آخرین اخبار :
  • منتشر شده در پنج شنبه, 25 مهر 1398 11:46
رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران:

مازندران ۴۰ هزار تُن پرتقال شب عید کشور را تامین می‌کند

 
 
 
 

هرساله همزمان با نزدیک شدن به فصل برداشت پرتقال در مازندران، بازار مرکبات رونق دیگری به خود می‌گیرد.
حاصل دسترنج باغداران زحمتکش مازندرانی، این میوه نارنجی خوش آب و رنگی است که آذین بخش سفره‌های عید مردم ایران است.
میوه‌هایی که از نمونه‌های شیرازی‌اش آبدارتر و خوشمزه‌تر است و ترش‌مزگی دل‌انگیزش، دل همه را می‌برد و فقط کافی‌ست یکبار برشی از آن را در دهان‌تان بگذارید، آنگاه مشتری
ثابت‌اش می‌شوید.
مازندران، به گواه وسعت باغ‌های مرکباتش، قطب مرکبات کشور محسوب می‌شود و سهم اصلی میزبانی  عید همواره با مرکبات
مازندران است.

*مازندران کل میوه شب عید کشور
 را در نوروز سال گذشته تامین کرد
بهمن ماه سال گذشته، رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران، از تامین کل میوه شب عید کشور خبر داده بود.
وی با بیان اینکه تنوع محصولات کشاورزی در مازندران وجود دارد گفت: سال 97، حدود ۱۶۰ هزار تُن کیوی، مرکبات و نارنگی از کشور به مناطق مختلف صادر شد و ۶۰ هزار تُن مرکبات تولیدی استان مازندران و ۷۰ درصد کیوی صادراتی نیز مربوط به استان است.
وی با عنوان اینکه در مجموع ۱۳۰ هزار تُن مرکبات شامل پرتقال و کیوی مازندران به جهان صادر شده است تصریح کرده بود: این میزان نسبت به سال‌های قبل رشد چشمگیری داشته است.

* مازندران ۴۰ هزار تُن پرتقال شب عید کشور را تامین می‌کند
رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران از خرید ۴۰ هزار تُن پرتقال تامسون برای تنظیم بازار شب عید خبر داد.
عزیزالله شهیدی فر گفت: اگرچه هنوز قیمت خرید مشخص نشده است اما این تصمیم به موقع دولت، بازرگانی مرکبات را بهتر تنظیم می‌کند.
وی در گردهمایی توسعه کشت کلزا در ساری افزود: که این تصمیم در نشست اخیر ستاد تنظیم بازار کشور در قالب تصمیم‌گیری برای خرید و ذخیره سازی انواع میوه اتخاذ شده است.
وی نسبت به سوء استفاده احتمالی دلالان در قیمت گذاری مرکبات بویژه پرتقال ابراز نگرانی کرد و گفت: با توجه به هزینه مراقبت از باغات مرکبات از جمله مقابله با آفت مگس میوه، بازرگانی این میوه پائیزی باید مورد نظارت دقیق تری قرار بگیرد.
شهیدی فر افزود: باغداران مازندران مطمئن باشند کارشناسان باغبانی جهاد کشاورزی نسبت به هزینه تمام شده تولید مرکبات واقف هستند و در تعیین قیمت خرید پرتقال شب عید نیز به درستی عمل خواهند کرد.
وی با اعلام اینکه امسال بارندگی‌های مناسب سبب باردهی بیشتر درختان مرکبات شده و پیش‌بینی کارشناسان هم بر افزایش دستکم ۱۰ درصدی برداشت محصول است، گفت: تولید مرکبات امسال به ۲ میلیون و ۶۵۰ هزار تُن خواهد رسید.
رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران از دستور و پیگیری استاندار برای حل مشکلات باغداران، تنظیم قیمت محصولات باغی و عرضه بدون واسطه زاید این محصولات به بازار خبر داد و توضیح داد: مقرر شد تا صدور مجوز صادرات محصولات باغی مازندران به شهرهای بزرگ کشور بررسی و انجام شود و همسو با این تصمیم حمایتی از باغداران مرکبات، شهرداری‌ها باید برای فروش این محصولات به چند استان بزرگ کشور اقدام عملی کنند.
مجموع باغ‌های مرکبات استان مازندران ۱۱۲ هزار هکتار است که از این میزان ۱۱۰ هزار هکتار ارقام بارده هستند.
همچنین از مجموع باغات مرکبات مازندران ۸۰ هزار هکتار زیر کشت ارقام مختلف پرتقال، ۳۰ هزار هکتار ارقام مختلف نارنگی و بقیه زیر کشت محصولاتی از جمله نارنج و لیمو قرار دارند.
برداشت ارقام زودرس نارنگی در مازندران از ۱۵ شهریور ماه آغاز شد و اکنون نارنگی‌های دیررس نیز به مرحله برداشت رسیده است.
برداشت پرتقال که ۷۰ درصد سطح باغات مرکبات استان را تشکیل می‌دهد از نیمه دوم آبان ماه شروع می‌شود.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی