آخرین اخبار :
  • منتشر شده در چهارشنبه, 22 خرداد 1398 07:08
معاون هماهنگی مدیرکل و دبیر ستاد نظارت بر ثبت‌نام دانش‌آموزان مازندران:

38 پایگاه سنجش در انتظار حدود 45هزار دانش‌آموز پایه اول ابتدایی هستند

 
 
 
 

درخصوص نام‌نویسی دانش‌آموزان ورودی پایه اول بتدایی، چه تصمیماتی اخذ شد؟    
سلام عرض می‌کنم به شما و مخاطبان روزنامه «خبرشمال» و همچنین به تمام شهروندان استان و یک سلام ویژه هم دارم به خانواده‌هایی که امسال  نوآموزان خود را برای ثبت‌نام در پایه اول به مدارس ابتدایی می‌آورند. در پیوند با پرسش شما باید بگویم دستورالعمل ثبت نام ورودی پایه اول، هفتم و دهم  از طریق  ادارات آموزش و پرورش شهرستان‌ها و مناطق  به مدارس سراسر استان ابلاغ شد اما از آنجایی‌که تا چند روز آینده امتحانات خرداد ادامه دارد، درحال حاضر ثبت نام پایه اول ابتدایی آغاز شد.
شرایط سنی نوآموزان را توضیح دهید.
برابر بخش‌نامه، دانش‌آموزان متولد نیمه دوم 91 و نیمه اول ۹۲ و همچنین متولدان اول مهر همین سال یعنی ۹۲  از نظر سنی حائز شرایط ثبت نام در پایه اول شناخته می‌شوند. اما بعضاً مشاهده شده که مدیری دانش‌آموز دارای صغر سن را ثبت نام کرد و به خانواده توصیه کرد که در آینده از قانون جهش استفاده کند که این کار تخلّف است و سامانه «سناد» جلوی ثبت نام را می‌گیرد و لازم است خانواده‌ها و همچنین مدیران مدارس به‌ویژه مدارس غیردولتی به شرط سن ورودی‌های پایه اول دقت کنند و بدانند جای‌دهی دانش‌آموزان دارای صغر سن  یعنی آن‌دسته از دانش‌آموزانی که حائز شرایط سنی ذکر شده در قانون نیستند، تخلّف است.
یکی از موضوعات پرچالش در ثبت‌نام، محدوده جغرافیایی است، در این خصوص قانون چه می‌گوید؟ 
درخصوص محدوده جغرافیایی طبق ماده ۳۱ آیین‌نامه ثبت نام، اولیا باید به مدرسه محدوده محل سکونت خود مراجعه کنند و شعار ما نیز در ستاد ثبت نام این است که «بهترین مدرسه، نزدیک‌ترین مدرسه به منزل دانش‌آموز» است.
مدارک مورد نیاز برای ثبت‌نام نوآموزان در پایه اول ابتدایی چیست؟
مدراک مورد نیاز برای ثبت‌نام اولیه،  «اصل شناسنامه اولیا و دانش‌آموز» و همچنین «سند یا اجاره‌نامه دارای مهر قانونی و کد ره‌گیری» است که دلالت بر سکونت دانش‌آموز در همان منطقه کند و اولیا با همین مدارک به مدرسه مراجعه می‌کنند و ثبت‌نام اولیه را انجام میدهند و مدرسه نیز معرفی‌نامه نوآموز به پایگاه سنجش را به خانواده می‌دهد. درخصوص سنجش هم لازم است توضیح دهم ۳۸ پایگاه سنجش با هماهنگی ادارات آموزش و پرورش استثنایی آماده شدند و آغاز به کار کردند تا حدود ۴۵ هزار دانش‌آموز ورودی پایه اول را سنجش کنند و گواهی یا شناسنامه سلامت برای‌شان صادر کنند. اولیا نیز موظفند فرزند خود را به یکی از پایگاههای سنجش ببرند و  گواهی سلامت فرزند خود را دریافت کرده به مدرسه تحویل دهند و مدیر نیز در این مرحله موظف است تا ثبت نام الکترونیکی را در سامانه «سناد» نهایی کند.
آیا فرزندان اتباع خارجی برای ثبت‌نام به مدارک بیشتری نیاز دارند؟   
بله، دانش‌آموزان اتباع خارجی نیز مطابق شیوه‌نامه به اداره امور اتباع خارجی استانداری مراجعه کنند و معرفی‌نامه این اداره‌کل را به مدرسه ارائه کنند تا مراحل ثبت نام این عزیزان نیز نهایی شود.
اگر دانش‌آموزی فاقد شناسنامه بود، برای ثبت‌نام در پایه اول ابتدایی چه اقدامی باید انجام دهد؟  
دانش‌آموزان ایرانی فاقد شناسنامه و مدارک هویتی نیز منعی برای ثبت نام ندارند هرچند این بخش از دانش‌آموزان معدود هستند اما لازم است پیش از مراجعه به نزدیک‌ترین مدرسه محل اقامت خود به فرمانداری شهرستان مراجعه کنند و معرفی نامه بگیرند تا مراحل ثبت‌نام برای این عزیزان نیز همانند دانش‌آموزان عادی طی و ثبت‌نام نهایی شود.
موارد دیگری که لازم است اولیا به آن توجه کنند چیست؟
نکته‌ای که لازم است به خانواده‌ها یادآور شوم موضوع گواهی یکپارچه دوره پیش دبستانی و آموزش اولیای نوآموزان پیش دبستانی است. دانش‌آموزی که در پایه اول ثبت نام می‌کند حتماً باید گواهی دوره پیش دبستانی را داشته باشد و اگر کودکی در طول سال، دوره موردنظر را طی نکرد و این گواهی را نگرفت هنگان ثبت‌نام اولیه، به مدیر مدرسه اطلاع می‌دهد و نمون برگ مخصوصی را پر می‌کند و مدیر اسامی این دانش‌آموزان را یادداشت کرده آنان را به کارشناس ابتدایی آموزش و پرورش شهرستان یا منطقه معرفی می‌کند و یک دور یک ماهه تا ۲۰ شهریور برای این دسته از نوآموزان برگزار می‌شود و دانش‌آموز در این دوره شرکت می‌کند و با توجه به اینکه این گواهی، از ضروریات امر آموزش است ضرورت دارد نوآموزان نسبت به شرکت در دوره و اخذ گواهی اقدام کنند.نکته بعدی که لازم می‌دانم در اینجا توضیح دهم این است که سامانه «سجا» مربوط به مدارس شاهد  نیز فعال شده است و اولیایی که  مایل به ثبت‌نام فرزند خود در مدارس ابتدایی شاهد هستند علاوه بر ارائه مدارک عمومی که برای همه مدارس یکسان است،  می‌توانند به این سامانه بروند و سوابق فرهنگی یا  مدارک  بسیجی و ایثارگری خود و اطلاعات  دانش‌آموز را ثبت کنند و در نهایت امتیازدهی خواهد شد و ثبت‌نام براساس سازوکار مدارس امور شاهد و ایثارگر نهایی خواهد شد.
نکته سومی اینکه برای نام‌نویسی در مدارس غیردولتی نیز اولیا می‌توانند به سامانه «مشارکت‌ها دات آی آر» بروند. در این سامانه ابلاغ شهریه برای مشاهده اولیا در دسترس است ضمن اینکه مدیران نیز موظفند ابلاغیه شهریه را در تابلوی اعلانات مدرسه در مقابل دید مراجعه‌کنندگان نصب کنند.
تمام مدیران همچنین موظفند تراکت بازرسی و نظارت بر امر ثبت‌نام را در ادارات و همچنین در تابلوی اعلانات ثبت‌نام نصب کنند  و اولیا از این طریق اگاه می‌شوند که اگر شکایتی دارند به سامانه «شکایت دات مدیو دات آی آر» مراجعه و به ثبت و ارسال شکایت خود اقدام کنند و همچنین شماره تماس مستقیم من، کارشناسان بازرسی اداره‌کل  آموزش و پرورش و همچنین کارشناسان بازرسی شهرستان‌ها و مناطق و حتی شماره مسئولان ابتدایی آموزش و پرورش شهرستان‌ها و مناطق بر روی تابلو اعلانات ثبت‌نام،  در دسترس اولیا قرار دارد.نکته بعدی مربوط به مدارس غیردولتی موضوع «رقم شهریه» است که برابر قانون خاص خود تعیین شده و در پوستر ابلاغیه شهریه، به اطلاع عموم اولیا در تابلو اعلانات می‌رسد. مدیر حقی برای مطالبه وجهی بیش از این رقم را ندارد و اگر مبلغی بابت  خدمات ویژه یا کلاس‌های فوق برنامه قرار است مطالبه شود زمانش موقع  ثبت‌نام نیست بلکه باید در زمان خود در جلسه شورای نظارت بر مدارس غیردولتی طرح  شود و در صورت تصویب نهایی در سامانه مشارکت‌ها اعلان عمومی شود که از نظر زمانی بعد از مهرماه صورت خواهد گرفت و در زمان ثبت‌نام هیچ مبلغی افزون بر همان رقم شهریه مصوب نباید مطالبه شود.
مطالبه وجه در مدارس دولتی چطور؟
هرگونه مطالبه وجه در زمان ثبت‌نام تخلّف است و اقدامی غیرقانونی، تلقی می‌شود  درخصوص دریافت وجه در مدارس دولتی نیز غیر از «پول بیمه»، «پول کتاب» و «وجه استعلام» که رقم مشخصی است هیچ وجهی نباید مطالبه شود. بدیهی است اگر اولیای محترم تمایل داشتند به‌عنوان «مدرسه‌یار» و در قالب طرح کمک به مدرسه، گامی بردارند نیز مختارند اما این امور نیز باید پس از اول مهر و در طول سال تحصیلی انجام شود تا شائبه اجباری بودن برای کسی ایجاد نشود. نکته‌ای که اولیا باید توجه کنند این است که برخی مدارس غیردولتی با این استدلال که فرزند شما در محدوده نیست اما اگر مبلغی به مدرسه کمک کنید یا وسیله‌ای برای مدرسه خریداری نمایید ثبت نام فرزند شما نهایی خواهد شد این اقدام نیز تخلّف است ضمن اینکه اساساً هر گونه ایجاد توهّم برای ثبت نام مشروط حتی در مدارس غیردولتی نیز خلاف است و با مدیران متخلّف برخورد خواهد شد.آخر کلام اینکه هرگونه آزمون ورودی و مصاحبه تخصصی نیز برای مدارس ممنوع ا ست بجز مدارس نمونه دولتی و استعدادهای درخشان است که برابر قانون وزارت‌خانه‌ای در پایان خردادماه جاری برای ورودی‌های هفتم و دهم برگزار خواهد شد. 
در پایان از تمام مدیرانی و همکارانی‌که در کمال صحت و سلامت در حدود قانون، در کار ثبت‌نام فعال هستند قدردانی می‌کنم و از اولیای محترم نیز توقع دارم آموزش و پرورش را از خود بدانند و اگر تخلفی دیدند حتما از طریق سازوکار مشخص قانونی اقدام کنند ما نیز در کوتاه‌ترین زمان، به شکایت آنان رسیدگی خواهیم کرد و نتیجه را به اطلاع آنان خواهیم رساند. 
«خبرشمال» ضمن تشکر از سید حسین نصیری معاون هماهنگی مدیرکل آموزش و پرورش و دبیر ستاد نظارت بر ثبت نام دانش‌آموزان استان مازندران  بابت شرکت در این مصاحبه، از تمام همکاران وی در ستاد ثبت‌نام 
قدردانی می‌کند.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی