• منتشر شده در شنبه, 25 خرداد 1398 10:09
مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل بورس خبر داد:

فرهنگ‌سازی و تشویق مردم به خرید سهام، هدف جشنواره «بورس و رسانه»

 
 
 
 

مدیریت روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان بورس با اشاره به برگزاری سومین جشنواره ملی بورس و رسانه، گفت: آخرین مهلت ارسال آثار ۲۰ تیر ماه امسال است.
 یاسر فلاح  در نشست خبری با اصحاب که در سالن جلسات اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران با موضوع برگزاری جشنواره مطبوعاتی برگزار شد، اظهار کرد: امسال سومین جشنواره ملی بورس و رسانه برگزار می‌شود.
وی با بیان اینکه یکی از اقدامات سازمان بورس و اوراق بهادار برای آگاهی‌بخشی به جامعه و مردم برای سرمایه‌گذاری در این حوزه، برگزاری جشنواره رسانه‌ای است، گفت: این جشنواره از سال ۹۶ آغاز شد و امسال سومین دوره آن برگزار می‌شود.
مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان بورس در ادامه با اشاره به اینکه در نخستین سال برگزاری این جشنواره ۳۰۰ اثر به دبیرخانه این جشنواره ارسال شد، افزود: در سال گذشته با استقبال خوب خبرنگاران استانی برای حضور در این جشنواره رو به رو بودیم که بر همین اساس حدود ۷۰۰ اثر از ۱۹۰ فعال رسانه‌ای ارسال شد.
وی با بیان اینکه فراخوان سومین جشنواره بورس و رسانه به‌صورت ملی از هفته اول خرداد منتشر شده است و آخرین مهلت ارسال آثار تا ۲۰ تیر ماه ارسال است، گفت: هر اثر رسانه‌ای در پیوند با بورس و رسانه که از اول مرداد ۹۷ تا ۲۰ تیر ماه ۹۸ منتشر شود می‌تواند در این جشنواره  شرکت کنند.
فلاح به محورهای جشنواره نیز اشاره و خاطرنشان کرد: «نقش بازار سرمایه در تأمین مالی بنگاه‌ها»، «اثر متقابل بازار سرمایه و کسب و کارهای نوین در رشد اقتصادی کشور»، «نقش بورس‌های کالایی در شفافیت اقتصادی و جلوگیری از انحصار»، «چگونگی توسعه فرهنگ سهام‌داری در افق پیش روی بازار سرمایه»، «نحوه‌ی اثرگذاری بازار سرمایه در حمایت از رونق تولید»، «تأثیر توسعه ابزارها و نهادهای مالی در افزایش کارایی بازار سرمایه» از جمله محورهای این جشنواره است.
وی با بیان اینکه آثار باید در قالب خبر، گزارش، تیتر، گفتگو، یادداشت، مقاله و سرمقاله باشد، افزود: آثار باید در یکی از رسانه‌های دیداری و شنیداری یا  مکتوب و مجازی منتشر شده باشد و هر فرد می‌تواند ۱۰ اثر ارسال کند و در هر حوزه سه اثر پذیرفته می‌شود.
به گفته مدیریت روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان بورس اختتامیه سومین جشنواره بورس و رسانه در هفته دوم مرداد امسال برگزار می‌شود.
وی در ادامه با اشاره به اینکه قدمت بازار سرمایه ایران به ۵۲ سال گذشته بر می‌گردد، افزود: با توجه به اینکه بخشی از فعالیت‌های سازمان بورس مربوط به سال‌های قبل انقلاب و زمان انقلاب بوده تمامی توسعه حوزه بورس در ۳۰ سال گذشته رخ داده است.
فلاح با بیان اینکه سازمان بورس و اوراق بهادار بخش اقتصادی مهم و اما جوان کشور محسوب می‌شود، گفت: بورس مفهوم پر ابهامی برای مردم بوده و متاسفانه هنوز آشنایی کاملی نسبت به این حوزه در میان مردم عامی و جامعه وجود ندارد.
مدیریت روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان بورس ضریب نفوذ بازار سرمایه در کشور را ۱۰ درصد دانست و بیان کرد: حدود ۱۲ میلیون و ۵۰۰ ایرانی کد سهام‌داری دارند لذا یکی از مهم‌ترین وظیفه ما در راستای فرهنگ‌سازی و آشنایی مردم بسیار سنگین بوده و نقش رسانه در این زمینه بسیار مهم است.
فلاح در ادامه با اشاره به اینکه نگرش مردم به بورس نگرشی همراه با تردید است یکی از دلایل آن نیز ورود این حوزه از دنیای سرمایه‌داری و نگاه منفی عامه به سرمایه‌داری نشأت می‌گیرد، اظهار کرد: سازمان بورس و اوراق بهادار در سه سال گذشته برای این موضوع برنامه‌ریزی کرده است و نیازمند این هستیم که  نگرش دولتمردان و اقتصادیون نسبت به سرمایه‌گذاری تغییر کند و مردم را به سمت سرمایه‌گذاری در بورس سوق دهیم.
وی با بیان اینکه در حال حاضر بیش از ۶۳۰ شرکت در بورس پذیرش شده و از منابع مردمی تأمین مالی می‌شود، تصریح کرد: شرکت‌های بزرگی در این حوزه حضور دارند و بخشی از مالکیت خود را از طریق واگذاری سهام به مردم واگذار کرده‌اند.
مدیریت روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان بورس با اشاره به اینکه ۱۰۸ شرکت کارگزاری در این حوزه فعالیت می‌کنند و واسط میان مردم و بورس هستند، افزود: بازار بورس واقعیت اقتصادی در ایران است که به نوعی مغفول مانده البته در حوزه آموزش و پرورش هم اقدامات کافی و لازم و اطلاع‌رسانی نشده است.
وی به برخی آمارها سازمان بورس ایران در سال های گذشته اشاره کرد و گفت: میزان معاملات انجام شده در ۲۲ خرداد ۹۵ حدود ۷۴ هزار و ۸۵۰ واحد بوده که این میزان در ۲۱ خرداد ۹۸ به ۲۳۰ هزار و ۶۱۷ واحد یعنی معادل رشد ۲۰۰ درصدی بوده است.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی