• منتشر شده در دوشنبه, 13 آبان 1398 13:04
استاندار گیلان در نشست با مدیران اوقاف و امورخیریه:

نیت واقفان متناسب با نیازها و مشکلات جامعه به‎روز رسانی شود

 
 
 
 

استاندار گیلان در نشست با مدیران اوقاف و امور خیریه به مناسبت هفته وقف، اشاره به ضرورت به‌روزرسانی نیت واقفان متناسب با نیازها و مشکلات جامعه تأکید کرد که بهره‌گیری از موقوفات می‌تواند راهگشای بسیاری از مسایل، مشکلات و نیازمندی‌های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و مذهبی جامعه باشد.
  دکتر ارسلان زارع  با اشاره به اینکه احسان و نیکوکاری مبتنی بر کمک به دیگران را از برترین فضائل و صفات نیکوی انسانی مورد تأکید ادیان الهی به ویژه دین مبین اسلام عنوان کرد و افزود: یکی از کارهای نیکو و شایسته‌ای که به عنوان صدقه جاریه باقی می‌ماند و اثرات و برکات آن نصیب افراد جامعه می‌شود، سنت حسنه‌ی وقف است. وی افزود: سنت حسنه‌ی وقف با عنوان صدقه جاریه، علاوه بر داشتن سابقه تاریخی از دوران صدر اسلام، یک اقدام فرهنگی، اجتماعی و ارزشی محسوب می‌شود.
نماینده عالی دولت در گیلان با بیان اینکه وقف علاوه بر آثار معنوی و عمل صالح ماندگار، در عرصه‌های اقتصادی و خدمت‌رسانی به مردم نیز نقش دارد، گفت: براین اساس لازم است روحانیون، ائمه جمعه و جماعات در مسیر ترویج فرهنگ وقف اهتمام ورزند.
وی سنت وقف را یکی از مصادیق بارز احسان و خیرخواهی دانست و خاطرنشان کرد: بهره‌گیری از موقوفات می‌تواند راهگشای بسیاری از مسائل، مشکلات و نیازمندی‌های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و مذهبی
جامعه باشد.
وی وقف را نمادی از روح خیرخواهی، تعاون، هم‌زیستی و عطوفت انسانی و برخاسته از ایده‌ی والا و ایمان واقفان نیک‌اندیش دانست و اظهار داشت: وقف شرایط را برای کسب منافع عمومی توسط مردم از موقوفات تسهیل می‌کند.
استاندار گیلان با بیان اینکه میل به جاویدان زیستن همواره انسان‌ها را تشویق کرده تا در کنار کار و تلاش مستمر از خود بناها و اموری را به یادگار بگذارند، گفت: این امور می‌تواند در حیات آن‌ها و همچنین پس از وفاتشان، منشأ خیر و منبع برکات بوده و برای جامعه مفید باشند.
وی با اشاره اینکه بهره‌گیری از مقوله وقف می‌تواند در راستای توسعه استان گیلان موثر باشد، گفت: باید از طریق تشویق و ترغیب مردم به موضوع وقف و همچنین ادای صحیح نیت واقفان این سنت را بیش از پیش در جامعه ترویج کرد.
دکتر زارع بر ضرورت به‌روزرسانی نیت واقفان متناسب با نیازها و مشکلات جامعه تأکید و تصریح کرد: با نیت‌های جدید و به روز می‌توان بخشی از مشکلات جامعه را
کاهش داد.
نماینده عالی دولت در گیلان خاطرنشان کرد: انتظارم دارم در راستای توسعه و بهبود زیرساخت‌های اماکن متبرکه، بقاع و موقوفات براساس طرح‌های جامع مصوب برای بهره‌مندی و پذیرایی با کیفیت‌تر از زائران امامزادگان فعالیت‌ها استمرار و تقویت شود. وی افزود: هرساله از محل تملک دارایی و سرمایه‌ای اعتباراتی در راستای بازسازی بقاع متبرکه اختصاص پیدا می‌کند که امسال نیز استمرار خواهد داشت.
استاندار گیلان همچنین به قرارگرفتن در آستانه هفته وحدت نیز اشاره کرد و گفت: آنچه در جامعه کنونی می‌تواند ما را بیشتر به سمت امیدواری و توسعه کشور هدایت کند وفاق، همدلی و امیدآفرینی است.
وی با تأکید بر لزوم امیدافزایی در میان مردم در راستای موفقیت نظام و دولت در منابر و تریبون‌های مختلف افزود: آنچه به عنوان سناریوی دشمن نسبت به ملت ایران دنبال می‌شود ناامیدکردن آنان و سیاه‌نمایی خدمات و دستاوردها است.
کمک ۳۸ میلیارد تومانی مردم گیلان به بقاع متبرکه
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان گیلان نیز گفت: مردم استان گیلان امسال بالغ بر ۳۸ میلیارد تومان به بقاع متبرکه کمک کردند.
حجت‎الاسلام ستار علیزاده با بیان اینکه در طول یک سال گذشته مردم استان گیلان بالغ بر 380 میلیارد ریال به بقاع متبرکه کمک کردند ابراز داشت: در حال حاضر، برنامه‌های عمرانی در 140 بقاع متبرکه استان گیلان اجرا می‌شوند و مجموع هزینه‌های آن نیز توسط خیرین تأمین شده است. وی از چاپ 5 هزار کتابچه و 8 هزار بروشور با مفاهیم وقف در گیلان خبر داد و بیان کرد: امسال 8 هزار و 300 نسخه کتاب با عناوین "همه واقف باشیم"، 29 تیزر مناسبتی، 10 برنامه زنده تلویزیونی و 560 دقیقه تولیدات
 رادیویی داشتیم.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه گیلان با اشاره به توزیع بسته‌های لوازم‌التحریر بین دانش‌آموزان بی‌بضاعت خاطرنشان کرد: امسال بیش از 300 بسته لوازم ‌التحریر بین دانش‌آموزان بی‌بضاعت استان گیلان توزیع شد همچنین 100 بسته معیشتی نیز بین نیازمندان
 توزیع شد.
علیزاده با بیان اینکه بیش از 4 میلیارد و 700 میلیون تومان در اجرای طرح امینانه نیات خیرین هزینه شد اظهار داشت: از سال گذشته تا امروز 40 وقف جدید داشتیم و اقدامات لازم برای تثبیت هزار هکتار اراضی موقوفه در گیلان نیز انجام شد که تا پایان سال سند‌های‌‌ آن‌ها نیز صادر می‌شود.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی