• منتشر شده در دوشنبه, 03 تیر 1398 09:14
رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان :

ملخ های مراکشی آسیبی به کشاورزی گیلان نزدند

 
 
 
 


رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: مبارزه و پایش کانون های ملخ مراکشی در گیلان همچنان در حال انجام است. 
علی درجانی با بیان اینکه بخش کشاورزی گیلان از ظرفیت های مهم کشور برای تولید انواع محصولات کشاورزی محسوب می شود، گفت: گیلان استان اول در تولید برنج باکیفیت کشور است و امسال با توجه به شرایط آب و هوایی مناسب پیش بینی می شود بالغ بر 750هزار تن برنج سفید باکیفیت در گیلان تولید شود. 
وی افزود: امسال شرایط ذخیره آب سد سفید مطلوب است و علاوه بر این منبع آبی، در بیش از 50 نقطه استان آب بندانها بازسای شده اند تا ذخیره خوبی برای تکمیل زنجیره آبی شالیزارهای استان باشند. 
درجانی ادامه داد: علاوه بر تامین آب شالیزارها به میزان کافی این سازمان برنامه ریزی های مختلفی برای کاهش هزینه های تولید برنج دارد و برای این امر تجهیز و نوسازی شالیزارهای برنج همواره در حال انجام است. 
وی تصریح کرد: 180هزار هکتار از 2 هزار و 368 هزار هکتار شالیزارهای گیلان قابلیت تجهیز و نوسازی دارند و تاکنون 86هزار هکتار از اراضی  نوسازی شده اند و هزار و 200هکتار در حال انجام است. 
رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: طی دو سال آینده برنامه داریم 20هزار هکتار دیگر از شالیزارهای گیلان تجهیز و نوسازی شوند. 
درجانی با اشاره به اینکه گیلان در سهم اشتغال بخش کشاورزی کشور رتبه چهارم را از آن خود کرده است، گفت: با توجه به رغبت سرمایه گذاری این بخش در استان انتظار می رود این سهم شتاب بیشتری به خود بگیرد. 
وی با اشاره به اینکه برای فروش بهتر محصولات کشاورزی نیاز به افزایش زیرساخت ها و امکانات داریم گفت: سردخانه ها یکی از امکانات مهم در این حوزه محسوب می شود و در حال حاضر ظرفیت سردخانه های گیلان 300هزار تن است و ما برنامه داریم برای افزایش 200هزار تن دیگر به ظرفیت سردخانه های استان تهمیدات لازم انجام شود. 
رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان از ظهور خوشه های طلایی برنج در شالیزارهای گیلان خبر داد و گفت: خوشبختانه ملخ های مراکشی نتوانستند آسیبب به بخش کشاورزی گیلان وارد کنند.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی