• منتشر شده در چهارشنبه, 31 ارديبهشت 1399 11:22
توکلیان؛ مربی اسبق تیم ملی:

چرخه انتخابی به نفع کشتی کشورمان است

 
 
 
 

مربی اسبق تیم ملی کشتی آزادتاکید کرد که قانونمندی در انتخابی تیم‌های ملی کشتی به نفع کشتی کشورمان است و فدراسیون باید پای آن بایستد.
«امیر توکلیان» افزود: یک کشتی‌گیر باید بداند تکلیفش برای رسیدن به دوبنده تیم ملی چیست و از چه مراحلی باید عبور کند. فدراسیون و همه اهالی کشتی باید پای چرخه انتخابی تیم ملی بایستیم. یعنی توصیه، موقعیت و یا صرف نتیجه‌گیری نباید خللی در اجرای آن ایجاد کند و چرخه انتخابی باید ملاک عمل قرار گیرد و این موضوع به نفع کشتی کشورمان است، کشتی ورزش انفرادی است و هر کسی که می‌خواهد افتخاری کسب کند باید قابلیت‌های خود را روی تشک نشان دهد و ملی‌پوش شود.
وی اظهار داشت: در گذشته نیز نفر اول جام جهان پهلوان تختی مجوز حضور در مسابقه‌های قهرمانی آسیا را کسب می‌کرد اما در چرخه جدید انتخابی تیم ملی امتیازبندی
 شده است.
دارنده مدال نقره رقابت‌های قهرمانی سال ۲۰۰۱ جهان در صوفیه بلغارستان با اشاره به اینکه هنوز متن کامل چرخه انتخابی را مطالعه نکرده اما در جریان کلی آن است، یادآور شد: در این فرایند هیچ امتیازی به دارندگان مدال طلای پیکارهای جهانی جوانان و امیدها (زیر ۲۳ سال) داده نشده است در حالی که کسی که توانسته در پیکارهای جهانی زیر ۲۳ سال مدال طلا بگیرد به طور حتم این قابلیت را دارد در مسابقات جهانی و المپیک نیز موفق باشد و فدراسیون می‌توانست برای این نفرات در چرخه جدید انتخابی امتیازی در نظر می‌گرفت.
وی همچنین با اشاره به اینکه چرخه انتخابی تیم ملی از حضور در پیکارهای قهرمانی کشور آغاز می‌شود، گفت: در یک وزن شاید ۳ آزادکار مازندرانی خوب داشته باشیم که همگی آنها باید در مسابقات انتخابی استانی شرکت کنند و یک نفر از هر استان در هر وزن بیشتر نمی‌تواند در مسابقات قهرمانی کشور شرکت کند. در این شرایط مسابقات اوپن را نیز برداشتیم که به نظر من کار اشتباهی است چرا که در مسابقات قهرمانی کشور برای مثال در وزن ۹۷ کیلوگرم مدعیانی همچون علی شعبانی، محمدحسین محمدیان، رضا یزدانی، مجتبی گلیج و عباس فروتن باید در مسابقات انتخابی استان مازندران شرکت کنند تا تکلیف یک نفر برای حضور در مسابقات قهرمانی کشور مشخص شود و البته این اجازه را هم ندارند در سهمیه سایر استان‌ها قرار گیرند.
توکلیان یادآور شد: برای همین مسابقات اوپن را در این چرخه می‌توانستند به عنوان مرحله نخست انتخابی قلمداد کنند و فرصت خوبی بود برای کسانی که فرصت حضور در قهرمانی کشور را نداشتند تا در مسابقات اوپن امتیاز و سهمیه لازم را کسب کنند. در حالی که در چرخه جدید انتخابی تیم ملی نفرات اول، دوم، سوم مشترک و پنجم مشترک مجوز حضور در جام تختی را کسب می‌کنند و نفر دوم و یا سوم مازندران از نفرات برتر بسیاری از استان‌ها
بهتر است.
این مربی سازنده استان خراسان رضوی خاطر نشان کرد: قانونمندی همیشه خوب بوده اما اعتقاد دارم که فدراسیون می‌توانست مسابقات اوپن را به عنوان مرحله نخست انتخابی برگزار کند. اگر یک نفر در انتخابی استان اول شده اما در قهرمانی کشور مصدوم شود، دیگر فرصت لازم برای مسابقات دیگر را نخواهد داشت در حالی که در این چرخه باید یک سهمیه به استان مربوطه داده شود.
وی با اشاره به ترافیک حضور آزادکاران طراز اول در وزن‌های ۸۶ و ۹۷ کیلوگرم گفت: در وزن ۹۷ کیلوگرم علی شعبانی، رضا یزدانی، محمدحسین محمدیان، عباس فروتن و مجتبی گلیج همگی در ابتدا باید در انتخابی استان مازندران شرکت کنند و یک نفر از آنان سهمیه حضور در مسابقات قهرمانی کشور را کسب خواهند کرد و نفرات بعدی شانس حضور در سایر مراحل انتخابی را از دست خواهند داد.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی