آخرین اخبار :
  • منتشر شده در چهارشنبه, 02 بهمن 1398 07:57
معاون امور بندری و حوزه خزر سازمان منطقه آزاد انزلی اعلام کرد؛

افزایش ظرفیت‌های ترانزیتی مجتمع بندری کاسپین گیلان

 
 
 
 

ظرفیت‌های ترانزیتی مجتمع بندری کاسپین به‌عنوان یک بندر نسل سومی در شمال کشور با اتصال راه‌آهن گیلان و با بهره‌برداری از اسکله رو‌ رو افزایش پیدا می‌کند.
مجتمع بندری کاسپین از زیرساخت‌های لجستیکی مناسبی برای گسترش تجارت و صادرات کالا به کشورهای هدف نظیر روسیه و قزاقستان برخوردار است از سوی دیگر با تکمیل و اتصال راه‌آهن گیلان و بهره‌برداری از اسکله رو رو ظرفیت‌های ترانزیتی و عملکردی این بندر افزایش پیدا می‌کند.
عضو هیئت مدیره و معاون امور بندری و حوزه خزر سازمان منطقه آزاد انزلی به تشکیل کارگروه توسعه مبادلات تجاری از مسیر کشورهای اورسیا و کریدور شمال - جنوب در این سازمان اشاره کرد و بیان داشت: سازمان منطقه آزاد انزلی به عنوان تنها منطقه آزاد شمال کشور از مزیت‌‌های ترانزیتی و ظرفیت‌های قانونی خوبی برخوردار است.
امین افقی از تفاهمنامه‌های منعقد شده بین سازمان منطقه آزاد انزلی با نهادهای دولتی کشورهای عضو اتحادیه گمرکی اوراسیا خبر داد و عنوان کرد: سازمان منطقه آزاد انزلی با توجه به کارکردها و زیرساخت‌های مناسبی که دارد به پل ارتباطی ترانزیتی و تجاری با کشورهای اوراسیا و حاشیه خزر
 تبدیل می‌شود.
وی با تأکید بر اینکه توسعه زیر ساخت‌های لازم در جهت افزایش مزیت‌های خدماتی یکی از راهکارهای مناسب جهت تقویت فعالیت‌های تجاری محسوب می‌شود تصریح کرد: در حال حاضر مجتمع بندری کاسپین از زیرساخت لجستیکی خوبی برای گسترش تجارت و صادرات کالا به کشورهای روسیه و قزاقستان
 برخوردار است.
عضو هیئت مدیره و معاون امور بندری و حوزه خزر سازمان منطقه آزاد انزلی در تشریح وضعیت مجتمع بندری کاسپین نیز ابراز داشت: اتصال راه آهن و بهره‌برداری از اسکله رو رو، ظرفیت‌های عملکردی در بندر کاسپین را به عنوان یک بندر نسل سوم تکمیل می‌کند و فعالان اقتصادی به راحتی می‌توانند از مزایای آن بهره‌مند شوند.
افقی وجود مخازن، سیلوی غلات و انبارهای سرپوشیده در مجتمع بندری کاسپین و بهره‌مندی تجار از مزیت‌ها و معافیت‌های قانونی سازمان منطقه آزاد انزلی را مورد تأکید قرار داد و گفت: حضور سازمان منطقه آزاد انزلی در اجلاس‌های اقتصادی کشورهای عضو اوراسیا موجب تقویت و رونق مراودات تجاری آنان شده است.
وی در تشریح بیشتر تفاهم‌نامه‌های همکاری منعقد شده دو سویه بین سازمان منطقه آزاد انزلی و کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا ابراز داشت: این تفاهم‌نامه‌ها با دو کشور اصلی عضو اوراسیا یعنی روسیه و قزاقستان جهت گسترش تجارت با این کشورها و منطقه ویژه لوتوس توسط سازمان منطقه آزاد انزلی اجرایی شده است.
افقی با اشاره به اینکه سازمان منطقه آزاد انزلی از موقعیت ویژه‌ای در مسیر تجاری چین - قزاقستان - ایران و کریدور شمال - جنوب برخوردار است افزود: در همین راستا نخستین محموله تجاری از طریق کریدور شمال - جنوب پس از انعقاد تفاهمنامه سه جانبه بین منطقه آزاد انزلی، چابهار و لوتوس آستراخان روسیه وارد کشورمان شد.
به گزارش تسنیم، روسیه یکی از مهم‌ترین بازارهای تجارت در حوزه اوراسیا است از طرف دیگر این کشور حدود 80 درصد سهم بازار صادراتی و وارداتی این اتحادیه اقتصادی را به خود اختصاص داده و می‌تواند به عنوان محور اصلی مراودات تجاری کشورمان قرار گیرد.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی