• منتشر شده در چهارشنبه, 22 مرداد 1399 13:06
شهردار رشت خبر داد؛

انجام ۱۰ طرح بازآفرینی طی سال جاری در رشت

 
 
 
 

شهردار رشت تایید کرد که امسال ۱۰ طرح بازآفرینی شهری در این کلانشهر به اجرا درآمد.
ناصر حاج محمدی در جلسه ستاد بازآفرینی شهری  رشت اظهار داشت: طرح هایی از جمله در حوزه آسفالت معابر، طرح جمع آوری آب های سطحی، روستایی ، بهبود فضای شهری و غیره می تواند جرقه ای باشد که در محیط نسبت به بازآفرینی شهری اقدام شود.
وی با اشاره به تاثیر کیفیت بنا بر کیفیت زندگی مردم افزود: ناهنجاریها و مشکلات اجتماعی در برخی مناطق ممکن است بیشتر باشد بنابراین بازآفرینی شهری بسیار حائز اهمیت است.
شهردار رشت خاطر نشان کرد: دولت با اهتمام به اجرای طرح بازآفرینی شهری به نقطه حائز اهمیتی توجه کرده، بازآفرینی شهری به این معنی؛ رهیافت تجدید حیات بافت یعنی اینکه چگونه به بافت قدیم، زندگی ببخشیم.
وی در ادامه سخنانش با بیان اینکه در تمام دنیا بافت های قدیمی جزء مناطق دیدنی است، اضافه کرد: بازآفرینی بافت های فرسوده در واقع نوعی سرمایه گذاری است که می تواند در آینده محلی برای درآمد زایی باشد.
حاج محمدی با اشاره به توجه دولت به اجرای طرح بازآفرینی شهری اظهار داشت: دولت نیز اعتبارات خوبی را در بازآفرینی شهری اختصاص داده که باید به خوبی از آن استفاده کرد.
وی ارتقاء کیفیت زندگی مردم، باز شدن معابر، استحکام ساختمان ها و ارتقاء سیمای شهری را از جمله مزیت های بازآفرینی شهری عنوان و تصریح کرد: بازآفرینی شهری اقدامی برای بهبود زندگی شهروندان و مقاوم سازی سازه ها است.
احیای بافت تاریخی رشت در قالب طرح بازآفرینی شهری با جدیت دنبال شود
فرماندار رشت هم با اشاره به وجود بسترها و محلات تاریخی و قدیمی در شهر رشت، بر لزوم احیای بافت‌های تاریخی این شهر در قالب اجرای طرح بازآفرینی شهری تاکید کرد.
علی فتح اللهی با بیان اینکه اجرای طرح بازآفرینی شهری در  استای رفع مشکلات ساکنان منطقه از اولویت‌های دولت تدبیر و امید است، افزود: همه دستگاه‌های اجرایی موظفند همکاری لازم را در جهت اجرای موفق این طرح با دبیرخانه این ستاد داشته باشند.
وی با اشاره به اهداف طرح بازآفرینی شهری در راستای توسعه شهرها، ارایه خدمات بهتر و زیباسازی شهرها، اظهار داشت: اجرای طرح بازآفرینی شهری نیازمند نگاه همه جانبه و متوازن است تا از طریق آن  کیفیت زندگی شهروندان ارتقا یابد.
 فرماندار شهرستان رشت به توجه ویژه دولت به مقوله بازآفرینی شهری و تخصیص اعتبارات خوب در این راستا اشاره کرد و خاطر نشان کرد: بسیاری از شهرستان های استان های دیگر از این فرصت به خوبی بهره بردند لذا ما نیز باید از ظرفیت های بازآفرینی شهری حداکثر استفاده را ببریم.
 وی با تاکید بر لزوم بهره گیری ازظرفیت ها و بافت های دارای قابلیت بازآفرینی شهر رشت، گفت: شهر رشت با دارا بودن بافت های تاریخی ارزشمند و محله های قدیمی همچون ساغریسازان، چله خونه، استاد سرا و خواهر امام، بسترهای مناسبی در این زمینه دارد که باید مورد توجه جدی قرار گیرد.
 فتح اللهی ساماندهی محلات حاشیه شهر و استفاده از ظرفیت ساختمان و املاک دولتی در جهت اجرای طرح بازآفرینی شهری را از دیگر موارد حائز اهمیت در این زمینه دانست و افزود: شناسایی مناطق دارای پتانسیل بازآفرینی شهری در شهرستان رشت ضرورت دارد لذا دستگاه ها باید اراضی و املاک دارای قابلیت بازآفرینی شهری را شناسایی کرده و نهایت همکاری را در این بخش داشته باشند.
رئیس بازآفرینی شهری شهرستان رشت هم در این جلسه بیان داشت: از ۱۶ محله سکونتگاه غیررسمی ، چهار محله را به عنوان هدف قرار دادیم که در آن یک سری پروژه ها در حال انجام است.
یوسفیان خاطر نشان کرد: از سال ۹۸ تاکنون افزون بر یک هزار و ۱۴۱ واحد مسکونی به بانک مسکن برای دریافت وام بافت های فرسوده معرفی کرده ایم.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی