• منتشر شده در یکشنبه, 26 خرداد 1398 10:22
مدیرکل نوسازی مدارس خبر داد:

برگزاری جشنواره استانی «خیران مدرسه‌ساز» در پایان خرداد

 
 
 
 

قربان‌علی شیرزاد در نشست خبری با اصحاب رسانه به‌مناسبت برگزاری «بیست و یکمین جشنواره خیّران مدرسه‌ساز و مدرسه‌یار» مازندران، زمان برگزاری این جشنواره را 30 خردادماه در اردوگاه شهدای دانش‌آموز شهرستان میاندورود با حضور بیش از 600 خیّر مدسه‌ساز استان اعلام کرد و گفت: رویکرد این جشنواره، افزایش ایمنی مدارس با مشارکت خیّران است.
وی «تکریم و نکوداشت خیّران مدرسه‌ساز»، «گسترش فرهنگ مشارکت مردمی در مدرسه‌سازی»، «شناسایی و جذب و هدایت خیّران جدید در امر مدرسه‌سازی» را از جمله اهداف برگزاری جشنواره‌های خیّران مدرسه‌ساز و مدرسه‌یار برشمرد.
مدیرکل نوسازی و تجهیزات مدارس مازندران ضمن اعلام اینکه برگزاری این جشنواره‌ها از ابتدای اسفند سال 97 در سطح کشور آغاز شد، اعلام کرد که تاکنون 17 شهرستان استان نسبت به برگزاری آن اقدام کرده‌اند همچنین 150 مدرسه‌ای که به همت و کمک خیّران ساخته‌ شد، نیز جشنواره خیّران را به‌صورت درون‌مدرسه‌ای  برگزار کرده‌اند.
شیرزاد میزان تعهد خیّران از جشنواره بیستم تا بیست و یکم را 32 میلیارد تومان اعلام و خاطرنشان کرد: این رقم  نسبت به سال گذشته 60 درصد رشد داشته است ضمن اینکه مازندران از حضور یک هزار و 596 خیّر با مشخصات ثبت شده در سامانه خیّران مدرسه‌ساز بهره‌مند است که شامل اشخاص حقیقی و حقوقی می‌شود و یک هزار و 296 نفر آنان مرد، 235 نفر مرد و 65 خیر نیز حقوقی هستند.
شیرزاد میزان تعهدات خیّران مازندران از زمان تشکیل مجمع خیّران مدرسه‌ساز یعنی از سال 77 تا سال گذشته از 382 میلیارد تومان اعلام کرد  و گفت:  حدود 70 درصد آن یعنی 268 میلیارد تومان تحقق یافت و این تعهدات شامل 827 پروژه مشارکتی در قالب 4 هزار و 447 کلاس درس بود. همچنین در این 20 سال، 560 قطعه زمین با مساحت بیش از یک میلیون و 690 هزار مترمربع اهدا شد.
وی تعداد پروژه‌های مردمی و مشارکتی نیمه‌تمام در سطح استان را 80 پروژه اعلام کرد و توضیح داد:  33 پروژه شامل 108 کلاس درس، مردمی است یعنی تمام عملیات اجرایی پروژه به عهده خیّران است و مابقی آن‌ها مشارکتی است و این 80 پروژه نیز شامل 370 کلاس درس با زیربنای 65 هزار مترمربع است.
شیرزاد ضمن اشاره به بهره‌برداری از 28 پروژه مردمی و مشارکتی در قالب 136 کلاس درس با زیربنای 21 هزار مترمربع در سال 97، گفت: مبلغ تعهد احداث مدرسه در سال 97، 31 پروژه در قالب 138 کلاس درس به ارزش ریالی 12 میلیارد و 200 میلیون تومان بوده که اهدای 7 قطعه زمین با مساحت 9 هزار و 727 مترمربع به ارزش 7 میلیارد و 700 میلیون تومان را نیز شامل می‌شده است.
وی میزان تعهد خیران استان در سال گذشته را 20 میلیارد و یکصد میلیون تومان اعلام کرد.
مدیرکل نوسازی و تجهیزات مدارس مازندران میزان اعتبارات در دو حوزه استانی و ملی در سال 97 را چنین برشمرد: میزان اعتبارات استانی 35 میلیارد تومان بوده که 22 میلیارد تومان آن تخصیص یافت و میزان اعتبارات ملی نیز 90 میلیارد تومان که 88 میلیارد تومان آن تخصیص یافت.
به گفته شیرزاد 180 پروژه ملی و استانی نیمه‌تمام آموزشی، پرورشی و ورزشی در سطح استان شامل 884 کلاس درس با زیربنای 195 هزار مترمربع در سطح استان وجود دارد که برای تکمیل آن‌ها در مجموع به 325 میلیارد تومان اعتبار نیاز است.
شیرزاد با اشاره به میانگین سرانه آموزشی کشور که حدود 5.2 مترمربع است، ادامه داد: این عدد در مازندران 5 مترمربع است در حالی که سرانه استاندارد 8.4 مترمربع است.
وی ضمن بیان اینکه شهرستان سوادکوه شمالی بیشترین سرانه را به خود اختصاص داده است، تأکید کرد که این عدد کمی است و مشخص کننده شرایط کیفی نیست.
مدیرکل نوسازی و تجهیزات مدارس مازندران همچنین اشاره کرد که سرانه آموزشی 12 شهرستان استان، کمتر از متوسط کشوری و 10 شهرستان بیشتر از سرانه متوسط کشور است.
شیرزاد با بیان اینکه سهم‌بری آموزش و پرورش مازندران از اعتبارات استانی کمتر از متوسط کشور است، گفت: در طول این سال‌ها سهم ما از اعتبارات استانی بین 4 تا 5 درصد متغیر بوده در حالی که در کشور در این سال‌ها این عدد بین 7 تا 10 بوده است.
وی به رشد 3 برابری اعتبارات عمرانی آموزش و پرورش در قانون بودجه سال 98 نسبت به سال 97 اشاره کرد و ادامه داد: با توجه به 1000 میلیارد تومان اختصاص یافته برای پروژه‌های نیمه‌کاره خیران، امیدواریم بهره‌مندی خوبی از آن داشته باشیم.
شیرزاد ضمن بیان اینکه در سیل اخیر آسیب جدی به مدارس مازندران وارد نشده است، میزان خسارت وارده به 105 مدرسه را 25 میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: البته هنوز هیچ مبلغی در اختیار ما قرار نگرفته است.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی