آخرین اخبار :
  • منتشر شده در پنج شنبه, 14 آذر 1398 11:43

تشدید فرسایش خاک کشاورزی مازندران با تغییرات اقلیمی

 
 
 

کارشناسان و محققان بخش‌های مختلف کشاورزی مازندران به تازگی در همایش روز جهانی پاسداشت خاک، نسبت به روند تخریب و فرسایش خاک استان ابراز نگرانی و بر لزوم مدیریت منابع آب و خاک با هدف جلوگیری از فرسایش خاک و نابودی آن تاکید کردند.
استاد و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری با هشدار نسبت به وضعیت تنشی حاکم و ضعف ساختار خاک در مازندران گفت: یکی از مشکلات اصلی استان از بین بردن مقاومت‌های جانبی خاک از طریق فرسایش کناره‌ای در رودخانه‌ها، حفر آبراهه در شیب، حفاری‌ها برای بهره‌برداری از معادن و همین طور جاده‌سازی‌های غلط است.
دکتر محمد علی بهمنیار با اظهار اینکه خاک در مازندران با تنش‌های مختلف با شدت در حال فرسایش است، آشکارترین نوع فرسایش را فرسایش توده‌ای خاک یا جریان گل توصیف کرد که در سیلاب‌های یک دهه اخیر خود را نشان داده است.
این استاد دانشگاه گفت: به دلیل دخل و تصرف در عرصه‌های طبیعی و جنگلی، جاده‌سازی‌های غیر اصولی و قطع درختان و تخریب بستر رودخانه‌ها، سیلاب گل که در استان رخ می‌دهد مقدار زیادی مواد ریز و درشت را در اراضی شیب دار به پایین حمل می‌کند و به این ترتیب می‌تواند در مسیر خود خسارت جبران ناپذیری وارد سازد که این موارد در استان مازندران در سیلاب یک دهه گذشته تجربه شد.
بهمنیار با بیان این نکته که روند بهره‌برداری و مدیریت خاک کشاورزی در مازندران سبب شد تا با تهدیدات جدی مواجه شویم، تصریح کرد: در این شرایط نکات سیاسی، احساسی و غیر علمی نباید به هیچ عنوان متوجه تهدیدات خاک مازندران شود.
وی فرسایش کنار رودخانه در مازندران را خطرناک توصیف کرد و گفت: در سال‌های اخیر شاهد سیلاب جدی در دشت و جلگه هستیم و این ناشی از رسوبات ناشی از فرسایش خاک توده‌ای از نوع  جریان گل است.

*توجه ویژه به آبخیزداری
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران طرح آبخیزداری را از طرح‌های اولویت‌دار منابع طبیعی برای کاهش فرسایش خاک دانست و گفت: بر اساس آمار میانگین فرسایش خاک در هر هکتار در ایران حدود 16.7 تُن است که این فرسایش در این خطه شمال کشور بیشتر است.
محمود موسوی دلیل ازدیاد فرسایش خاک در مازندران را ناشی از تغییر وضعیت جوی و افزایش باران‌های سیل آسا و مخرب در این خطه شمال کشور بیان کرد و افزود: اگرچه بی توجهی در حفاظت از عرصه‌های طبیعی و تخریب و تجاوز را در این خطه شمال انکار نمی‌کنیم، اما مهم‌ترین راهکار امروز غلبه بر فرسایش خاک در اجرای طرح آبخیزداری و احیای جنگل و مراتع است.
وی گفت: اگر به اجرای طرح‌های آبخیزداری در استان توجه نشود، در آینده نه چندان دور سدهای مازندران بر اثر گل و لای ناشی از فرسایش کارایی خود را از دست می‌دهند.
از ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار مساحت مازندران حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار هکتار را اراضی جنگلی و مراتع تشکیل می‌دهند که ۷۰ درصد از این مساحت در مدیریت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران منطقه ساری و بقیه در مدیریت اداره کل منابع طبیعی غرب مازندران منطقه نوشهر قرار دارد.
رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: نگرانی محققان و کارشناسان علوم کشاورزی و منابع طبیعی را از وضعیت فرسایش و تخریب خاک کشاورزی استان را می‌پذیریم و آماده اجرای نتایج تحقیقاتی آنان هستیم.
عزیزاله شهیدی فر با بیان اینکه آموزش و اجرای خاک ورزی حفاظتی به عنوان یکی از برنامه‌های محوری کشاورزی استان است، افزود: خاک‌ورزی حفاظتی،  روشی نوین برای جلوگیری از فرسایش و به هم خوردن توازن و تعادل مواد موجود در خاک با به کارگیری شیوه‌های علمی در کاشت، داشت و برداشت محصول است که در دستور کار قرار گرفته است.
این مسوول کشاورزی مازندران حفاظت از خاک برای کشاورزی آینده را ماموریت همه مسوولان و تولیدکنندگان دانست و گفت: امروزه فرسایش آبی و توده‌ای در زمین‌های کشاورزی استان بالا است. شهیدی‌فر با اشاره به تغییر کاربری‌های غیرمجاز زمین‌های کشاورزی مازندران که آسیب جدی بر خاک کشاورزی زده است، افزود: وجود آب‌های آلوده ناشی از تولیدات صنعتی و فاضلاب شهری نیز کشاورزی استان را دچار مشکل کرده است.
وی تاکید کرد که جهاد کشاورزی به عنوان متولی امر تولید در کنار کشاورزان آماده دریافت مقولات علمی و دانشگاهی است و توقع نیز بر این است که همه  مسائل و مشکلات به صورت دقیق و شفاف از وضعیت آب و خاک کشاورزی استان مورد بررسی کارشناسی قرار بگیرد.
رییس جهادکشاورزی مازندران گفت: با توجه به اهمیت کشاورزی استان در امنیت غذایی کشور هرگونه اظهار نظر در بخش تولیدات کشاورزی به لحاظ سلامت از اهمیت خاصی برخوردار است و اگر اظهارات کارشناسی نباشد، در واقع چوب حراج روی محصول کشاورزی استان می‌خورد.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی