آخرین اخبار :
  • منتشر شده در پنج شنبه, 05 تیر 1393 08:44

جنگل های هیرکانی در آستانه نابودی

جنگل های هیرکانی همواره از تخریب بی رویه با بهانه هایی همانند جاده سازی زخم برداشته و به گفته فرمانداران دیروز چالوس، امروزه جای چرخ لودرها و بلدوزرها در جنگل های شمال بیش از رد پای اسبها و قاطرها هوایداست.
نشست فرمانداران 9 دوره گذشته فرمانداري چالوس فرصتي را فراهم كرد تا چالش و فرصت‌هاي اين شهرستان استراتژيك كه در تقاطع سه استان البرز، گيلان و مازندران قرار ارد مورد بررسي و گفتگو قرار گيرد.

در اين نشست كه از فرماندار با مدت تصدي 10 روزه تا فرمانداري كه اين روزها بر صندلي مجلس تكيه زده اند حضور داشتند، تغييرات قريب 20 ساله فرمانداري چالوس و رشد نه چندان پر سرعت اين شهرستان توسط 9 فرماندار پيشين در ميزباني دهمين فرماندار فعلي چالوس مورد بحث و نقد قرار گرفت. فرمانداران چالوس در حاشیه این جلسه، تخریب جنگل ها، نیمه کاره بودن پروزه بزرگراه تهران شمال، عدم استفاده از شایسته ها را از جمله دغدغه هایشان بیان و تاکید کردند برای توسعه شهرستان باید وحدت و همدلی سرلوحه کار قرار گیرد.
شغل کنونی فرمانداران قدیمی چالوس
از میان فرمانداران چالوس سه فرماندار اکنون دوران بازنشستگی را طی می کنند، یک فرماندار سابق به کار دامپروری اشتغال دارد، یک فرماندار شهردار یک شهر بوده، یک فرماندار قدیمی اکنون نماینده مجلس است.
مسلم حسين زاده كه به عنوان اولين فرماندار شهرستان جديدالتاسيس چالوس در سال 75 بر كرسي مدیریت اين شهرستان نشسته بود و اکنون شهردار شهرستان بابلسر است، با بيان اینكه چالوس معجون كشور است، گفت: وجود اقوام و قوميت هاي مختلف اين شهرستان را به يك شهرستان اقوام ها تبديل كرده است.
9 فرماندار و يك بزرگراه تهران -شمال
وي با اشاره به زدن كلنگ احداث آزادراه تهران شمال در سال 76 اظهار داشت: متاسفانه با وجود گذشت 9 فرماندار و چند نماينده مجلس و چندين رئيس جمهور در طول 18 سال هنوز كه هنوز است اتفاقي در بهره برداري از اين بزرگراه نيافتاده است. وي با بيان برخي خاطرات خودش در زمان تصدي فرمانداري چالوس عنوان داشت: شايد اين شهرستان را به جرات بايد يك شهرستان كاملاٌ سياسي ناميد؛ مثلا آن زمان براي تغيير امام جمعه وقت حدود 100 نفر تجمع كرده بودند و از فرماندار مي خواستند تا جلوي اين تغيير را بگيرد درحاليكه اصلا فرمانداري چالوس در اين حوزه اختيار نداشته است. حسين زاده تاكيد كرد: چالوس نيازمند يك رئيس جمهور است نه يك فرماندار.
يكي ديگر از فرمانداران سابق چالوس كه اين روزها در استان گلستان دوران بازنشستگي خود را مي گذارند و به کار دامپروری اشتغال دارد، يحيي بارچيان است يكي از مشكلات فرمانداران را تداخل وظايف نمايندگان قوا در شهرستان ها بويژه در شهر چالوس دانست و گفت: اين مسئله در اغلب مواقع باعث چالش حوزه وظايفي يك فرماندار با نماينده مجلس و امام جمعه مي شود. بارچيان تاكيد كرد: درحاليكه كار صرفاٌ بايد براي خدمت به مردم باشد بدليل همين تداخل وظيفه مندي نمايندگان قوا در شهرستان ها، خدمت بنام اشخاص مصادره مي شود. يكي ديگر از فرمانداران پيشين چالوس كه در طول 20 سال از عمر خدمتي خود به عنوان فرمانداران شهرهاي مختلف مشغول فعاليت بوده قنبر سيمياري است. وي با تاكيد بر ادامه جلسات هم انديشي فرمانداران گذشته با فرمانداران فعلي و تبادل تجارب اخذ شده و در اختيار قرار دادن آن تجارب گفت: متاسفانه در اغلب انتخاب فرمانداران براي شهرها قبل از انكه به سراغ مدير بروند به سراغ مريد آن مدير مي روند كه همين مساله باعث مي شود در طول تصدي آن مدير بجاي خدمت به مردم، دود اين نحوه انتخاب به چشم مردم برود. سياست ميني بوسي باعث خاك خوردن شايسته ها شده است.
سيمياري با اشاره به تغيير ات در دولت و ادوار گذشته گفت: سياست هاي اتوبوسي و ميني بوسي در تغيير دولت‌ها باعث شده تا بسياري از شايستگي ها و لياقت ها خاك بخورد. وي با بيان آنكه دولت حجت الاسلام روحاني توانسته با شعار اعتدال در حول عقلانيت بسياري از سلايق سياسي را در انتصاب فرمانداران لحاظ كند، اظهار داشت: همه بايد كمك كنند تا انديشه ها و تجارب مديريتي خود را در اختيار مديران جديد و فرمانداران فعلي قرار دهند.
وي يادآور شد: فرمانداران بايد بدنبال كار ماندگار بروند و از روزمره گي ها بشدت پرهيز كنند. فرماندار پيشين چالوس با اشاره به مشكلات شهرهاي غرب مازندران گفت: عدم وجود صنايع كارساز و توليدي در غرب مازندران به دليل موانع و مظاهر زيست محيطي هنوز غرب مازندران از نعمت توسعه برخوردار نشده است.
قاسم احمدي لاشكي كه هم اكنون به عنوان نماينده مردم نوشهر و چالوس و كلاردشت در مجلس در اين منطقه فعاليت دارد به عنوان يكي ديگر از فرمانداران پيشين شهرستان چالوس گفت: چالوس دوران فراز و فرود فراواني را پشت سر نهاده تا امروز در شرايط مطلوب قرار گيرد.
فرمانداران وقت خود را صرف مسائل جرياني و سياسي نکنندوي با اشاره به دوران تصدي خودش در فرمانداري چالوس اضافه كرد: هرچند در آن زمان ارتباط خوبي بين فرمانداران و ائمه جمعه و نماينده مجلس وجود داشته اما خيلي قبل تر در دوران فرمانداران قبلي اين ارتباط به سختي صورت مي گرفت.
احمدي لاشكي افزود: هر دولتي استراتژي خودش رادارد و بايد فرمانداران همراه آن دولت و در مسير اعتماد دولت گام بردارند اما بايد دقت شود كه فردا مسئوليتشان تمام مي شود وقت خود را صرف مسائل سياسي و منافع جرياني نكنند.وي تاكيد كرد: شهرستان چالوس براي توسعه يافتگي نياز به همدلي و وحدت رويه دارد.
قربانعلي مشايخ يكي ديگر از فرماندارن پيشين چالوس گفت: چالوس داراي قدمت زياد و ساختار سنتي است اما توسعه چالوس يك توسعه خطي بوده است.
فرمانداران پيشين چالوس افزود: بايد از خرد و مشاركت خود مردم چالوس براي رفع مشكلات و چالش هاي اين شهرستان بهره برد.
جاي چرخ بلدوزر در جنگل ها به جای پاي قاطر
وي با انتقاد از تخريب منابع طبيعي در اين شهرستان و شهرهاي غرب مازندران تصريح كرد: زماني جاي پاي قاطر را دليل تخريب و خروج دام از مرتع و جنگل مي دانستند اما امروز براحتي با تخريب توپوگرافي و عبور يك بلدوزر به بهانه احداث جاده، جنگل را تخريب مي كنند.
فرماندار دولت احمدي نژاد با قدرداني از محمدناصر زندي فرماندار كنوني چالوس در برپايي نشست هم‌انديشي فرمانداران پيشين گفت: هر دولت ساختار شعاري خود راداشته است اما اين دولت فراتر از همه دولت ها فكر كرده و عنصر موفقيتش نيز مي تواند در استفاده از انديشه خردمندان است.
تورج علي نيا نيز كه در دولت احمدي نژاد زمام فرمانداري چالوس را در دست داشته است نیز، گفت: استفاده از تجربيات مديران گذشته باعث موفقيت مديران مي شود. فرماندار گذشته چالوس با بيان اینكه اين شهرستان از پيشرفت فيزيكي، اقتصادي، اجتماعي و عمراني بسيار خوبي برخوردار نبوده عنوان داشت: يكي از اشكالات اين شهرستان پرداختن رسانه ها به فضاي سياسي چالوس است و بايد به جاي فضاي سياسي به دنبال توسعه عمراني و اقتصادي در شهرستان چالوس بود و در اين خصوص نيز رسانه ها بايد بيشتر تلاش كنند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی