آخرین اخبار :
  • منتشر شده در پنج شنبه, 12 تیر 1399 12:43
با حضور معاون صید و بنادر ماهیگیری سازمان شیلات ایران و مدیرکل شیلات مازندران انجام شد؛

رهاسازی بیش از 20 میلیون قطعه بچه ماهی سفید در مازندران

 
 
 
 

خبرشمال  /


عملیات رهاسازی بیش از 20 میلیون قطعه بچه ماهی سفید در مازندران با حضور مدیرکل شیلات مازندران و معاون صید و بنادر ماهیگیری سازمان شیلات ایران در سایت بندر صیادی امیرآباد آغاز شد.
مدیرکل شیلات مازندران در این عملیات با اشاره به اینکه این پروژه در راستای اقتصاد مقاومتی، چندین سال در دستور کار اداره کل شیلات مازندران قرار داشت تا به تکثیر طبیعی گونه سفید ماهیان در دریای خزر و بازسازی این گونه در ذخایر دریای خزر کمک شود، گفت: در سال 97 تعداد 27 استخر احداث شد تا با کمک جامعه صیادی و اتحادیه پره استان‌ها این تعداد را به 42 استخر افزایش دهیم.
اسحاقی ادامه داد: همچنین خواستیم از 17 رودخانه در اصل 97 به 20 رودخانه و یک رودخانه حفاظت شده در سال 97 (که تبدیل به 3 رودخانه شد) برسیم و مجموعه 65 واحد را در نظر گرفتیم که بتوانیم به تکثیر طبیعی ماهیان سفید  کمک کنیم.
اسحاقی از افزایش تعداد مولدین رهاسازی شده در این پروژه از بالغ بر 180 قطعه ماهیان مولد در سال 97 به 13 هزار و 282 قطعه در سال 98 خبر داد و افزود:  در سال 97 تقریبا 20 میلیون بچه ماهی تولید کردیم و پیش‌بینی می‌کنیم امسال بتوانیم به 25 میلیون بچه ماهی برسیم.
مدیرکل شیلات مازندران با تصریح این نکته که امروز در اراضی بندر صیادی امیرآباد توانستیم استخری با ابعاد 700 متر احداث کنیم و با استخری که در سال 97 احداث شده بود مجوعا به 3 حوضچه رسید‌ه‌ایم، گفت: در این اراضی حدود 2500 قطعه ماهیان مولد سفیر داریم که در استخر رهاسازی شده و پیشبینی می‌کنیم بتوانیم نزدیک به 40 میلیون بچه ماهی تولید کرده باشیم.
اسحاقی گفت: در سال 97-98 پروژه رهاسازی مستقیم بچه ماهیان با اعتبار حدود 38 میلیون تومان با موفقیت توسط همکاران پژوهشکده انجام پذیرفته که در همان سال حدود 5 میلیون قطعه بچه ماهیان تولید مرکز شهید رجایی به صور مستقیم در منطقه میانکاله در دریا رهاسازی شده است.
وی افزود: در سطح استان 54 شرکت تعاونی پره وجود دارد که حدود 13 تعاونی پره در منطقه میانکاله مستقر بوده که حدود 24 درصد از کل تعاونی سطح استان را به خود اختصاص می‌دهد.
مدیرکل شیلات مازندران تعداد صیادان بخش ماهی استخوانی در سطح استان را 3800 نفر برشمرد و عنوان کرد: حدود 1100 نفر صیاد در منطقه میانکاله بهشهر مشغول فعالیت بوده که حدود 29 درصد از کل صیادان سطح استان را به خود اختصاص می‌دهد.
اسحاقی همچنین اعلام کرد که در سال جاری در کمیته رهاسازی مصوب شد، حدود 7 میلیون قطعه بچه ماهیان به طور مستقیم در منطقه میانکاله در دریا رهاسازی شود.

اتحادیه و تعاونی‌های صیادی
در مازندران الگویی برای تمام کشورند
معاون صید و بنادر ماهیگیری سازمان شیلات ایران نیز با بیان اینکه 70 درصد صیادی شمال کشور متعلق به مازندران است، گفت: اتحادیه و تعاونی‌های صیادی در مازندران الگویی برای سایر استان‌ها محسوب می‌شوند.
سید پرویز محبی در حاشیه آغاز عملیات رهاسازی بیش از ۲۰ میلیون قطعه بچه ماهی سفید در مازندران در بندر صیادی امیرآباد، اظهار کرد: ضرورت دارد اتحادیه‌ها و تعاونی‌ها در سیاست‌گذاری‌ها کمک حال شیلات باشند.
وی تصریح کرد: بر اساس آمار و ارقام، مازندران قطب صیادی در شمال کشور است به طوری که ۷۰ درصد صیادی شمال کشور در مازندران صورت می‌گیرد و امرار معاش ۵ هزار نفر به صورت مستقیم و ۲۵ هزار نفر به صورت غیرمستقیم را شامل می‌شود.
محبی با بیان اینکه استمرار شغل صیادی یکی از هدف‌های اصلی سازمان شیلات است به این نکته اشاره کرد که اقتصادی کردن فعالیت صیادی و تامین معیشت صیادان در اولویت برنامه‌های سازمان شیلات ایران است.
معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات ایران با بیان اینکه نقش اتحادیه و تعاونی‌ها به همراه فعالیت گردشگری در حوزه صیادی بسیار مهم است و باید مورد توجه قرار گیرد، گفت: احیای ذخایر دریایی باید یک اصل قرار گیرد بنابراین بهره‌برداری صیادی در مازندران یک الگوی مهم و برنامه راهبردی است که در همین راستا رونق حوزه صیادی و تکثیر ماهی در استان از سال ۹۳ تاکنون پررنگ‌تر شده است.
وی یادآور شد: اختصاص اعتبار ملی به مازندران یک اولویت است و تلاش می‌کنیم تا این اعتبار را افزایش دهیم.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی