آخرین اخبار :
  • منتشر شده در سه شنبه, 29 بهمن 1398 11:26
رییس هیات شطرنج گیلان:

حضور خارجی‌ها باعث ارتقای شطرنج‌بازان ما می‌شود

 
 
 
 

رییس شطرنج گیلان معتقد است که حضور شطرنج‌بازان معروف خارجی باعث ارتقای جایگاه شطرنج‌بازان ما می‌شود.
کیومرث بیات اظهار داشت: با توجه به حضور شطرنج‌بازان خارجی که از جایگاه مناسبی در رتبه‌بندی فدراسیون جهانی برخوردارند، رقابت شطرنجبازان ایرانی با این اساتید باعث می‌شود تا امتیاز شطرنج‌بازان ما در رتبه‌بندی جهانی نیز بالا برود.
وی افزود: این امر یکی از مزیت‌های بزرگ میزبانی رقابت‌های بین‌المللی است چون باعث ارتقای جایگاه شطرنجبازان ایرانی در رتبه‌بندی جهانی می‌شود و علاوه بر آن، شطرنج‌بازان ما با چهره‌های معروف شطرنج جهان نیز مبارزه و رو در رو می‌شوند.
وی ادامه داد: البته ما نیز در رشته شطرنج و در سطح جهان از اعتبار و جایگاه بسیار مناسبی برخوردار هستیم و شطرنج‌بازان بسیار خوبی در ایران حضور دارند که جایگاه مناسبی نیز در فدراسیون جهانی دارند اما سایر شطرنج‌بازان با حضور در چنین رقابت‌های بین المللی، می‌توانند جایگاه خود را ارتقاء دهند.
رییس هیات شطرنج گیلان به حضور بیش از ۹۰۰ شطرنج‌باز در هجدهمین دوره جام کاسپین و ثبت رکورد جدید در این مسابقات نیز اشاره و بیان کرد: خوشبختانه استقبال از این دوره از مسابقات نیز بسیار چشمگیر بوده و رکورد جدیدی از نظر حضور شطرنجبازان ثبت شد.
بیات خاطرنشان کرد: تاکنون بییشترین حضور شطرنج‌بازان در رقابت‌های جام کاسپین به حدود ۸۵۰  شطرنج‌باز می‌رسد اما در این دوره ۹۰۴ شطرنج‌باز حضور یافته‌اند تا رکورد جدیدی نیز در تعداد شرکت‌کنندگان در این دوره از مسابقات ثبت شود.
وی اضافه کرد: البته تعداد افرادی که در این دوره از رقابت‌ها حضور یافته و ما میزبان آنان هستیم بیش از یکهرار نفر هستند چون تعدادی از شطرنجبازان به خصوص در جدول سوم که شطرنج‌بازان زیر ۱۴ سال حضور دارند، با خانوده‌های خود در این رقابت‌ها حضور یافته‌اند.
وی تصریح کرد: خوشبختانه سطح کیفی مسابقات شطرنج جام کاسپین نیز بسیار بالاست و شطرنج‌بازان ایرانی نیز تا پایان دور چهارم توانسته‌اند نتایج بسیار خوبی را کسب کنند و خوشبختانه هم اینک بردیا دانشور شطرنجباز  ملی‌پوش نوجوان ایرانی به همراه دو استاد بزرگ شطرنج از  جمهوری آذربایجان و ارمنستان در صدر جدول قرار دارد.
تا پایان دور چهارم جدول گروه اول که با حضور  اساتید و شطرنج‌بازان دارای ریتینگ بین‌المللی بالای ۱۸۰۰ در جریان است، پس از بردیا دانشور، ووگار رسولوف و گئورگ هاروتجیان که با چهار امتیاز در صدر قرار دارند، امیررضا پوررمضانعلی ، مسعود مصدق پور، سیدمحراب خوشکلام، آرش داغلی و مهدی غلامی از ایران به همراه گیگا کاپارادزه از گرجستان، هایک یرتسیان از ارمنستان و مسراتدین اسکندروف از جمهوری آذربایجان با کسب سه و نیم امتیاز در تعقیب
صدرنشینان هستند.
هجدهمین دوره رقابت‌های شطرنج بین‌المللی جام کاسپین از غروب جمعه با حضور ۹۰۴ شطرنجباز از ایران و کشورهای روسیه، جمهوری آذربایجان، ارمنستان، گرجستان، ترکمنستان، ترکیه و عراق جمعه شب در مجموعه ورزشی یادگار امام رشت در سه جدول آغاز شده که جدول گروه اول شامل شطرنج‌بازان دارای ریتینگ بین المللی بالای ۱۸۰۰ و اساتید است، در جدول گروه دوم نیز شطرنج‌بازان دارای ریتینگ بین المللی زیر ۱۸۰۰ حضور یافته و در جدول گروه سوم نیز شطرنج‌باران زیر ۱۴ سال شرکت دارند.
رقابت‌های شطرنج بین‌المللی جام کاسپین (خزر) به مدت ۶ روز در مجموعه ورزشی یادگار امام رشت ادامه می‌یابد که در نهایت به نفرات برتر جداول مختلف، ۶۰۰ میلیون ریال جایزه نقدی اهداء می‌شود.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی