آخرین اخبار :
  • منتشر شده در دوشنبه, 27 خرداد 1398 09:51
در جلسه کمیته رفع موانع تولید شهرستان رودسر عنوان شد؛

هدف‌گذاری برای احیای مجدد 54 واحد صنعتی در گیلان

 
 
 
 

در جلسه کمیته رفع موانع تولید شهرستان رودسر تاکید شد که موضوع «رونق تولید» باید در اولویت کارها قرار گیرد .
در این نشست که باحضور معاون امور صنایع وزارت صمت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک،مسئولان و مدیران اقتصادی گیلان، اعضای شورای اداری شهرستان‌های رودسر، نماینده مردم رودسر و املش در مجلس شورای اسلامی، معاون اقتصادی استانداری گیلان ، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان و مدیر عامل شرکت شهرک‌های صنعتی گیلان برگزار شد ، مشکلات واحدهای راکد و تعطیل 
استان بررسی شد.
معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت  در این مراسم گفت : همه ما وظیفه داریم با تمام توان زمینه اجرای فرمان مقام معظم رهبری  در زمینه رونق تولید را فراهم نماییم .
فرشاد مقیمی اظهار داشت : مدیران دستگاه‌های مربوطه ،  راهکارهای پیشنهادی را در جلسات کمیته رفع موانع تولید ارائه نمایند .
وی خطاب به فرماندار شهرستان رودسر گفت: وزارت کشور به تمامی استان ها ابلاغ کرد موضوع رونق تولید باید در اولویت کارها قرار گیرد و فقط به صدور مصوبات اکتفا نشود ، بلکه باید جلسه پیگیری و اجرای مصوبات نیز به طور مستمر برگزار شود و کارها رو به جلو برود .
مقیمی تاکید کرد: دستگاه‌هایی که به رونق تولید کمک می کنند ، باید حتما مورد تشویق قرار گیرند و آن عده ای هم که در این  شرایط انگیزه ای برای کمک ندارند نیز باید از نوع خودشان 
تشویق شوند . معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت بابیان این که کسی که در برابر رونق تولید بایستد در واقع در مقابل فرمان رهبری ایستاده است ، خاطر نشان نمود : همه ما وظیفه داریم با تمام توان زمینه اجرای فرمان مقام معظم رهبری را فراهم نماییم .
مقیمی تاکید کرد : برگزاری جلسات کنترل ، نظارت و پایش از تصمیم گیری های جلسات  کارگروه رفع موانع تولید در شهرستان و استان هم مهم تر  است  .
وی اظهار داشت : آن چه که دولت و قانون به ستاد تسهیل رفع موانع تولید در وزارت صمت تفویض کرده ، عینا به ستاد استانها واگذار شده و ابلاغ استاندار همان قابلیت اجرا را در شهرستان و استان  دارد .مقیمی همچنین به 54 پروژه سهم گیلان در خصوص راه اندازی واحدهای متوقف شده اشاره کرد و گفت : اولا باید یک فهرست از واحدهای متوقف شده  تهیه نماییم و باید آن دسته از واحدهایی که راه اندازی مجدد آنها امکان پذیر است شناسایی و سپس الزامات راه اندازی مجدد فراهم شود . معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت در بحث نقدینگی هم توضیح داد : اگر در کشور ما تولید به چالش کشیده شود ، سایر حوزه ها نیز به چالش کشیده می شوند .

نظام بانکی سهم 40درصدی تسهیلات بخش صنعت را هنوز پرداخت نکرده است
معاون وزیر و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران هم در این  جلسه  گفت: نظام بانکی سهم 40درصدی تسهیلات بخش صنعت را هنوز پرداخت نکرده است.
محسن صالحی نیا اظهار داشت: امروز در شرایط خاصی قرار داریم و باید وضعیت واحدهای تولیدی پایش شوند تا دولت بتواند از آنها حمایت کند و با کمک وزارتخانه فروش محصولات واحدها تضمین داده می‌شود و از تعطیل شدن واحدها جلوگیری خواهدشد.
وی افزود: هنوز نظام بانکی در پرداخت تسهیلات بخش صنعت به ۴۰ درصد سهمی که قانون گذار تعیین کرده اقدام نکرده است و در صورتی که تسهیلات بیشتری توسط بانک‌ها پرداخت شود، واحدهای تولیدی بیشتری از این تسهیلات بهره مند شده و از رکود خارج خواهند شد.
صالحی نیا خاطر نشان کرد:آنچه که بیشترین اولویت دارد و مورد توجه قرار می‌گیرد واحدهایی است که می‌توانند ما را در مقابل واردات و صادرات بیمه کنند و رویکرد ما این است که صادرات را بیمه کنیم. وی ادامه داد: عارضه یابی و شناخت مشکلات  یکی از اهداف ما در سفر به استانها است و امیدواریم اهالی صنعت با ارائه طرحهای مهندسی شده و قابلیت اجرا بتوانند از منابع بانکها حداکثر بهره را ببرند.

نیازمند حمایت نظام بانکی، مالیاتی و بیمه‌ها هستیم
مدیرعامل سازمان صنایع کوچک همچنین در بازدید از چند واحد صنعتی در شرق گیلان ( آسیابسران املش و مجتمع کارگاهی لگموج) اظهار کرد:  با توجه به اینکه دولت تسهیلات خوبی برای توسعه بنگاه‌ها و شرکت‌های کوچک در نظر گرفته، لذا برای رفع مشکل مدیران بنگاه‌های کوچک فعال و نیمه فعال این شهرستان حضور یافتیم تا بتوانیم از نزدیک از مشکلات واحد های تولیدی آنان باخبر شویم.
صالحی نیا همچنین در بازدید از کارخانه شمال پلاستیک چابکسر و ریسندگی املش که در حال حاضر به دلیل عدم نقدینگی تعطیل هستند، گفت: نقش واحدهای صنعتی و تولیدی کوچک و متوسط در اقتصاد کشور بسیار تعیین کننده است و حمایت مؤثر از چنین واحدهایی می‌تواند شرایط تولید کشور را متحول کند. وی بابیان اینکه نظام بانکی نقش تعیین کننده‌ای در حمایت از کالای ایرانی ایفاء می‌کند، ادامه داد: برخی اوقات مطرح می‌شود که تولید نیازمند حمایت نیست یعنی موارد مرتبط با بازار و تولید می‌بایست به مردم واگذار شود اما باید تأکید کرد نقش کلیدی بانک‌ها در تسریع شکوفایی اقتصادی، حمایت از تولید ملی و رونق تولید داخلی انکار
 ناپذیر است. صالحی نیا با ذکر اینکه بخش اقتصادی برای توسعه فعالیت‌ها نیازمند نگاه ویژه مدیران استانی است، خاطر نشان کرد: غفلت از رونق تولید، هزینه‌های سنگینی را به مردم و کشور تحمیل خواهد کرد و حتماً توانمند سازی واحدهای صنعتی کوچک و متوسط نیازمند حمایت نظام بانکی، نظام مالیاتی و بیمه‌ها هستند .

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی