• منتشر شده در یکشنبه, 12 ارديبهشت 1400 07:38
در مراسم آغاز ساخت سد زارم‌رود، صورت گرفت؛

تقدیر استاندار مازندران از توجه ویژه دولت به زیرساخت‌های آبی استان

استاندار مازندران با اشاره به این که بودجه سد زارم‌رود با دستور شخص رییس‌جمهوری در ردیف اعتباری سد گلورد قرار گرفت، از توجه ویژه و بی‌سابقه دولت تدبیر و امید به زیرساخت‌های آبی استان طی هشت سال گذشته قدردانی کرد. ‎

احمد حسین‌زادگان در مراسم آغاز ساخت سد زارم‌رود در شهرستان ساری که با دستور ویدیوکنفرانسی رییس جمهوری برگزار شد، افزود: متاسفانه کم توجهی‌های تاریخی سبب شده تا مازندران در حوزه زیرساخت‌های منابع آبی از میانگین کشور و دیگر استان‌ها بسیار عقب بماند، ولی بر اساس شاخص‌های آماری طی هشت سال گذشته اهتمام ویژه‌ای در این زمینه صورت گرفته است.
نماینده عالی دولت در مازندران، هرز رفتن روان آب‌های ناشی از بارندگی را یکی از مشکلات تاریخی استان برشمرد و افزود: خوشبختانه طبق گزارش شرکت آب منطقه‌ای، مهار آب‌های سطحی مازندران از ۲۹۳ میلیون متر مکعب سال ۹۲ به حدود ۴۵۰ میلیون مترمکعب در پایان سال ۱۳۹۹ رسید که نتیجه آن افزایش تثبیت منابع آبیاری زمین‌های کشاورزی از ۶۵ هزار هکتار سال ۹۲ به حدود ۱۰۰ هزار هکتار بوده است.
وی با اعلام این که در دوره هشت ساله دولت تدبیر و امید در مجموع بیش از ۲۲ هزار میلیارد ریال در زمینه جمع آوری و ذخیره سازی روان آب ها سرمایه‌گذاری شد، گفت: همچنین طی هشت سال گذشته ۱۹۲ طرح آبی با اعتبار ۵۰ هزار میلیارد ریال عملیاتی شد.
حسین‌زادگان اجرای ۱۰ طرح تامین منابع آبی شامل هفت طرح آبرسانی با پوشش ۵۰ شهر و ۲ هزار روستا با هزینه ۳۵ هزار میلیارد ریالی را هم از دیگر اقدامات دولت تدبیر و امید برای رفع عقب ماندگی زیرساخت‌های آبی مازندران معرفی کرد و افزود: همچنین در این مدت ساخت سه سد کسلیان، سجاد رود و زارم‌رود با ۱۵ هزار میلیارد ریال اجرایی شد.
وی با اظهار این که همزمان با آغاز فعالیت دولت تدبیر و امید طول شبکه‌های آبیاری و زهکشی مدرن در مازندران ۴۰۰ کیلومتر بود، گفت: با تامین اعتبارات دولتی این طرح نیز در پایان سال گذشته به بیش از ۵۰۰ کیلومتر افزایش یافت.
استاندار مازندران با اعلام این که تعداد سد لاستیکی استان هم از چهار چشمه در سال ۹۲ به هفت چشمه در حال حاضر افزایش یافته است، افزود: همچنین در این مدت به لایروبی رودخانه‌ها و مدرن‌سازی سردهنه‌های کشاورزی نیز با مرمت و بازسازی بیش از ۵۵۰ سردهنه در هر سال با به کارگیری ماشین‌آلات سنگین توجه ویژه‌ای صورت گرفت.
حسین‌زادگان با اظهار این که باید از ظرفیت آب رودخانه‌ها و روان آب‌هایی که به دریا می‌ریزد برای رفع مشکل کم آبی و گاهی جلوگیری از تخریب و خسارت به‌درستی استفاده کرد، اظهار داشت: تامین آب شرب و حل مشکلات پساب ناشی از فاضلاب در مازندران طی هشت سال گذشته از اولویت‌های مهم توسعه‌ای استان بوده ولی با توجه به کم توجهی‌های تاریخی نسبت به جمع‌آوری آب‌های سطحی به‌ویژه در شرق استان، باید اقدامات بیشتری صورت گیرد و امروز شروع ساخت سد زارم‌رود یکی از آن اقدامات است.
وی مهم‌ترین شاخصه ساخت سد زارم‌رود را علاوه بر تامین آب شرب و کشاورزی ۲ شهرستان ساری و میاندورود، مدیریت بحران سیلاب دانست و بیان داشت: با ایجاد این سد سیلاب علیه کشاورزی و محیط زیست را تحت مدیریت و کنترل می‌گیریم.
استاندار مازندران اعتبار ساخت این سد را ۹۵۰ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: با پیگیری شخص رییس‌جمهور ردیف اعتباری سد زارم‌رود در ردیف سد گلورد قرار گرفته است و علاوه بر آن به دنبال ساز و کار مالی جدیدی بر اساس دستور شخص رییس‌جمهوری برای تسریع در ساخت این سد هستیم.
وی با اظهار این که طرح‌های مهم و استراتژیک آبی در مازندران در حال اجرا است، افزد: علاوه بر سدسازی، کانال انتقال آب از غرب به مرکز استان را برای پشت سد هراز در دست اجرا داریم که بسیار حایز اهمیت است.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی