آخرین اخبار :
  • منتشر شده در پنج شنبه, 23 آبان 1398 10:18
استاندار گیلان اعلام کرد

گیلان جزو ۴ استان باسواد کشور

 
 
 
 

استاندار گیلان این استان را با سابقه درخشان علمی و فرهنگی، جزو ۴ استان باسواد کشور به شمار آورد که نشان‌دهنده تلاش‌های خوب فعالان فرهنگی استان در زمینه ارتقای سطح سواد
جامعه است.
ارسلان زارع در جلسه شورای آموزش و پرورش استان گیلان با اشاره به اقدامات انجام شده توسط آموزش و پرورش اظهار داشت: امسال با وجود اینکه مسائل و مشکلات کمبود نیروی انسانی نگران‌ کننده بود اما نهاد آموزش و پرورش با اقدامات مؤثر سال تحصیلی جدید را به خوبی آغاز کردند.
استاندار گیلان با اشاره به نقش ویژه آموزش و پرورش و مدارس در توسعه و پویایی جامعه خاطرنشان کرد: شعار سال تحصیلی امسال نیز "مدرسه محل زیست تحصیلی پرنشاط و شرافتمندانه" است بنابراین مدارس می‌توانند زمینه‌ساز افزایش اعتماد به نفس
دانش‌آموزان باشند.
زارع با بیان اینکه استان گیلان دارای سابقه درخشان علمی و فرهنگی است تصریح کرد: استان گیلان جزء 4 استان باسواد کشور است که نشان‌دهنده تلاش‌های خوب معاونت سواد آموزی و فعالان فرهنگی استان در ارتقاء سطح سواد جامعه است.
وی با اشاره به لزوم تثبیت سواد در بین سواد‌آموزان تصریح کرد: مجموع تلاش‌ها برای تثبیت سواد در بین سواد‌آموزان باید بیشتر شود و در این راستا تکمیل بانک اطلاعاتی اسامی بی‌سوادان، تلاش بیشتر معاونت سواد آموزی و همکاری سایر دستگاه‌های اجرایی حائز اهمیت است.
نماینده عالی دولت در استان گیلان، اعزام دانش‌آموزان به اردوهای راهیان نور را مورد اشاره قرار داد و افزود: اعزام دانش‌آموزان به اردوهای راهیان نور نیز باعث افزایش اعتماد به نفس و عزت دانش‌آموزان می‌شود و بسیار تأثیرگذار است و قبل از حرکت باید مشکلات اعتبار، اسکان، پذیرایی و اتوبوس دانش‌آموزان حل شود.
استاندار گیلان با اشاره به اهمیت برپایی نماز جماعت در مدارس خاطرنشان کرد: نماز و برپایی مداوم نماز جماعت در مدارس نیز باید جدی گرفته شود زیرا نماز دارای نقش ارزشمند تربیتی است و در روحیه دانش‌آموزان نیز تأثیر مثبت می‌گذارد.
زارع به تقویت بنیه علمی دانش‌آموزان و فعالیت‌های کارآفرینی دانش‌آموزان در مدارس اشاره و بیان کرد: با توجه به طرح کارآفرینان نوجوان باید برنامه‌ریزی‌های لازم در این زمینه اتخاذ شود زیرا تقویت روحیه کارآفرینی و جدا شدن دانش‌آموزان از فضای انتزاعی بسیار اهمیت دارد و برای آینده شغلی آنان نیز موثر است.
نماینده عالی دولت در استان گیلان برگزاری جشنواره بین‌المللی فیلم‌های علمی و تربیتی رشد در استان گیلان را مورد اشاره قرار داد و گفت: برگزاری این جشنواره ملی در استان بسیار اهمیت دارد زیرا امروز نقش هنر در یادگیری و  آموزش و پرورش بی‌بدیل است.
وی با بیان اینکه 16 درصد از دانش‌آموزان گیلانی در مدارس غیردولتی تحصیل می‌کنند ابراز داشت: استان گیلان از لحاظ تحصیل دانش‌آموزان در مدارس غیر دولتی از استان‌های پیشگام است که این امر نیز باید تقویت شود.

اجرای طرح شتاب بخشی سوادآموزی در ۸ شهرستان گیلان
مدیرکل آموزش و پرورش گیلان نیز گفت: طرح شتاب بخشی سوادآموزی در شهرستان های رضوانشهر، صومعه سرا، ماسال، تالش، شفت، سیاهکل، املش و فومن اجرا می شود.
نادر جهان آرای با اشاره به اجرای طرح شتاب بخشی سوادآموزی در هشت شهرستان گیلان، گفت: استان گیلان جز چهار استان باسواد کشور است که براساس آمار سال گذشته، ۹۷.۵ درصد جمعیت استان
باسواد هستند.
وی ادامه داد: در سال ۹۵ تعداد بی سوادهای استان ۴۹ هزار و ۷۹۳ بوده که این آمار در سال ۹۷ به ۴۱ هزار و ۳۲۸ بی سواد
 رسیده است.
مدیرکل آموزش و پرورش گیلان با بیان اینکه شهرستان های انزلی، رشت، لاهیجان، لنگرود و آستارا از آمار بالای باسوادی در استان برخوردار هستند، گفت: شهرستان های رضوانشهر، صومعه سرا، ماسال، تالش، شفت، سیاهکل، املش و فومن باید افزایش و جذب بتوانند به میانگین باسوادی استان برسند که در این راستا طرح شتاب بخشی سوادآموزی در هشت شهرستان مذکور
 اجرا می شود.
جهان آرای با بیان اینکه ۱۶ درصد دانش آموزان در مدارس غیر دولتی تحصیل می کنند، تصریح کرد: ۶۰ هزار و ۴۲ دانشآموز گیلانی در ۹۰۰ مدرسه غیردولتی مشغول به تحصیل هستند، در این مدارس ۱۰ هزار و ۷۳۷ نیروی انسانی فعالیت دارند.
وی با بیان اینکه افزایش قیمت شهریه در حین سال تحصیلی نداریم، گفت: فرآیند تعیین شهریه مدارس غیردولتی براساس مواد ۱۵ و ۱۶ قانون تاسیس مدارس، به صورت سامانه‌ای انجام می‌گیرد.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی