آخرین اخبار :
  • منتشر شده در پنج شنبه, 26 ارديبهشت 1398 10:54

اجرای نمایش مفهومی به خاطر تالاب انزلی

 
 
 

تالاب بین‌المللی انزلی در منطقه قلمگوده شاهد اجرای نمایش مفهومی (پرفورمنس)هنرمندان تئاتر این شهر در راستای نمایش نگرانی‌های شهروندان برای وضعیت تالاب و لزوم توجه ویژه مسئولان به‌عنوان دغدغه‌های مردم و سمن‌ها بود.
کارگردان این پرفورمنس در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: اجرای این نمایش مفهومی کاری از گروه تئاتر فریاد بندرانزلی بود که برای حمایت از تالاب انزلی و لزوم توجه به احیای آن به معرض نمایش گذاشته شد.
جواد لاله دوست افزود: هدف از اجرای این نمایش حمایت از تالاب با زنجیره انسانی بود تا مردم بدانند تالاب با کمک همه مردم و مسئولان نجات پیدا می‌کند.
وی با بیان اینکه با اجرای این نمایش مفهومی قصد هشدار به مردم در خصوص وضعیت تالاب را داشتیم یادآور شد: در این نمایش از پارچه‌ای آبی رنگ به نشانه زلال بودن آب تالاب در چند دهه گذشته استفاده شد و دو بازیگر که خود را گل مالی کرده بودند میزان رسوبات و لجن موجود در تالاب امروز را نمایش می‌دهد که با افزایش روزانه این لجن‌ها و رسوبات و زباله‌ها علاوه بر به خطر افتادن موجودات و محیط زیست تالاب باعث کاهش عمق تالاب می‌شود.
در ادامه این مراسم رئیس اداره حفاظت محیط زیست بندرانزلی نیز گفت: به مناسبت بزرگداشت روز جهانی پرندگان مهاجر به اتفاق دانش آموزان، سمن‌های انزلی و هنرمندان آموزشگاه هنری فریاد امروز دور هم جمع شدیم تا دانش و آگاهی‌هایمان را درباره پرندگان مهاجر و عواملی که آن ها را تهدید می‌کند و همچنین مواردی که می‌تواند باعث نجات آنان شود را افزایش دهیم .
احسان هادی پور افزود: بیش از 250 گونه پرنده مهاجر سالانه وارد تالاب انزلی می‌شوند و این تالاب به دلیل تنوع زیستگاهی که دارد بیشترین جمعیت پرندگان مهاجر گیلان در این تالاب مشاهده می‌شود.
وی در پاسخ به سوالي در خصوص دلایل صدور مجوز شکار پرندگان از سوی سازمان محیط زیست اظهار کرد: بخشی از درآمدهای سازمان محیط زیست که باید برای حفاظت از زیستگاه‌ها و جمعیت‌های حیات وحش در سراسر کشور هزینه شود از طریق صدور اینگونه پروانه‌ها تامین می‌شود و سازمان محیط زیست با پایش جمعیت‌های حیات وحش تلاش می‌کند به اندازه‌ای مجوز شکار صادر کند که به جمعیت پرندگان حیات وحش 
آسیبی نرسد.
هادی پور افزود: مهم‌ترین عامل انقراض گونه‌های پرندگان در سراسر دنیا، هیچ وقت شکار نبوده و تخریب محیط زیست و آلودگی و از بین رفتن زیستگاه‌ها از جمله مواردی است که عامل انقراض گونه‌های پرندگان مهاجر بوده است .
هادی پور گفت: به عنوان نمونه در تالاب بین‌المللی انزلی نیز از بین رفتن زیستگاه‌های محیط زیست به واسطه آلودگی‌ها و همچنین تصرفات غیر مجاز و تغییرات کاربری باعث شده تا هر ساله شاهد کاهش مهاجرت پرندگان مهاجر به این تالاب باشیم.
تالاب انزلی به‌عنوان یکی از زیست بوم‌های ارزشمند جهان، مهار کننده سیل‌های ویرانگر، تعدیل کننده آب و هوای منطقه و زیستگاه گونه‌های زیادی از آبزیان، پرندگان و گیاهان سال 1354 در فهرست تالاب‌های بین‌المللی رامسر به ثبت رسید.

 

 
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی