آخرین اخبار :
  • منتشر شده در یکشنبه, 29 دی 1398 07:52
رییس جهاد کشاورزی مازندران خبر داد؛

آغاز شخم زمستانه شالیزارهای مازندران

شخم زمستانه شالیزارهای مازندران با هدف بهره‌گیری از روان آب‌ها برای سیراب کردن زمین و مقابله با آفت کرم ساقه خوار البته گسترده‌تر از سال‌های گذشته آغاز شده است.
کشاورزان برنج کار در مناطق مرکزی مازندران از جمله بابل، بابلسر، محمود آباد، قائم‌شهر، فریدونکنار، آمل و حتی ساری این روزها در حال انجام نخستین شخم زمستانی شالیزارهایشان هستند تا از این طریق هم از روان آب‌هایی که هرز به دریا می‌ریزد بهره‌مند شوند و هم اینکه با زیر و رو شدن خاک، کرم ساقه خوار در اثر سرما زمستانی از بین برود.
شخم، عملیاتی است که منجر به زیر و رو و نرم کردن خاک و هم چنین خرد کردن کلوخ‌ها می‌شود و بر اساس نظر کارشناسان کشاورزی این عملیات نفوذپذیری خاک نسبت به هوا و آب، افزایش توان ذخیره آب، ازبین رفتن بذرعلف‌های هرز به دلیل قرار گرفتن در معرض دید پرندگان و تاثیر سرما بر آنها، زیر خاک کردن بقایای گیاهی فصل قبل و از بین بردن آفت کرم ساقه خوار را که به صورت زمستان گذران در بقایای گیاهی وجود دارد، به همراه خواهد داشت.
افزایش تولید محصول، استفاده بهینه از نزولات جوی، کاهش مصرف سموم شیمیایی و در نتیجه ارتقای سلامت محصول از مزیت‌های مهم شخم زمستانه است.
کشت برنج در مازندران به طور معمول با شخم و شیار   ، خزانه گیری و آب تخت کردن شالیزار از ماه اسفند آغاز می‌شود و به طور معمول در اواخر ماه فروردین به مرحله نشا می‌رسد.
مازندران با تولید سالانه حدود یک میلیون تُن برنج سفید، بیش از ۴۰ درصد نیاز کشور به این محصول راهبردی را تامین می‌کند.
رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران همچنین از تمام شالیکاران خواست تا هرچه سریع‌تر نسبت به شخم و شیار زمین‌های شالیزاری با هدف استفاده از آب فراوان و از بین بردن علف‌های هرز اقدام کنند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی