آخرین اخبار :
  • منتشر شده در چهارشنبه, 17 مهر 1398 09:06
بررسی کتاب «ذهن ذن، ذهن آغازگر»؛

یافتن وجود کامل از طریق وجود ناقص

ماه‌بانو صالح‌نژاد/


کتاب «ذهن ذن، ذهن آغازگر» نوشته «شونریو سوزوکی» با ترجمه علی‌ظفر قهرمانی‌نژاد، توسط انتشارات بیدگل در سال 1398 به چاپ رسیده است.
شونریو سوزوکی از راهبان و اساتید ذن سوتو، در سال ۱۹۰۴ در ژاپن متولد شد. او از سن ۱۲ سالگی تصمیم گرفت طبق تعالیم پدرش که از اساتید و راهبان بزرگ معبد ذن سوتو بود به تدریس بپردازد.
 او نخستین کسی نبود که ذن بودایی را به آمریکا و جهان غرب وارد کرد. 50 سال پیش از او دایستز سوزوکی طی انتقال مفاهیمی که از نظر اهمیت تاریخی هم‌سطح با ترجمه‌های لاتین آثار ارسطو و افلاطون در قرون سیزده و پانزده بود، به تنهایی «ذن» را با خود به غرب آورد.
شونریو تقریبا کاری با همان اهمیت انجام داد و نتی تکمیلی نواخت که آمریکایی‌های علاقه‌مند به ذن نیاز داشتند که بشنوند و اولین معبد بودایی را بیرون از قاره‌ آسیا بنا نهاد. ذن در محضر دایستز سوزوکی، آیینی پر رنگ و لعاب بود، در حالی که ذن شونریو سوزوکی بسیار ساده و بی‌تکلف است. مفاهیمی چون «ساتوری» که حالتی شگرف است، نوشته‌‌های دایستز را بسیار جذاب می‌کرد در حالی که در نوشته‌های شونریو اثری از این اصطلاحات دیده نمی‌شود، چرا که او در عین اعتقاد به اهمیت این حالات، نیازی به تأکید بر این بخش از ذن نمی‌دید.
استاد سوزوکی تنها 12 سال در آمریکا بود که بر اساس سال‌شمار دوازده‌تایی شرق آسیا، یک دور محسوب می‌شود ولی همان یک دور کافی بود تا در قاره آمریکا یک سازمان پررونق برای «ذن سوتو» بوجود بیاید. زندگی او چنان تجسم کاملی از روش «سوتو» بود که اکنون نام‌های او و روش «سوتو» از هم جدا نمی‌شوند. منش بی‌تکلف و زیبای او جای هیچ حرفی باقی نگذاشته و گرچه در جهان مادی به عنوان شخصیت برجسته تاریخی ردی از او باقی نماند، جای پاهای او در جهان معنا، علاقه‌مندان ذن را هدایت می‌کند. اولین «دیر ذن سوتو» در غرب، مرکز «ذن مانتن» در «تساجارا» و مراکزی از این دست و همچنین کتاب مهم تعالیم او تحت عنوان «ذهن ذن، ذهن آغازگر» که از مهم‌ترین آثار و منابع در حوزه‌ی ذن و بودا شناخته می‌شود، یادگارهای او برای عموم مردم هستند. او در سال ۱۹۷۱ در سن ۶۷ سالگی بی آن که چیزی را به اقبال واگذارد، شاگردانش را برای لحظه محو شدن و حضور آشکارش در خلأ آماده و با خاطر جمع مسوولیتش را واگذار کرد.
این کتاب برای اغلب خوانندگان نمونه‌ای از شیوه سخن گفتن و درس دادن یک معلم ذن، کتابی که تمرین ذن، زندگی به شیوه ذن و نگرش‌ها و شناخت‌هایی را که تمرین ذن ممکن می‌سازد را آموزش می‌دهد، کتابی که هرکسی را ترغیب می‌کند تا سرشت خود و ذهن ذن خود را بشناسد؛ «این خرد است که خرد را می‌جوید.»
گرچه همه‌ ما بسته به خصایل فرهنگی و شخصی‌مان مسیرهای متفاوتی را برای زندگی برمی‌گزینیم، اما میل غایی‌مان یکی است: اینکه آزادانه خود را ابراز کنیم و از توهم رها باشیم. فارغ از اینکه مراقبه‌گر باشیم یا نه. سوزوکی با این کتاب حقایقی در اختیارمان می‌گذارد که برای زیستن ذهن‌آگاهانه در این جهان پرهیاهو، مفید و روشنی‌بخش‌اند:
«وقتی چیزی را تمام و کمال درک کنی، همه‌چیز را درک می‌کنی. اگر سعی کنی همه‌چیز را بفهمی، هیچ‌چیز را  نخواهی فهمید. بهترین راه درکِ خودت است، آنگاه همه‌چیز را خواهی فهمید. پس اگر سخت بکوشی روش خودت را پدید آوری، به دیگران کمک خواهی کرد و دیگران نیز تورا یاری خواهند داد».
این کتاب در شهر کتاب موجود و به انتظار خوانده شدن است.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی