• منتشر شده در دوشنبه, 13 ارديبهشت 1400 09:40
مدیرکل بهزیستی مازندران از تماس بیش از 151 هزار نفر با خط 1480 در سال گذشته خبر داد:

رشد 90 درصدی مشاوره تلفنی

 
 

مدیرکل بهزیستی مازندران اعلام کرد که در سال گذشته بیش از 151 هزار نفر از سراسر استان با خط 1480 ( مشاوره تلفنی- صدای مشاور) تماس گرفتند که نسبت به سال 98 رشد 90 در صدی را نشان می دهد.
دکتر فرزاد گوهردهی، گفت: روانشناسان و مشاوران به عنوان مدافعان سلامت روان، نقش ویژه ای در حوزه سلامت اجتماعی دارند که این مسئله نشان دهنده جایگاه ارزشمند آنان است.
مدیرکل بهزیستی مازندران با بیان اینکه سلامت شامل چهار بعد جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی است، افزود: سلامت روانی در بین ابعاد مختلف سلامتی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است زیرا می تواند بر سه بعد دیگر سلامت اثرات منفی بگذارد.
وی به اقدامات بهزیستی در حوزه خدمات مشاوره اشاره کرد و ادامه داد: یکی از خدمات بهزیستی خط 1480 (مشاوره تلفنی- صدای مشاور) که جهت برطرف نمودن مشکلات روانشناختی در زمینه های فردی، خانواده، کودک و نوجوان، تحصیلی و شغلی مشاوره قبل از ازدواج و مشاوره طلاق و توانایی تصمیم گیری صحیح و مناسب و همچنین تقویت مهارت های زندگی و مهارت های بین فردی خدمات ارائه می دهد.
دکتر گوهردهی خاطرنشان کرد: در سال گذشته بیش از 151 هزار نفر از سراسر استان با خط 1480 ( مشاوره تلفنی- صدای مشاور) تماس گرفتند که نسبت به سال 98 رشد 90 در صدی را نشان می دهد. مدیرکل بهزیستی مازندران با بیان اینکه در استان مازندران یکهزارو 108مشاور در 202 مرکز مشاوره غیردولتی فعالیت می کنند، گفت: در سال گذشته بیش از 108 هزار نفر با مراجعه به مراکز مشاوره و خدمات رواشناختی در سه سطح (عمومی تخصصیسلامت روان محلی )در زمینه های فردی و گروهی، خانواده، تربیتی، تحصیلی، مداخلات روانشناختی در بحران های فردی و خانوادگی، خدمات آموزشی در حورزه سلامت، خدمات آموزش در حوزه های مهارت زندگی و پیش از ازدواج، خدمات تخصصی در حوزه های طلاق، ارتقاء سطح سلامت روان فردی ، خدمات لازم را دریافت کردند. وی به آموزش پیش از ازدواج نیز اشاره کرد و افزود: با هدف ارتقا توانمندی های فردی در انتخاب همسر و تشكيل خانواده موفق، ارتقا احساس رضايت از زندگی خانوادگی و ارتقا مهارت ها در جهت تقويت و ثبات خانواده ،7155 نفر از جوانان در آستانه ازدواج سال گذشته در کارگاه ها و جلسات آموزشی شرکت کردند. دکتر گوهردهی مهارت زندگی و حل مسئله را جهت ارتباط موثر بسیار مهم دانست و ادامه داد: در سال گذشته بیش از 57 هزار نفر از سراسر استان 10 مهارت زندگی که شامل مهارت خود آگاهی، مهارت های ارتباطی، مهارت تصمیم گیری، مهارت حل مسئله، مهارت مقابله با استرس، مهارت تفکر خلاق، مهارت تفکر نقادانه، مهارت کنترل خشم، مهارت همدلی و مهارت مدیریت هیجانی می باشد را فراگرفتند.
مدیرکل بهزیستی مازندران به مشاوره طلاق در مراکز بهزیستی نیز اشاره کرد وگفت: در سال گذشته ۱۲۵۴۴ ثبت نام اینترنتی متقاضیان طلاق در سامانه زمان بهزیستی صورت گرفته است که از این تعداد، ۱۰۲۴۵ زوج در مراکز مشاوره و اورژانس های اجتماعی پذیرش و خدمات مشاوره ای دریافت کردند.
وی با بیان اینکه از این تعداد پرونده بیش از 15 درصد منجر به سازش شده است که رشد 2 درصدی را نشان می دهد، ادامه داد: تعداد ۳۱۳۶۲ جلسه مشاوره تخصصی ویژه متقاضیان در سطح استان توسط مراکز مشاوره بهزیستی انجام شده است. دکتر گوهردهی عمده ترین دلایل طلاق را نیز عدم مسئولیت پذیری، بی توجهی، کمبود مهارت های زندگی، اعتیاد، خیانت و سو ظن، خشونت و دخالت اطرافیان برشمرد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی