• منتشر شده در پنج شنبه, 12 شهریور 1394 07:22

ظهور کاستی ها در زیر شلاق طوفان

باز هم باران سیل آسا به همراه بادی که سرعتی بیش از حد معمول داشت باعث شد تا کاستی ها درزیر ساخت های شهری اغلب شهرستان های استان مازندران نمود پیدا کند. باران که بارید ، خیابان های شهرها پر از آب شد.تردد ها با کندی و زحمت انجام گرفت و وحشت به جان مردم افتاد. درختان حاشیه خیابان ها یکی پس از دیگری از کمر خم شده و با ناله هایی خشک بر روی زمین فرو غلتیدند.  اما در این میان مرگ هم به ساکنان استان سری زده و قربانی خود را گرفت.
مرگ موتور سوار اهل روستای دارابکلای میاندرود شاید تلخ ترین نشانه طوفان روز سه شنبه 10 شهریور بود.سیداحمد موسوی جوان 24 ساله اهل روستای داربکلای میاندورود که با موتورسیکلت در حال تردد بود، به‌دلیل شدت طوفان منحرف شده و در این حادثه پس از انتقال به بیمارستان بوعلی نکا، جان خود را از دست داد.
در حادثه ای دیگربه دلیل ریزش کوه خودروی 206 در زیر خروار ها سنگ و خاک مدفون شد. ریزش کوه به دلیل بارندگی و سست شدن سنگ‌ها اتفاق افتاده، باعث بروز ترافیک ۱۰ کیلومتری در جاده هراز شد. شاهدان عینی می گویند کوه روی پژو ۲0۶ ریزش کرد و موجب له شدن این خودرو شد. اما خوشبختانه سرنشینان این خودرو سالم از آن بیرون آمدند.
بر اساس اعلام علی نبیان معاون عمرانی استاندار مازندران بارندگی و طوفان سبب آب‌‌گرفتگی معابر شرق، غرب و مرکز مازندران شد و آبگرفتگی معابر و شکستن درختان در مرکز مازندران  را به دنبال داشت. قطع برق در مرکز مازندران و شهرهای استان  از دیگر اتفاقات و پیامد های این طوفان بی موقع بود  هر چند که به گفته نبیان با همکاری شرکت توزیع برق در غرب و مرکز مازندران برق شهرهای استان وصل شد.
این مسئول با بیان اینکه بارندگی و طوفان در مازندران سبب ریزش محور هراز و قطع‌شدگی جاده دوآب شده است، اضافه کرد: گروه‌های امدادی در حال رفع مشکل این محور مواصلاتی در مازندران هستند. تخریب دو واحد مسکونی در روستای قجرخیل شهرستان نکا  اتفاق دیگری بود که عامل آن طوفان اعلام شده است .
قطع 100 خط اصلی برق در مازندران
قاسم شهابی مدیرعامل شرکت توزیع برق مازندران گفت: بیش از 100 خط اصلی برق در استان در اثر بارندگی و طوفان قطع شده بود.
خسارت طوفان به 17 واحد مسکونی بابلسر
بر اساس گزارش به‌دست‌ آمده تا کنون طوفان در بابلسر به 17 واحد مسکونی خسارت رساند .این حادثه که باعث آبگرفتگی معابر، سقوط درختان، خسارت به واحدهای مسکونی و تجاری، قطعی برق، طغیان رودخانه و ... شد باعث ایجاد دل‌نگرانی در مردم و مسئولان شهرستان شد.
تخریب پنج واحد مسکونی و تجاری در بخش مرکزی
مسیب میررمضانی بخشدار مرکزی بیان کرد: طوفان به پنج واحد مسکونی در سه روستای بخش مرکزی خسارت وارد کرد.سقوط تیربرق، خسارت به واحدهای مسکونی، ریزش دیوار در یکی از روستاها و تخریب بخشی از منزل مسکونی، آبگرفتگی معابر و قطعی برق از جمله مواردی بود که در روستاهای بخش مرکزی مشاهده شد.
وی میزان خسارت وارده به واحدهای مسکونی و تجاری را تا این لحظه 110 میلیون ریال عنوان کرد.
این مسئول همچنین با اشاره به طغیان رودخانه تالار در مجاورت روستای تازه‌آباد، بیان کرد: طغیان رودخانه تالار در روستای تازه‌آباد موجب تخریب بخشی از دیواره در مجاورت جاده شد که نیاز است امور آب منطقه‌ای و اداره امور آب شهرستان بابل تدابیری جدی در این زمینه بیاندیشند چرا که در غیر آن با بارندگی دیگر مردم منطقه با خطرات جدی مواجه هستند.
خسارت به 12 واحد مسکونی در بهنمیر
مجتبی حبیب‌نژاد بخشدار بهنمیر نیز با اعلام اینکه تا این لحظه خسارت 12 واحد مسکونی و تجاری در بخش بهنمیر گزارش شده است، میزان خسارت وارده به این واحدها را 300 میلیون ریال اعلام کرد.
وی آبگرفتگی شدید معابر، قطع درختان، قطعی برق،خسارت جدی به ترانس و تیر برق منطقه را از دیگر خسارت واردشده به بخش بهنمیر دانست و افزود: تاکنون اطلاعات دقیقی از خسارات بخش‌ کشاورزی و باغی دریافت
 نشده است.
طوفان بابلسر در 50 سال اخیر بی‌سابقه بود
حسن حبیب‌پور کاشی مدیر امور برق شهرستان بابلسر نیز خاطرنشان کرد: وضعیت طوفان در شهرستان بابلسر به حدی شدید بود که در 50 سال اخیر چنین طوفانی مشاهده نشده بود.طوفان، رعد و برق و باران به حدی در این شهرستان شدید بود که امکان عبور و مرور در برخی خیابان‌ها از جمله خیابان پاسداران
 وجود نداشت.
آبگرفتگی خانه‌های حاشیه رودخانه
بارش شدید باران و توفان در فریدونکنار خسارت جدی نداشته اما چند خانه مسکونی و بعضی معابر را دچار آب‌گرفتگی کرد.
فریدونکنار در نوار ساحلی واقع شده و همین طوفان موجب شد تا در دقایقی کوتاه بسیاری از مسافران چادر و بساط خود را از ساحل برچیدند و به منازل اجاره‌ای و گاهاً ساختمان‌های نیمه‌تمام پناه بردند.
کار قایق‌های تفریحی و آلاچیق‌های ساحلی نیز به تعطیلی کشیده شد و البته گزارشی از خسارت وسایل شناوری در فریدونکنار گزارش نشده است اما تعدادی از آلاچیق‌های ساحلی شهر آسیب دیدند.
نکته قابل توجه اما آب‌گرفتگی درون حیاط و پیاده‌روی تعدادی از دستگاه‌های اجرایی و ادارات در شهرستان فریدونکنار بود که البته شدید نبود و با حضور روسا و همکاران ادارات بعد از آماده‌باش فرماندار فریدونکنار، برطرف شد.
اما در غرب مازندران نیز وضعیت بهتر از مرکز و شرق نبود. بسیاری از خیابان های شهر پر آب شده و مردم با مشکلات زیادی روبرو شده بودند. نوشهر چالوس و نور از جمله شهرهایی بودند که از سیلاب و توفان خسارات زیادی دیدند.
احمد اسدی رییس گروه پیش بینی هواشناسی مازندران  نیز سرعت تند باد را  72کیلومتر بر ساعت اعلام کرد که از غرب به شرق تمامی شهرهای مازندران زیر ضربات تازیانه های خود قرار داده بود.سرعت تند باد که کمتر از دو دقیقه در هر منطقه رخ داده است، تا حدودی موجب وحشت مردم نیز شد.
رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر نیزبا اشاره به وقوع حادثه سیل و آبگرفتگی در ابتدای جاده بلده(از سمت هراز) تاکید کرد: حدود ساعت ۷ تا ۷:۳۰ بعدازظهر سه شنبه بلافاصله پس از تماس‌های مردمی و اعلام گیرافتادن چند خودرو در گل و لای، نیروهای امدادی هلال احمر به محل حادثه اعزام شدند و جان ۳۶ تن از هموطنان را نجات دادند.
به گزارش اداره کل روابط عمومی و ارتباطات مردمی جمعیت هلال احمر، دکتر ناصر چرخساز افزود: به محض حضور نیروهای امدادی در محل حادثه، عملیات نجات افراد و تخلیه خودروها آغاز شد.
وی ادامه داد:  پس از تخلیه خودروها، متاسفانه سیل جاری  و ریزش کوه و گل و لای جلوی خودروها را مسدود کرد، البته جای خوشبختی است که تخلیه خودروها از سوی امدادگران هلال احمر به موقع صورت گرفته و هیچ آسیب جانی را در این حادثه نداشتیم.
مدیر عامل جمعیت هلال‌احمر استان مازندران  نیزاز وقوع سیل و آب‌گرفتگی در 9 شهرستان استان خبر داد و گفت : امدادرسانی های لازم به سیل‌زدگان در شهرستان های نور ، ساری ، قائمشهر ، آمل ،  بابل ، نکا ، بابلسر ، سوادکوه و فریدونکنار ارائه شده است.
مهدی ولی پور با اعلام این خبر افزود : خدمات امدادی لازم به 53 خانوار متاثر از سیل و آب‌گرفتگی ارائه شده است.
مدیر عامل جمعیت هلال‌احمر استان با اعلام به‌کارگیری 21 تیم عملیاتی شامل 89 امدادگر و نجاتگر برای خدمت‌رسانی به 175 نفر از متاثران سیل و آب‌گرفتگی، گفت: 23 دستگاه خودروی امدادی  ،25 دستگاه  پمپ و لجن کش برای تخلیه آب از  منازل مسکونی شهرستان های سیل زده به کار گرفته شده است.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی