• منتشر شده در یکشنبه, 19 خرداد 1398 11:38

پیش‌بینی دقیق سیل‌های مخرب گلستان در گرو نصب رادار هواشناسی است

 
 
 

مدیرکل هواشناسی گلستان با یادآوری سیل اخیر و کم‌ سابقه استان، ضرورت برخورداری این اداره کل از رادار هواشناسی، به ویژه در بخش شرقی استان را یادآور شد.
نوربخش داداشی که برای رصد دقیق داده‌های پیش‌یابی و تبدیل پیش‌بینی ۷۲ ساعته به کمتر از این زمان در رخدادهای نقطه‌ای به منظور مقابله با سیلاب‌ها و کاهش آثار تخریبی آن نیازمند نصب رادار هواشناسی هستیم.
داداشی اظهار داشت: تغییر اقلیم باعث شده بارش‌ها در استان گلستان نقطه‌ای، منطقه‌ای و شدید باشد که برای جلوگیری از عواقب و خسارت‌های ناشی از این بارش‌های سیل آسا، باید از پیش‌بینی دقیق با بهره‌مندی از تجهیزات مدرن و روزآمد
 استفاده کرد.
وی افزود: رادار امیرآباد در مازندران غرب گلستان را هم پوشش می‌دهد اما به دلیل نقاط کور، توان پیش‌بینی دقیق بارش‌های شرق استان از جمله در محدوده جنگل گلستان را ندارد که از قضا این منطقه مستعد بارش‌های رگباری و سیل آسا است.
وی بیان داشت: اگر مشابه این رادار در گلستان نصب شود به دلیل کیفیت و کارآیی بالا می‌تواند بخشی از استان‌های همجوار را هم پوشش دهد که در آن صورت و به کمک پیش‌بینی دقیق، رصد و پوشش نقطه‌ای می‌توان آثار مخرب سیل را کاهش داد.
مدیرکل هواشناسی گلستان با تاکید بر اینکه شرکت آب منطقه‌ای می‌توانست سیل اخیر گلستان را تا حد صد درصد مدیریت کند، گفت: هواشناسی برای صدور پیش‌بینی‌ها، اطلاعیه‌ها و اخطاریه‌ها به اطلاعات کامل سدها احتیاج دارد اما کسب این نیازهای آماری توسط هواشناسی نیازمند برقراری تماس‌های تلفنی فراوان و پیگیری‌های مکرر از آب منطقه‌ای است.
وی یادآور شد: در زمان صدور اولیه اطلاعیه پیش از بارش‌های شدید منجر به سیل و مقارن ۲۳ اسفند ۹۷ میزان حجم آب سدهای گلستان ۹۰ درصد اعلام و تاکید شد که دریچه سدها باز است در صورتی که شواهد نشان می‌دهد ۲۸ اسفند یعنی ۵ روز بعد از هشدار اول هواشناسی دریچه‌ها به طور ناقص باز شد.
مدیرکل هواشناسی گلستان افزود: در اولین روز آغاز این بارش‌های شدید از آب منطقه‌ای خواستیم دریچه سدها را باز کنند تا حجم زیاد بارش‌ها زمینه‌ساز بروز مشکل برای گلستان نشود اما این کار انجام نشد.
داداشی همچنین از دعوت نشدن کارشناسان هواشناسی در طرح‌های پژوهشی آب گلستان گلایه کرد.
وی اضافه کرد: سامانه مدل هیدرولوژیکی هشدار سیل برای شرکت آب منطقه‌ای گلستان نصب شده اما نقش هواشناسی استان در فرایند هشدار سیل اندک و نیازمند توجه بیشتر برای کاهش خسارت‌های ناشی از این رخداد طبیعی است.
مدیرکل هواشناسی گلستان اظهار امیدواری کرد که بروز سیل اخیر باعث توجه بیشتر به این حادثه طبیعی در استان سیل خیز گلستان و تلاش برای کاهش خسارت و آسیب‌های آن در صورت بروز اتفاقات مشابه شود.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی