• منتشر شده در دوشنبه, 22 تیر 1394 08:39

کشف 200 اثر تاریخی هزاره اول در قائمشهر

رییس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری قائمشهر از کشف و ضبط 216 قطعه اثر تاریخی و کتاب قدیمی مربوط به هزاره اول از منزل یک حفار غیرمجاز در قائمشهر خبر داد. محسن باستانی گفت : وسایل کشف شده شامل نوک پیکان ، ظرف سفالی ، مهره ، سنجاق سر ، شمشیر ، خنجر ، ظرف مسی ، قاشق غذا خوری ، دوک نخ ریسی ، عطردان شیشه ای ، پیه سوز ، ظرف سفالی و هفت نسخه کتاب خطی است.
وی افزود : با انجام کار اطلاعاتی و پلیسی بیش از پنج ماهه ماموران یگان حفاظت از میراث فرهنگی و نیروی انتظامی قائمشهر و در یک حمله غافلگیرانه ، وسایل موردنظر که به صورت ماهرانه در منزل این حفار جاسازی شده بود ، کشف و ضبط شد .  رییس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری قائمشهر گفت : این فرد علاوه بر انجام کار حفاری غیر مجاز برای یافتن وسایل باستانی و تاریخی از دل خاک ، از بزرگ ترین سازندگان دستگاه فلزیاب قائمشهرنیز به شمار می رود. وی افزود : این فرد که هم اکنون متواری است پس از دستگیری برای انجام مراحل قانونی به مراجع ذیصلاح تحویل داده می شود .  او ادامه داد : وسایل کشف شده نیز برای ارزیابی بیشتر کارشناسی به اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری مازندران انتقال می یابد .
باستانی به فعالیت 14 نفر به عنوان مامور در یگان حفاظت از میراث فرهنگی در شهرستان های قائمشهر ، سیمرغ و جویبار اشاره کرد و گفت : با تلاش ها این ماموران و کمک و یاری دیگر نهادها همچون نیروی انتظامی و سپاه و مخبران مناطق روستایی میزان حفاری غیر مجاز بسیار کاهش یافته است .
رییس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری قائمشهر ، سیمرغ و جویبار افزود : اوایل دهه 80 میزان کشفیات وسایل تاریخی و حفاری های غیر مجاز بسیار زیاد بود که اکنون به کمتر از پنج درصد کاهش یافته است.
170 اثر تاریخی و باستانی در قائمشهر ، جویبار و سیمرغ وجود دارد که حفاظت از این آثار بر عهده یگان حفاظت از میراث فرهنگی است.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی