• منتشر شده در یکشنبه, 27 مرداد 1398 09:31
مدیرعامل برق منطقه‌ای گیلان خبر داد

افتتاح۱۲ پروژه برق منطقه‌ای گیلان با اعتبار ۲۲۲ میلیاردی

 
 
 
 

مدیرعامل برق منطقه‌ای گیلان از افتتاح ۱۲ پروژه به ارزش ۲۲۲ میلیارد تومان همزمان با هفته دولت امسال خبر داد.
مهندس عظیم بلبل آبادی در نشست با خبرنگاران در سالن اجتماعات برق منطقه ای گیلان با بیان اینکه افتتاح این پروژه‌ها سبب افزایش ضریب اطمینان و پایداری شبکه می شود، اظهار کرد:    این پروژه ها شامل احداث پست صومعه سرا، احداث نیروگاه ۲۵ مگاواتی کاسپین انزلی، افزایش صد در صدی ظرفیت پست شفت، افزایش ظرفیت پست چابکسر، خط تغذیه کننده پست صومعه سرا ، فیبر نوری روی شش خط انتقال به طول ۴۷ کیلومتر و افزایش صددرصدی ظرفیت پست اسالم می باشد.
وی اضافه کرد: همچنین افزایش ظرفیت پست کیاشهر ، افزایش ۳۳ درصدی ظرفیت پست شهید قلی پور، افزایش ۵۰ درصدی ظرفیت پست شهید انصاری لنگرود، افزایش ۳۳ درصدی ظرفیت پست طالقانی رشت و برقراری ارتباطات پست سیار اسالم از دیگر پروژه هایی است که در هفته دولت امسال در استان به بهره برداری خواهد رسید.

در بخش تولید شرایط بسیار مناسبی در استان گیلان داریم 
وی افزود: در بخش تولید شرایط بسیار مناسبی در استان گیلان داریم در هفته دولت نیز شاهد بهره برداری از یک نیروگاه مولد برق در مقیاس کوچک ۲۵ مگاواتی با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی خواهیم بود.
مدیرعامل شرکت سهامی برق منطقه‌ای گیلان با اشاره به ویژگی‌های نیروگاه برق مولد مقیاس کوچک بیان کرد: پروژه احداث خطوط برق در گیلان با چالش‌هایی مواجه است و نیروگاه‌های برق مقیاس کوچک از لحاظ اینکه تولید و مصرف برق آنها در یک مکان اتفاق می‌افتد حائز اهمیت هستند.
بلبل آبادی با بیان اینکه در جنوب استان گیلان پتانسیل تولید انرژی بادی بالای 3 هزارمگاوات وجود دارد ابراز داشت: به دلیل تغییر نرخ ارز و افزایش قیمت‌ها در روند استفاده از انرژی‌های بادی مشکلاتی پیش آمد اما تمام تلاش ما این است که بتوانیم ظرفیت تولید و استفاده از این دست انرژی‌ها را در استان گیلان افزایش دهیم.
وی با اشاره به اینکه ورود این نیروگاه به مدار ظرفیت تولید برق استان گیلان را در مجموع ۲۸۵۱ مگاوات می رساند، افزود: در تابستان سال گذشته در زمان پیک ۱۸۳۵ مگاوات برق مصرف شده که در مقایسه با میزان تولید نشان دهنده ظرفیت خوب و مناسب خوب تولید این استان است.

هنوز در زمینه زیرساختی و شبکه توزیع نیازمند سرمایه گذاری هستیم
مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای گیلان با بیان اینکه به رغم تولید مناسب برق هنوز در زمینه زیرساختی و شبکه توزیع نیازمند سرمایه گذاری هستیم، گفت: برای جبران کمبود منابع مالی در این حوزه به دنبال استفاده از راهکارهای همانند بهره‌گیری از ظرفیت‌های در حال بهره برداری بودیم که خوشبختانه در سال گذشته برای نخستین بار این طرح در استان گیلان و در شهرهای آستارا و لاهیجان در زمان پیک مصرف استفاده شده و موفقیت آمیز بود.
وی با اشاره به اینکه با توجه به نتیجه مثبت استفاده از این طرح و استقبال وزارت نیرو، امسال نیز ۱۷ پروژه در همین زمینه تعریف شد که از این تعداد ۹ پروژه مورد بهره برداری قرار گرفته است، تصریح کرد:  خوشبختانه از نیمه دوم سال گذشته شاهد اجرای ۱۷ پروژه با سرمایه‌گذاری ۳۸۰ میلیارد تومانی در استان گیلان و در دو بخش انتقال و فوق توزیع هستیم که امیدواریم طی دو تا سه سال آینده به بهره برداری برسد.
وی با اشاره به راهکارهای انجام‌شده برای مدیریت کردن مصرف برق در فصل تابستان گفت: برای عبور موفقیت‌آمیز از پیک تابستان سال گذشته و جاری، تعداد 11 پروژه جابجایی ترانسفورماتورهای بخش انتقال و فوق توزیع با صرف هزینه 17.5 میلیارد تومان مورد بهره‌برداری قرارگرفته است.
مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای افزود: مقرر شد میزان افزایش ظرفیت ایجادشده به‌مانند گذشته اجرایی شود به همین دلیل برای اجرای آن نیازمند حدود 70 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری بودیم که با استفاده از ایده به‌کارگیری از ظرفیت آزاد تجهیزات منصوبه و در حال بهره‌برداری، توانستیم 52.5 میلیارد تومان صرفه‌جویی و کاهش هزینه را داشته باشیم.

نقش   بسیار موثر خبرنگاران 
در مدیریت مصرف برق 
بلبل آبادی نقش خبرنگاران در مدیریت مصرف برق را بسیار مؤثر دانست و تصریح کرد: درروزهای گرم اخیر شاهد مصرف زیاد انرژی بودیم که با عدم مدیریت مصرف در صنایع و سایر مشترکان این احتمال می‌رفت که برخی از مشترکان، به‌منظور حفظ پایداری شبکه برای مدتی بدون برق شوند، اما با اعمال مدیریت مصرف برق و اطلاع‌رسانی خبرنگاران و اصحاب رسانه، تمامی مشترکان از نعمت برق 
برخوردار شدند.
بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار مشترک در گیلان از نعمت برق برخوردارند. گیلان در حال حاضر دارای ۹ نیروگاه است که قدرت نامی آنها دو هزار ۸۲۶ مگاوات است.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی