدكنندگان و حتي برگزار كنندگان بر كسي پوشيده نيست. برگزاري نمايشگاهها به توسعه تصوير شهر و منطقه كمك مي كند و موجب مي گردد ناحيه بخوبي در سطح ملي و بين المللي شناخته شود بعضاً سرمايه گذاري هاي هر چند كوچك انجام شده از سوی صاحبان سرمایه و سرمایه گذاران نامی و غیر نامی میتواند حامی منافع و محرک صنعت منطقه، دولتهاي محلي و شركتهاي ارائه دهنده خدمات باشد. رسالت اصلي نمايشگاههاي بين المللي علاوه بر موارد بالا، اصلاح، تقويت و بهبود سيستم توزيع نيز مي باشد .نظرات كارشناسان اقتصادي و بازرگاني حاکی ازآن است که موثرترين شیوه در توسعه صادرات غيرنفتي، برگزاري منظم و مستحکم نمايشگاههاي تخصصي (صادراتي) بين المللي است. دستيابي به رشد اقتصادي پايدار و توسعه همه جانبه، نيازمند پيروي از الگوهاي مناسب توسعه اقتصادي است . تجربه کشورهای شرق آسيا، بيانگر اين نکته است كه اين كشورها از الگوي توسعه صادرات به نحو بهینه بهره برداري كرده اند تا بتوانند به رشد اقتصادي بالا و پايدار دست يابند. . امروزه نمايشگاه مفهوم مكاني براي عرضه و نمايش آخرين دستاوردهاي صنعتي، توليدي – خدماتي ونیزمحلي براي تبادل ديدگاه هاي تجاري و صنعتي و مکانی براي گفتگو و مذاكرات رو در رو(face to face ، پيدا كرده است.
از این روبا عنایت به اطلاع قبلی و اخبار منتشره مبنی بر برگزاری نمایشگاه بین المللی نوروز 93 در شهرستان رامسر در محل مجتمع بین المللی بازار آرامش از تاریخ 28/12/1392لغایت 17/01/1393و با توجه به گذشت 3 روز از سال نو باستانی، نه تنها برپایی نمایشگاه مطابق با آنچه که اعلام گردید محقق نشد بلکه شهرستان رامسر شاهد خلف وعده برپایی این نمایشگاه نیز میباشد.فارغ از آنکه برگزاری موفق نخستین نمایشگاه بهاره در اواخر اسفند ماه 1392 در همین محل توسط عوامل اجرایی این نمایشگاه ،اعم از شرکت بین المللی برجهای آرامش تحت مدیریت مهندس علي پهلوان نژاد ،گروه بین المللی بامیکا(اندیشه ماندگار) و گروه فرهنگی هنری ادبی گاتا که منجربه اثبات توانمندیها ،مدیریت شایسته تجلیل و تکریم نامبردگان وهمچنین ثبت کارنامه ای موفق تر که به حق مزید شادمانی مردم،رضایتمندی بازدید کنندگان و نشاط واستقبال زاید الوصف شهروندان شهرستان رامسر گردید ،این سوال را به ذهن متبادر میکند که چرا عوامل اجرایی موفق نمایشگاه بهاره تابحال موفق به برگزاری نمایشگاهی در سطحی بالاتر و بین المللی نشده اند؟
متاسفانه نمایشگاهی که قرار بود محل عرضه و نمایش بهترین و لوکس ترین کالاها از سوی معروف ترین برند های ملی و بین المللی باشد به خاطر فشارمضاعف و دخالت بعضی از مسئولین سیاسی –اجرایی شهرستان رامسر و با پیشنهاد ریاست اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان مبنی بر حضور همزمان صنایع دستی شهرستان در نمایشگاه ،عوامل اجرایی نمایشگاه را با چالش جدی مواجه ساخته است.چرا که این تصمیم شتابزده و احساسی مانع از حضور بسیاری از شرکت های مطرح و برندهای معروف ،به دلیل عدم رعایت استانداردها و ساختارهای پیش بینی شده و همچنین عدم رعایت الزامات اولیه برگزاری نمایشگاه ،به عنوان مهمترین عامل لغو قرار داد بسیاری از برندهای مطرح که پیش از این اعلام آمادگی نموده اند گردیده و بدنبال آن سر درگمی و خلف وعده عوامل اجرایی نمایشگاه را موجب شد تا جایی که در حال حاضر فقط میتوان به حضور 3 برند معروف در نمایشگاه اشاره نمود.با این تفاصیل چنانچه نمایشگاه نوروز 93 بدون حضور برند های مطرح و دل خوش نمودن به حمایت از صنایع دستی شهرستان که در چند صد متر جلوتر به آسانی قابل دسترسی است برگزار گردد ،باید پرسید که مداخله مسئولین سیاسی - اجرایی شهرستان رامسر در اجرای پروژه ای که میتوانست در سطحی بالاتر(بین المللی) از نمایشگاه بهاره برگزار گردد و منافع بسیاری را عاید شهرستان نماید ضمن برگزاری در سطحی پایین تر(محلی)و غیر قابل دفاع ، کدامیک از موارد ی را که درمقدمه بدان اشاره شد نصیب شهرستان خواهد نمود؟

 

حسن جمالی

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی