• منتشر شده در چهارشنبه, 22 آبان 1398 10:25
با پیگیری رسانه بالاخره محقق شد؛

سرپناهی برای شطرنج‌بازان خیابانی بابل

 
 
 
 

مشکل ۱۰ ساله بازی کردن حدود ۲۰۰ شطرنج باز بابلی در فضای آزاد بوستان‌های این شهر با آغاز ساخت تعدادی آلاچیق در بوستان شادی برطرف و این ورزشکاران صاحب سرپناه شدند.
بوستان شادی بابل که بزرگ‌ترین مرکز تجمع شطرنج‌بازان بابلی است دست‌کم از ۱۰ سال پیش میزبان علاقه‌مندان حرفه‌ای و نیمه حرفه‌ای شطرنج بوده است و مهم‌ترین مشکل آنها هم نبود سرپناه در گرما و سرما بود که همواره گله‌مندی‌هایی را از شهرداری و دیگر دستگاه‌های ذیربط در پی داشت.
محمود صالحی معلم بازنشسته و شطرنج‌باز پارک شادی بابل گفت: بسیار خوشحالیم که بعد از ۱۰ سال طلسم بی سرپناهی شطرنج‌بازان پارک شادی بابل شکسته شد و عملیات اجرایی برای احداث سرپناه برای ورزشکاران آغاز شد.
وی افزود: حدود ۲۰۰ شطرنج باز بابلی همواره در گرما و سرما در فضای باز بر روی دیوارهای پارک می‌نشستند و شطرنج بازی می‌کردند که این امر بسیار آزاردهنده بود، در حالی که اقشار مختلف جامعه برای بازی شطرنج به این پاک می‌آیند که یکی از آنها «مبینا علی‌نسب» ملی‌پوش بابلی تیم ملی شطرنج کشور است که هر از چند گاهی به این مکان می‌آید.
 صالحی ادامه داد: دیوارهای پارک شادی بابل بتنی است که بازی کردن در گرما و سرما بسیار برای شطرنج‌بازان مشکل است ولی امروز ما قدرشناس زحمات مدیر عامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری بابل هستیم که بعد از رسانه‌ای شدن مشکلات چند مرحله برای بازدید و گفت‌وگو با مردم به پارک شادی آمد و کار نصب آلاچیق را آغاز کرد.
سید مرتضی حسینی مدیرعامل پارک‌ها و فضای سبز شهرداری بابل هم به خبرنگار ایرنا گفت: نقش رسانه‌ها در بیان و پیگیری مشکلات مردم بسیار برجسته است و مدیران باید از آن استقبال کنند.
 وی افزود: بعد از درخواست‌های شطرنج‌بازان پارک شادی بابل با حضور کارشناسان فنی چند مرحله از موقعیت پارک بازدید شده است تا اینکه خوشبختانه یک مکان مناسب در پارک شناسایی و عملیات اجرایی ساخت آلاچیق شطرنج در این پارک آغاز شده است. این آلاچیق با معماری و میزهای مناسب طراحی شده است و ظرف یک ماه آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.
وی اعتبار این طرح را ۲۰۰ میلیون ریال اعلام کرد و اظهار داشت: نبود ابتدایی‌ترین امکانات در مهم‌ترین مکان شطرنج‌بازان آزاردهنده بود که خوشبختانه رفع شد.
وی گفت : بابل قطب ورزش شطرنج مازندران است و ملی‌پوشان شطرنج این شهر افتخارات زیادی کسب کردند و توانسته‌اند مدال‌های خوش‌رنگی برای کشور به ارمغان بیاورند و هرچه در این بخش سرمایه‌گذاری کنیم ارزشمند است.
شطرنج  بابل در یک دهه اخیر سیر صعودی را طی کرده است و  امروز به‌عنوان قطب شطرنج مازندران در کشور می‌درخشد. در حال حاضر مازندران دارای چهار ملی پوش شطرنج است که از این تعداد علیرضا فیروزجاه و مبینا علی نسب بابلی هستند.
همچنین بابل بیش از پنج هزار شطرنج باز دارد که در سه باشگاه شطرنج، دو کانون و همچنین در محل هیأت شطرنج و یا در کنار پارک‌ها، مغازه‌ها و اماکن دیگر شطرنج بازی می‌کنند.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی